buyuk iskender
1. m.Ö.356-323. makedonyalı philip'in oğlu;makedon ve yunan kralı. pella'da doğdu , aristo'nun öğrencisiydi. 20 yaşında makedonya kralı oldu. zamanının medeni dünyasının çoğunluğunu fethetmiştir. (iran, mısır, hindistan, anadolu vs). çok büyük bir komutandır, savaş taktikleri hala konuşulur , oyunları yapılır. sadece savaşçı değildir, gittiği her yerde eserler bırakmıştır. iskenderiye'de zamanının en büyük kütüphanesini kurmuştur, yunan kültürünü yaymıştır. arap ve mısır kültürlerinden de etkilenmiştir.
2. (bkz: kucuk iskender)
(bkz: ortaboy iskender)
3. alexander the great olarak da bilinir.
4. 3 porsiyon ve yukarısı için kullanılan tabir.
-çek bi büyük
5. savaşta en ön saflarda savaşmıştır askerleriyle. anadolu'ya, orada yaşayan soydaşlarını pers baskısından kurtarmak için geçmiştir. hindistan seferi dönüşü, babil'de arabistan seferi için hazırlanırken hastalanmış ve ölmüştür. bazı ilahiyatçılara göre kendisi, kur'an'da bahsi geçen zülkarneyn'dir.
6. 47,000 kişilik ordusuyla 250,000 kişilik kral 3. darius'un komutasındaki pers ordusunu 500 den az asker kaybederek ve pers ordusunun 100,000 askerini öldürerek yenmiştir.
7. tarihin en genç ve cesur krallarındandır, türk milleti kendisini çok sevmiştir hatta ismini ölümsüzleştirmek için kebap yapmıştır.
(bkz: yedikçe hatırlayın)
8. (bkz: alexander)
9. gay
10. (bkz: az iskender)...
11. dunyaya en cok etmis tarihi kisilikilerden birisidir,asya ve avrupa arasindaki baglantiyi kurmus ve orta dogu daki 1 asirlik pers egemenligine son vermistir.
hellenistik uygarlik bilinen tum dunyaya yayilmis onun sayesinde yayilmistir.
12. (bkz: olsa da yesek)
13. oliver stone tarafından çekilen filmde bahsi geçen komutan ve kral. film kesinlikle çok kötü bir filmdir.

spoiler

oliver stone açıkça sıçmıştır. filmi aniden pers kralı dara ile yapılan savaşa yöneltmiş ve ondan sonrasını kafasına göre anlatmıştır. anadolu seferinden hiç bahsetmemiştir. ya da yunanlıları babasının ölümünden sonra yine kendi liderliğindeki birliğe katmasından ise hiç bahsetmemektedir. garip bir filmdir. 2 saat süren eziyettir.
14. (bkz: boyun posun devrilsin)
15. sadece katletmeyen aynı zamanda kültürel olarak da bitiren imparator. kütüphane yakan dingil. "moğol hakanı* cengiz han'la beraber toplam yok ettikleri kitaplar yokolmasaydı bugün 250 yıl ilerdeydik" diyen tarihçilerimiz mevcuttur.
16. sanıldığı gibi kütüphane yakmamış aksine kurmuştur. ve kendisinin peygamber zülkarneyn olduğu söylenir
17. 70 cl dir.
kardeşi 35lik iskender olarak bilinen ufak iskender dir.
değil midir?
18. filmle alakalı şunu diyebilirim ki oliver stone iskenderin tüm hayatını anlatma iddiasında ve zorunluluğunda değildir anlattığı kısmı idare bi şekilde anlatmıştır anlatmadığı kısımlar için ise görev bize düşer zira sinema okul değil bir iletişim şeklidir yönetmen bildiklerini ya da anlatmak istediklerini anlatmıştır bize iskender hakkında okuyun der adeta.
19. 1,5 iskender
20. pers kralı darius ile yaptığı ikinci savaş olan İssus, adana dolaylarında gerçekleşmiştir, hiç bir savaşta aynı taktiği uygulamamıştır, düzenli orduyu o çağlarda kuran ilk komutandır,
21. -bey, bu aksam alexander filmini izleyelim mi?
-olmaz hanim, cocuklar evde
-hönk?!*
-buyuk, kucuk, ailecek gay bunlar hanim*
22. (bkz: bir buçuk porsiyon iskender)
23. gençliğinde aristo'dan bilim, felsefe, edebiyat dersleri almış ama siyasi görüşlerini reddetmiş. aristonun; "evladım sakin ol, uslu ol bak adam olmazsan kralın oğludur, allah yaratmıştır demem çekerim falakaya" tarzı öğretmenliğine karşı çıkarak "heeeyt ulan sen misin bana adam ol diyen, asıl sen adam ol lavuk, elindeki değneğe güvenip bana artizlik yapma! o değneği alır, efendime söyleyim, dünyayı döverim" demiş. "başka bişey derdim ama neyse" deyip sınıftan çıkmış, ondan sonra gitmiş harbiden dünyayı dövmüş.

dünya atlasına bakmış, yetti ulan göt kadar şehirciklersiniz birbirinize caka satıyorsunuz, cihan hakimiyeti kurayım da alayım façanızı diye şahlanıvermiş, durduran olmamış. tee dibine kadar gitmiş, asyalı bir hatunu da kendine yar etmiş.

hocasının "ayıdan post, yunanlıdan gayrısından dost olmaz" iddiasına karşı "yapma etme hoca, tanrı kuludur, onun da senin gibi kaşı gözü var" diyerek fethettiği ülkelerde yerli halka da görevler vermiş. iskender muhipleri cemiyeti, iskender mandacıları derneği gibi işbirlikçi ngolara fonlardan kaynak akıtmış.

gel zaman git zaman iskender bakmış ki fethettiği ülkelerde sorunlar başgösterdi, demiş bu iş insan evladının başa çıkacağı iş değil, bir hinlik de gelmiyor aklıma, ne yapsam demiş. tutmuş hocası aristo'ya bir mektup yazmış:

"-selamunaleykum hoca, demiş. benim götüm buralarda fena sıkıştı eline düştüm daşşağını yiyim bir yol göster, ak sakallı adamsın. koca sarığın var, bir hayrını görmedik. zaptettiğim ülkelerin insanlarını kontrol altında tutmak için ne yapayım? okumuş etmiş entel lavukları hapse mi atayım, sürgüne mi göndereyim, imamın kayığına mı bindireyim"

aristo mektubu alınca kıs kıs gülmüş. ulan imparatorun oğlusun dedik dayak atmadık bak şimdi bi halt beceremiyon demiş. o da cevaben bir mektup yazmış:

"-oğlum iskender! ben sana imparator olamazsın demedim, adam olamazsın dedim. yıllar sonra insanlar senle taşak geçip senin adını bir yemeğe verirlerse şaşma. aklını başına devşir. okumuş adamları küçümseme, onları hapse atarsan mapus damını ebenin damına dönderirler, utancından mosmor olursun. onları sürgüne gönderirsen orada örgütlenip gelip seni dımdızlak koyarlar. onları öldürürsen takipçileri tahtını tacını başında paralar. bunlarla baş etmek olmaz, en iyisi sen bu yavşakların arasına fitne sal, birbirini yesinler. sorun çıktığında seni hakem tayin etsinler, hiç bir sorunlarını çözme, düğümlenip kalsın ipneler. çözemediğin problemin çözümü işte bu kadar. adam olaydın da lafımı zamanında dinleyeydin, bir daha bana böyle şeylerle gelme!" diyerek mektubu kapatmış. son söz olarak da "marifet sarıktaysa bu sarık sana girsin de marifetlen" diyerek lafı koymuş.

iskenderin çekik gözlü ama sarı saçlı bıcır bıcır çocukları olmuş, onlar büyüyüp iskendere torun yapmış, katil iskenderse marmariste resim yaparak 33 yaşında mal mal ölmüş.
Alakalı olabilir!
- buyuk menderes
- buyuk cekismeler
- buyukse ara
- buyuk kepce
- buyuk insan

nedir.Net