blaise pascal
1. fizikci ayni zamanda da felsefecidir. babasi muhasebeciydi. babasinin i$lerini kolayla$tirmak icin toplama ve cikarma yapabilen mekanik bir hesap makinesi yapmaya kasmi$tir. bu ugurda gecirdigi bir kaza sonucu kendini dine ve felsefeye vermi$tir. ama bilgisayar tarihinde 1642 yili blaise pascal'in ilk dijital hesap makinesi yolunda buyuk adimlar attigi yil olarak gecer. bilgisayar biliminin temelini de blaise pascal atmi$tir ayrica. kendisi tamamlayamadi makinesini ama sonradan leibniz bu makineyi tamamladi.(bkz: pascal)
2. blaise pascal (bleys paskal) (1623 - 1662) fransız matematikçi, fizikçi ve filozoftur. olağanüstü yetenekleri küçük yaşta belirdi. Öklit’in birinci elemanlar kitabındaki teoremlerin büyük bölümünü yeniden kanıtladı. 17 yaşında, “koniklere ilişkin deneme” adlı kitabı yazdı. 1642 - 1644 arasında dişli çarklardan oluşan ve toplama çıkarma işlemlerini yapabilen hesap makinesi geliştirdi. bu makine mekanik hesap makinelerinin ilk örneği oldu. pascal ve fermat arasında 1654’de şans oyunlarına ilişkin olasılık problemlerini inceleyen yazışmalar oldu. bu yazışmalar sonucunda olasılık kuramının temelleri atılmıştır. İkiterimli katsayıların özel bir diziliş biçimi olan ve pascal üçgeni denen “aritmetik üçgen”, üzerinde yoğun olarak çalıştı. 1665’de “aritmetik üçgenin incelenmesi” adlı yapıtını vermiştir. vakum, hava basıncı ve akışkanlar statiği konularında çalışmalar yapmıştır.
(bkz: paskal ucgeni)
3. gerçekte aritmetik hesabın mekanikleştirilmesi olanağı ilk kez 1642’de, o sırada yalnız 19 yaşında olan kendinden önceki çalışmalardan tamamen habersiz bulunan fransız filozof ve matematikçi blaise pascal ünlü pascaline’inini yaptığı zaman açıkca göstermiştir. pascal bu makineyi levazım müdürü olan babası adına sütunlu çörkü üzerinde jetonlarla yaptığı bitmek tükenmek bilmez idari işlemleri kolaştırmak için icat etmiştir.
Alakalı olabilir!
- blaise cendrars
- blair cadisi
- blair
- blair witch
- blair kitch project

nedir.Net