bolu
1. bolme isleminin isareti.
2. bir ilimiz.
3. "14" plakalı,"0374" telefon kodlu ilimiz.genelde otobüsler mola vermek için durur bu sebepten yol üzerinde pek çok dinlenme tesisine ve benzin istasyonuna rastlanılır.
4. yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birlikte uyuyup uyandığı, rüzgârın başı dumanlı dağlarda efsanelerin en dramatiklerinden birini hâlâ fısıldadığı, binlerce yıldır bir çok uygarlığın filizlenip boy attığı ve meyvelerini bıraktığı şehirdir bolu.
bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. bolu, ankara ve İstanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki

merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir.


5. doğduğum ve ilkokula başlayana kadar oturduğum şehir
6. (bkz: bolulu hasan usta)
7. patatesli koy ekmeginin uzerine, yaylalarda yapilmis suzme yogurt surulur ve bu dunyadan ayrilinir. bu tadi aldiktan sonra daha fazla yasamak anlamsiz kalır.
8. benim güzel memleketim, doğa harikası bir çok alana sahip (bkz: abant)(bkz: yedigöller)(bkz: gölcük)(bkz: kartalkaya), emekliliğin geçirilmesi için mükemmel bir seçim olacak harika il ve şivesine bayıldığım yer.
- la götüme gazmayı go ori
- endi gün ağşamı ehmedlere gittidük
- leah Ünaaah uzun bişü götü laaa
9. fevkalade doğası, doğru düzgün kent yapısı, çalışkan insanı *başka yerlerin aksine hiç bir köyünde köy kahvesi bulunmaz* damak tatları el hünerleriyle kendilerini kanıtlamış aşçılarıyla, büyüyen gelişen bolumuz
ve ona hizmet eden hayır sever tatlı dedesi unutulmaz kişisi İzzet baysal ıyla özlenen şehir.
10. birazdan yola çıkmak suretiyle bolu dağının o mis gibi havasını dele dele, manzarayı seyreyleye eyleye gideceğim nostaljimin şehri....bir kere aşık olduğum d-ah-a da olmadığım, burası bolu herşey oluuuu....
11. mantısı,bazlaması,gözlemesi,doğal güzellikleri,dağı ve aşçılarıyla ünlü ilimiz.özellikle "keşli mantı"sı şiddetle tavsiye edilir.
12. (bkz: cici taksi)
13. ekonomisinin önemli bir kısmı yol üstü lokantalarına dayanan kent.
14. şivesi matrak bir ildir. şöyle anlatırlar;
bolulu bir ağa istanbul'a gelecek olmuş.
hemşerileri, aman ağa; demişler, istanbullular çok ince konuşurlar sakın orda bir kabalık edip bizi mahcub eyleme!
o da istanbula gelir ve nereli olduğu sorulunca cevapı yapıştırır;
-bülülüyüm.
Alakalı olabilir!
- bolus
- bolum
- boluk
- bolucu
- boluntu

nedir.Net