bolsevik
1. 1917 mart devriminde iktidarı ele alan rus sosyal demokrasi partisini, alaşağı eden partinin her bir üyesi, bolşevik partisi, rusçada çoğunluk anlamına gelen kelime, ekim devriminden sonra isimlerini sovyetler birliği komünist partisi olarak değiştirmişlerdir, askeri alanda örgütlenmeleri devrimin öncüsü olmalarında ki en büyük etkendir, lenin'i de unutmamak lazım..

(bkz: bolsevizm)
2. (bkz: menshevik)
3. sovyetler birliği komünist partisinde yaşanan bölünmede leninin önderliğindeki ihtilalci kanat. Çoğunluk demektir. menşevik ise azınlık demektir ve diğer kanattır. burjuva partileriyle birlikte lenine karşı hareket etmişlerdir.
4. rusça:maksimalist; kökeni eski slavca bolişi
ayrıca
(bkz: bolşu)
(bkz: bolşoy)
5. (bkz: bolşevik ihtilali)
6. bolşevik-menşevik çatışması tee 1902 yılına dayanır. troçki rsdİp (rusya sosyal demokrat İşçi partisi)'in en genç merkez yönetim kurulu üyesi olmasından cihetle olaylara duygusal yaklaşmış ve oylamalarda lenin'in safında değil, martov'ların yanında yer almıştır. nitekim, bolşeviklerle ilintisini hiç bir zaman kesmemiştir. bu yüzden menşevik deyince ilk akla gelen troçki'dir. kendisinin karalanması için en büyük nedendir.
...
söz konusu oylamada 7'kişiden 4'ü lenin'in tarafında yer alıp çoğunluk olması "bolşevik" isminin çıkmsına neden olmuştur. söylenişi oldukça sempatiktir ancak devrim sırasında bu sempatisini yitirmiştir biraz.
7. genel anlamda 'cogunluk' anlami tasir. mensevikler ile aralarindaki fark karsit cephelerde bulunmalarina yol acmistir.
kanli pazar olayindan sonra 'bolsevikler' diye bahsedilen, liderligini lenin'in yaptigi orgutlenmis hareket, '1917 ekim devrimi' denilen sovyet sosyalist hareketinin baslangicini gerceklestirmis ve carlik rejimine son vermistir.
1924 yili sonrasi stalin'in yonetime gelmesinden sonra ilk yaptigi is trocki'yi surgune gondermek olmustur (istanbul, buyukada) zira lev trocki o donemde kizil ordu kurucusu ve komutanidir ve stalin kendisine karsi topyekun bir ayaklanma yapilacagindan korkmustur.
trocki hicbir zaman hukumeti idare edecek seviyeye yukselememistir..
konu cok dagilacagindan mevzuyu su sekilde baglariz diyebilirsek;
cok sayida olduklarindan 'bolsevikler' denir.. 1.tekil sahis olarak 'bolsevik' kullanilir.

Alakalı olabilir!
- bolsevizm
- bolsevik devrimi
- bolsius
- bolsevik ihtilali
- bolsu

nedir.Net