budizm
1. günümzde milyonlarca insan tarafından din haline getirilen budizm, özünde mö 500 yılllarında buda* tarafından ortaya konulmuş bir yaşam felsefesi, bir yaşam yoludur.........
2. bu inancin kutsal bir kitabi yoktur cünkü kurucusu siddharta gautama buda, gercegin ancak yasanilarak kavranabilecegini düsünüyordu. lakin ölümünden sonra ortaya bir takim metinler cikmistir bu metinlere tripitaka, yani Üç sepet denir. sepetlerin birincisinde keşişlik kuralları, ikincisinde kurtuluş çareleri, üçüncüsünde felsefi ve özellikle psikolojik görüşler vardır.

bir ilginclik de, sadeligi ve hosgörüsü ile taninan, kendini asla din kurucusu ya da peygamber ilan etmeyen, sadece gercegin pesinde olan bir düsünür/ filozof olan buddha, ölümünden sonra son derece saasali bir role sokulmus, altindan dev heykelleri yapilmis, düsünceleri din haline getirilmistir.
3. m.Ö.5.yy'da hindistan'da yaşamış olan gautama buddha'nın takipçilerinin inanç veya felsefesi...
4. ilgim ve alakamdan oturu, misyoneri oldugum sanilan * * din. ilkel dinlerden olmasina ragmen, nazarimdaki en cagdas dindir. dun gece meltem tv`den duydugum kadariyla turkiye`de de din derslerinde okutulacakmis tahmin ediyorumki onumuzdeki yillarda turkiye`de budizm konusunda bilgilenen insanlar tarafindan tercih edilecek bir din olacak. lakin bir turk`un budist olmasi zordur. oruc tutmaya benzemeyen ibadetleri vardir. herseyden once akli egitmeyi amaclar. ogrenim goren kisilerin budist olmaya calismamalarini oneririm. * *
5. din adinin verilmesiyle yuzeysellestirilmis, ozunu insanin mutlulugundan alan bir yasam felsefesi.
6. (bkz: tutsu)
7. amaci nirvana'ya ulasmaktir. bu yolsa mukemmellik yolundan gecer. ayrintili bilgi icin (bkz: dhammapada).
8. (bkz: the four noble truths)
9. bud yemeyi aşırı sevenlere denilen isim.
10. aslinda bir din olmayan din.. kitabi da yoktur. siddharta gautama'nin ogrencileri tarafindan ogretilerinin yazili hale getirilip basilmis bir kitabi vardir evet. ama bu dinin kitabi degildir.*
11. butsudo da denebilir . japoncada buddha'nın yolu anlamındadır.
12.
gautama buda adında bir hint düşünürün kurmuş olduğu din ve felsefe sistemine verilen ad.
budizm hindistan'ın bütün doğu bölgelerini içine almış,batı ve kuzeydoğuya yayılarak kamboç,tayland gibi ülkelerin halklarının dini inancı olmuştur.budizmin kabul edilmesinden sonra çeşitli mezhepler doğdu ve gelenekçi budizm olarak bilinen" theravada ve hinayana "ya karşılık" mayahan "budizmi ortaya çıktı.theravada budizmi brahman felsefesinden geniş bir şekilde etkilenmiş,ilkel maddenin yok olmazlığına inanmış.
evrende ne varsa önce o kurulur,gelişir,geriler ve yok olur,sonra yeniden doğar.bu dört aşamanın her birine"kalpa"adı verilir.canlıların ruhuda "kalpa"ların uyduğu yasalara boyun eğer.ruh,hayvandan insana,insandan tanrıya doğru gelişir.bu evrimler sırasında günahlara ve sevaplara göre alçalıp yükselir ve günahlardan sıyrılıp"nirvana"ya erişinceye kadar sürüp gider.
budizme göre acı hayatın bir parçasıdır ve hayatın kaynağı bilgisizliğe dayanır.bilgisizlik ortadan kaldırılırsa duyularda yok olur ve ruhun geçirdiği yeni doğuşlar engellenir.

budizmin ortaya koyduğu 5 yasak
1-zina yapmak
2-hırsızlık yapmak
3-cana kıymak
4-yalan söylemek
5-sarhoş olmaktır.
Çekinilmesi gereken 10 günah da,adam öldürm,zina,hırsızlık,yalan,dedikodu,küfür,gevezelik,kin,haset,iman yoksunluğudur.hrkes eylemlerinden sorumludur.budizm de bilge kişi,ışıklar dünyasının uluları arasında yer aılr,olgunlaştıkça önce"bodhisatva" sonra buda olur.günahkar ya da dinsizler,cinler ve hayvanlar arasında 18 cehennemden birind yer alırlar,kalış ebedi değildir;ceza çkildikten sonra yavaş yavaş layık olunan mertebeye gelinir.tanrılar da insanlar gibi ölürler fakat,daha sonra tekrar dirilirler.belli bir zaman içiinde evreni korumakla görevlidirler.

budanın ibadetle ilgili gelnklerin hatırlatmak ve sürdürebilmek için budayı temsil eden heykeller yapılmış,tapınaklar inşa edilmiştir.budanın heykel ve resimlerine tapınma,süsler,çiçekler,hediyler sunmak,ilahiler okumak,vakıflarada bağışlarda bulunmakla olur.ayrıca zamanla halktan gelen isteklerle tapınaklarda sihirler yapılır,cinler kovulur,muskalr,dövmeler,efsunlar yapılır.

sinirÖtesİnİn
yorumu

13. dindir*. ancak bir tanrısı, dolayısıyla tanrı inancı yoktur. ruhun ölümsüzlüğü inancı da yoktur. peki o zaman neden budizm'e bir din diyorlar? çünkü budistler insanın bir dizi hayat yaşadığına inanırlar. yani reenkarnasyon'un varlığına inanırlar. ama, onlara göre reenkarnasyon hep devam eden bir şey değildir. zamanı gelince ruh ölür, ölmeden önce birkaç hayat yaşar. işte reenkarnasyon inancından dolayı budizm bir dindir. bir din ile bir felsefeyi ayıran en temel özellik, dinin bazı söylediklerinin akıl veya deneyle hiçbir mantıksal açıklamasının yapılamaması, felsefede ise her şeyin bir açıklamasının olmasıdır. reenkarnasyon, hiçbir şekilde tecrübe edilemeyecek, dolayısıyla açıklanamayacak bir şeydir. budizm'in bir felsefe olmaktan çıkıp din olduğu nokta budur.
14. roberto baggio'nun sakatlığı sırasında tanıştığı ve kendisine zor günlerinde ilaç gibi gelmesnden dolayı daha da bağlandığı dini*.bu sadece çok konuşulan ** bir örnek..sonradan budizmle tanışıp, bağlanan başka birçok insan var..belki de siyasi kalıplardan uzak, içinde oluşan manevi boşluğu doldurmaya elverişli olması, bunu yaparken de dünyayı dönüştürmeye çalışan bir pratik içine sokmaya uzak olması olabilir..hatta bir dönem hollywood'da bilem moda olmuştur..horospu edilmiştir.
15. insanları kastlara bölen. alt kasttakileri insan kabul etmeyen, dokunduklarını pislendi diye atan, aynı yerde oturmayan, aksi halde ölüme varan cezalarla karşılık veren bir inanış.
içinde insan sevgisi olmayan bir inanış bizlere nasıl olur da böyle muhteşem, soft ve rüya inancı gibi gösterilir şaşıyorum.
"doğayı kendi içinde tanıyacaksın, sonra onunla bir olduğunu anlayacaksın çekirge" sözünü bana söyleyen kişinin ilk önce insanları "bir" kabul etmesi gerekir.
Alakalı olabilir!
- budin
- budist
- budinaj
- budizm inek eti yememektir
- budistin dinden cikmasi

nedir.Net