cahit berkay
1. 3 ağustos 1946'da isparta'da doğdu. 1959'da ailesi ile birlikte İstanbul'a gelen berkay, liseyi İstanbul kabataş lisesi'nde bitirdi. daha sonra İstanbul Üniversitesi, İktisat fakültesi'nde yüksek eğitimini tamamladı.


müzik hayatına, 1962 yılında siyah inciler grubunda başladıktan sonra, 1964'te selçuk alagöz'ün grubunda profesyonel oldu. moğolları kuran ilk kadroda yer aldı. grupta akustik elektrik gitar, yaylı tambur, ıklığ, bağlama çalıyordu. 1974'de sinema dünyasına giren berkay, moğollar dışında yıllardır film müzikleri yapıyor.


1978'de"fırat’ın cinleri", 1982'de"kırık bir aşk hikayesi", 1991'de"gizli yüz" filim müzikleri ile altın portakal ödülünü aldı. 149 film, 58 dizi ve 10'un üzerinde belgesel müziği yapan cahit berkay, 1997'de, film müzikleri albümleri serisinin birincisini yaptı. 1998’de film müzikleri volüm 2 , 200’de de, film müzikleri volüm 3’ü yaptı.


2. dinlediğimde beni ağlatan müziklerin sahibi, türk filmlerini türk filmi yapan adam...
3. * yaptığı en iyi müzik için;

(bkz: al yazmalım)
4. selvi boylum al yazmalım ile türkiye müzik tarihine imzasını atmış moğol.
(bkz: moğollar)
5. en son blues festivalinde jerry ricks ile harika bir performans sergilemiştir..
izmir'de ki konserinden sonra kendisiyle yaklaşık 3 saat boyunca sohbet edilmiş ve türkiye'de ki en eşsiz müzisyenlerden biri olduğuna karar verilmiştir..hayran olunası fikirlere ve saygı duyuları siyasi görüşlere sahiptir..
ayrıca türkiye'deki yeni nesil rock gruplarının çoğunun arkasındaki adamdır..
6. (bkz: ağrı dağı efsanesi)
7. moğolların beyni, yılların müzisyeni, en beğenilen film müziklerine imza atmış, yaşlanmayan kişi.
8. kemal sunalın hemen hemen nerdeyse tüm filmlerinin müziklerini yapan moğolların en kıdemli solisti..usta...
9. türk sinemasının bir dönemki hemen hemen her filminin müziğini yapmış ya da bu filmlerin yapımcıları onun müziklerini (izinli ya da izinsiz) kullanmışlardır. telif hakkı mağduriyetinin en tepesindeki insanlardan biridir, kemal sunalla beraber kanımca.
Alakalı olabilir!
- cahit peksayar
- cahier
- cahit atay
- cahit aral
- cahit tomruk

nedir.Net