bursa nutku
1. genclige hitabeden daha guclu ama nedense yasakli bir mustafa kemal soylevi.
2. atatürkün bursada gençler için yaptığı konuşmadır. 1970li yıllara kadar saklanmaya çalışılmıştır. hatta bugün de dikkat edilirse hiçbir ders kitabında rastlanamaz. sebebi iktidarların, bu konuşmanın kemalist devrimlere sahip çıkacak bir gençliği etkilemesinden kormasıdır.

turk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekcisidir. bunlarin geregine, dogruluguna herkesten cok inanmistir. yonetim bicimini ve devrimleri benimsemistir. bunlari gucsuz dusurecek en kucuk ya da en buyuk bir kipirti ve bir davranis duydu mu, bu ulkenin polisi vardir, jandarmasi vardir, ordusu vardir, adalet orgutu vardir demeyecektir. elle, tasla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapitini koruyacaktir.

polis gelecek, asil suclulari birakip, suclu diye onu yakalayacaktir. genc, polis henuz devrim ve cumhuriyetin polisi degildir diye dusunecek, ama hic bir zaman yalvarmayacaktir. mahkeme onu yargilayacaktir. yine dusunecek, demek adalet orgutunu de duzeltmek, yonetim bicimine gore duzenlemek gerek

onu hapse atacaklar. yasal yollarla karsi cikislarda bulunmakla birlikte bana, basbakana ve meclise telgraflar yagdirip, haksiz ve sucsuz oldugu icin saliverilmesine calisilmasini, kayrilmasini istemeyecek. diyecek ki, ben inanc ve kanaatimin geregini yaptim. araya girisimde ve eylemimde hakliyim. eger buraya haksiz olarak gelmissem, bu haksizligi ortaya koyan neden ve etkenleri duzeltmek de benim gorevimdir.

iste benim anladigim turk genci ve turk gencligi!


mustafa kemal ataturk
3. ilk okuduğumda çok etkilendiğim bir nutuk. atatürk bu nutkunda önemli olanın şekil değil medeniyet yolunda engellemek ve çıkan engelleri ortadan kaldırmak olduğunu anlatıyor. yasakla falan olması pek mümkün değil ama böyle önemli bir nutuğu 4 sene önce ilk defa bir arkadaşımın evinde görmem, yazının bazılarınca pek sevilmediğini düşündürdü bana.
çok önemli bir nutuk çok.
4. "bunlar fake.
neyk
fake abi fake"
diyaloğundan sonra şunu diyebiliriz ki.bu nutku atatürk'ün söylemediği uydurma olduğu söylenmektedir.resmi ideolojinin ağzından konuşmayanlar bunu çok iyi bilirler.
5. kaynagi ne olursa olsun az bucuk okunup biraz dusunulup sonra da "lan bak dogru sanki" denmesi gereken soylevdir. zira isin icinden "lan resmi tarih bu kesin yalan" diye cikilmaya calisilirsa cuvallanacaktir. 1970 lere bakilacak olursa bu tarihlerde ne yazik ki deniz gezmis'ler asilmis, karsi devrimciler 3e 3 olduk nidalariyla saga sola salyalarini sacmislardir. biraz daha kafa yorulursa belki de bu nutkun ortaya cikisinin/cikarilisinin niyeti belli olacaktir.

6-7 yıl once demokrasiye balans ayari yapildi diye sağa sola carpan yurdum yesili bu nutku anlamakta elbette zorluk cekebilir. bu nutuk sisteme ait bir ozelestiri niteligi tasimaktadir ve aslinda ne kadar pamuk ipligine bagli bir sistem oldugunu bildirmektedir. bu nutuk balans ayarının sivil bir sekilde yapilirsa devrimin başarılı olacağını bildirir niteliktedir.

bu yurdum yeşili, alismadik don gotte durmaz şiarını benimseyerek tekstil sektörünü grekoromen bir sekilde ele almış olsa gerek hala sıkıştığı her noktada lan resmi tarih bu kesin yalan" deyip işin içerisinden çıkmaktadir, oysa tekrar belirtmek gerekir ki bu belgenin ortaya çıkışı demokrasinin, cumhuriyetin ve kazanimlarin resmi*** olarak en çok zarar gordugu/ donemde ortaya çıkmıştır ve yine belirtiyorum; az buçuk beyin çalıştırılırsa**o dönemin resmi tarih anlayışı ile şu anki resmi tarih anlayışı farklıdır.
6. bugun, içinde bulundugumuz duruma baktıgımız zaman, ulu önderimiz atatürk'ün mükemmel derecede ileri görüşlü oldugunu bir kez daha görerek, atatürk çocukları olarak onur duyacagimiz nutuktur. atatürk'e bagliligimizi kanıtlamak için bize yol gösterilmiştir, neyi bekliyoruz bilemiyorum


(bkz: 17 mayis 2006 danistay a yapilan saldiri)
(bkz: 11 mayis 2006 de cumhuriyet gazetesi ne yapilan bombali saldiri)

bunlara karsilik verecegimiz zamana kadar sabrederiz*, sabrederken can da veriyoruz ama sonunda kazanacagiz.
7. bu nutku gazetelerinde basanlar yaka paça mahkemeye götürülmüşlerdir. daha sonra bu nutku ilk dp'li celal bayar'ın dp'nin izmir kongresinde okuduğu ispatlanınca nutuk yasallaşmıştır. 68 kuşağının meydanlarda okuduğu nutuktur.
8. bunu nutku ovenler, bu nutkun pesinden gerektiginde gidecek olanlar, bu nutkun pesinden gitmis olanlar cesitli nedenlerle ulkucu tayfasi tarafindan marizlenince, hukuk, demokrasi vb sozcukleri feveran etmesinler cunku onlar da ayni bokun suyu nutuklari okuyorlar.
Alakalı olabilir!
- bursa yurdu
- bursa uslubu
- bursa
- burslu okumak
- bursa texas

nedir.Net