ceteris paribus
1. latince bir cümledir iktisattaki hemen her teoride kosullardan biridir ing.other things being equaldır.ama gerçekleşmesi cok zordur çünkü statik değil dünyamız dinamiktir.
2. üzerinde çalışılan değişkenler dışında kalan tüm değişkenlerin değişmediği varsayımını simgeleyen latince bir terim. amacı değişkenin değerine olan etkisini dışarıdan gelebilecek tüm etkilerden ayırmak yani netleştirmektir.
3. arz-talep kanununda tek bir değişkenin değişken varsayılıp diğer değişkenlerin değişken sayılmadığı ilkel anlayış.*
4. 'all else equal' manasında ütopik latince ekonomi terimi.
5. kankası mutatis mutandis dir....bu ikisini anladınızmı iktisat , işletmenin yarısını çözdünüz demektir.
6. arz ve talep fonksiyonlarıyla alakalı sorulara giriş cümlesi. "ceteris paribus, if the quantity demanded increases in orange market..." şeklinde olabilir.
7. zıttı için (bkz: mutatis mutandis)
8. ekonomistler tarafından hazırlanmış bir site. http://www.ceterisparibus.net/
ayrıca nka * *
9. odtü iktisat'ın en sevilen asistanının icq da kullandığı nick. ahan da deşifre ettim.
10. eğer bir adam avizenin ampulünü değiştirirken, aşşağıda bir kaç adam elinde ampulle bekliyorsa bilin ki bu durum ceteris paribus'tur.
11. iktisada giris dersinde ilk duyuldugunda insana bir hayvanatin latince ismiymis gibi gelen, sonra bismillah bu neymis acaba diye dusunulen, iktisatta varsayim yapma durumunun zihinsel temelini teskil eden, varsayimi barindirma ozelligiyle iktisat okuyanlarin pratik yasama adapte olamamalarini saglayan, bunun yaninda cok fazla ciddiye alirsaniz tam olarak (tutturulabilen) iktisadi yorumlar yapilamamasina neden olan kavram.
bir diger muhtesem klasik icin
(bkz: laissez faire laissez passer)
12. "orospu çocuğu -annen hariç-" veya "eşşolueşşek, -baban hariç- olayıdır bir nevi. yani reel de mümkün olmasa da kalpler kırılmasın, kankaların arası açılmasın, kavga büyümesin diye iki tarafta annesi hariç bir orospu çocukluğu olamayacağını bile bile -mış gibi yapar. burada kişinin kendisi dinamiktir -yani küfrü alır-, annesi ve dolayısıyla temsil ettiği tüm kutsal değerler ise statiktir- yani küfürden bir şekilde muaftır, yani değişmediği varsayılır-. ha olur mu dersen, olmaz. ama netcen, ikitsat dediğin böyle bir kandırmaca olayı işte. bi nevi körler sağırlar mevzusu.
Alakalı olabilir!
- cete savaslari
- cete
- cete savasi
- cetene
- cetelesini tutmak

nedir.Net