bulent ortacgil »
1. konserlerinde seyircilerine "benim şarkılarımda ne dans edilir ne de eşlik edilir. benim şarkılarım oturup dinlenir" şeklinde posta koyanabilen müzik adamı.

1950 doğumlu olan bülent otaçgil kimya mühendisliği eğitimi almıştır. 1974 yılında ilk albümü benimle oynar mısını yapmış ve büyük bir başarı kazanmıştır. ancak bu albümden sonra kendi değimi ile kendisini bir müzik adamı, bir sanatçı olarak kabul etmesi uzun yıllar almış, bu yıllarda roche firmasında kimya mühendisi olarak çalışmıştır. 1990 yılında çıkardığı solo albümden önce fikret kızılok ile birlikte pencere önü çiçeğini yapsada kendi kendini müzisyen olduğuna 16 yılda ikna etmiştir.

sanatta basitliğe varma yolunda olduğunu söyleyen bülent ortaçgilin şarkı sözleri ve müziği bunu sergiler. karmaşıklıktan uzak basit anlaşılır ve vermek istediği mesajı veya anlatmak istediğini dinleyicisini yormadan yapar.

türkiyede ender olarak yetişen popüler olmadan sadece "ben bunu yapabiliyorum" diyerek müzik yapan, değişmeden olduğu gibi davranan bir sanatçıdır.

her albümü ısrarla müzik marketlerden istenmeli, dinlenmeli dinletilmeli hatta mümkünü varsa ders olarak okutulmalıdır.
2. 20 şubat cuma akşamı 20:30da kadıköy halk eğitim merkezinde konseri olan müzisyen.
3. güzel şarkılarıyla insanları mutlu eden,değişik bir adam olan şarkıcı,sanatçı.
4. nerdesin frizude müslüm gürses in söylediği parçanın yazarı (bkz: sensiz olmaz)
5. su olsam ates olsam
goklerdeki gunes olsam
konusmasam, tas olsam
yine de oynar misin benimle gibi mükemmel bir sözü yazan kişi. daha ne denebilir ki. saygı duyuyoruz kendisine
6. turkiyede parmakla gosterilecek muzisyenlerden birisidir.. athena duman veya bunlar gibi grupların sozluk entryleri sayfaları doldururken bulent ortacgil hakkında sadece 5 tane entry gormem beni cok uzdu aslında.. (bkz: sensiz olmaz) (bkz: gece yalanları)
7. sakin kafayla dinlenecek,kafayı daha da sakinleştiren şarkıları yapan insan.tabi duruma göre insanı derinlere de daldırabiliyor
8. aradığını bulamayanlardan. zaten bu sayede böylesi aşk ve melankoli adamı olarak kalabilmiş. herkesin duygularını anlatabilecek kadar çok şey yaşamış. kesinlikle dinlenmeli. ondan öğrenecek çok şey var.
9. bir konserinde yüzünü dökme küçük kız adlı şarkısıyla beni ağlatmayı başarmış kişidir, müthiştir, hele yanında erkan ogur varsa..
10. (bkz: değirmenler)
11. kardeşi ercüment ortaçgil boğaziçi üniversitesinde matematik hocasıdır.
12. erkan ogur ile bir oldu mu cakmak cakilmasina bile izin vermeyen, fisiltidan bile nefret eden, fasizanca sarkilarini zorla dinlettiren adam
13. gectigimiz haftasonu new york'ta harika bir konser ile sevenlerinin karsisina cikmis olan gercek sanatci.
14. ne tatlı bir adamdır bu ya. öyle kısa boylu, tombul bir şeydir. şarkılarını dinlediğim zaman yaşama sevinciyle dolarım. kız arkadaşıma kırmızı bir gül alasım gelir. ama o esnada kırmızı bir gül alabileceğim bir kız arkadaşım yoksa, dışarı çıkıp ararım
15. sarkilarindaki duyguyu sadece kendisi verebildigi icin sarkilarinin baskalari tarafından soylenmemesi gereken sanatcidir.
16. teoman'la turneye cıkan sanatcı
17. müthiş müzik adamı. dinlenesi bir dolu şarkı yaptı. inanılmaz gitar solalarıyla bu şarkıları süsledi... bir dönem fikret kızılok'la ortak çalışmalar yürüttü... en son albümü gece yalanları'dır...
şarkılarına bir kaç küçük örnek vermemiz gerekirse:
benimle oynar mısın
kimseye anlatmadım
değirmenler
yağmur..... diye uzar gider
18. hakettiği kadar para kazanamayan ve şarkılarını bir gitar ve bir klavye ile kaydeden eşşiz müzik adamı. yaptığı müziğin kalitesinden asla ödün vermeyen gerçek sanatçı.
19. (allah gecinden versin ama) öldüğünde muhtemelen üzüntüden kendimi bir hafta eve hapsetmeme neden olacak insan.
ulu
muhteşem
saygıdeğer
vs....
20. sarkı sözleri, müziği ve yorumu şahanedir. iğneli şarkıları da vardır. dinlenilesi kimyager sanatçıdır.
21. en cok sevdiğim dizeleri :
......
ben bunları kimseye anlatmadım ,
kendimle bile konuşmadım ,
bir tek sen duy diye ,sen anla diye.....
22. ben hiç klip çekmem, çekmedim diyerek beni mesteden şahsiyettir. yanlız gördüğüm klibi ile şok oldum o ayrı..
23. şarkılarını bir gitar ve klavyeyle* yapan biri değildir. erkin koray'la bir alakası yoktur. dünya çapında müzisyenlerle çalışır.
(bkz: erkan oğur)
(bkz: gürol ağırbaş)
(bkz: cem aksel)
(bkz: baki duyarlar)
24. 2002 yılında sonuncusu düzenlenen h2000 müzik festivalinde erkan oğur, gürol ağırbaş ve cem aksel'le birlikte starsailor'dan sonra en çok seyirciyi toplamış müzik adamı..
25. harika şarkılara sahip, çok iyi bir yorumcu olduğunu düşündüğüm sanatçı...
»
Alakalı olabilir!
- bulent forta
- bulent orakoglu
- bulent ortacgil sarkilari
- bulent oran
- bulent orencik

nedir.Net