caykur
1. 440 sayılı “İktisadi devlet teşekkülleri, müesseseleri ve İştirakleri hakkında kanun”a dayanılarak 06.12.1971 tarih ve 1497 sayılı “Çay kurumu kanunu” na tabi olan ve cay isletmeciligi yapan devlet kurumu.
ayrica istanbul besiktasda cok kotu bi misafirhanesi bulunan kurum.
2. (bkz: çaykur rizespor)
3. tartışmasız türkyedeki en kaliteli çayları üreten devlet teşekkülü. gerçi çoğunlukla orta kalitelisi, kalitesizi marketlerde boy göstereceğinden bu bilgi çok da önemli değildir. çalışan onlarca çay eksperi hergün porselen demlikte demlenmiş, porselen bardaklardaki süzülmemiş, şekersiz demleri, fırk fırk tadarlar. kaliteli çaydaki kaliteyi iki yaprak bir tomurcuk toplanan çaydan yakaladığı söylenir.
ha bir de bir devlet kurumunun futbol takımına para yedirmesi de ayrı bir meziyettir. yekten bütün bürokrat ve bakan arkadaşları kutluyorum milletin parasını pek pek güzel değerlendirdikleri için.
4. cay muhtahsili icin en onemli kurumdur. yesil cayin fiyatini, senede alınacak cay kontenjyanini belirler ve diger cay alimcilarini da etkiler. yeşil cayi alirken kılı kırk yararak en kaliteli cayı almak icin iki yaprak bir tomurcuk sekli ile mustahsili en cok yoran kurum da budur.
Alakalı olabilir!
- caykara
- caykur rize
- cayka
- caykur rizespor
- caykovski

nedir.Net