cevahir alisveris merkezindeki dayak olayi »
1. az önce show haber tarafından yayınlanmış ve deşifre adlı programda yayınlanacak korkunç olaydır...
(#1301973) ve de (#1301977)
2. işin ilginç tarafı görüntüler medyaya verilene kadar basına yansımamıştır. yani herhangi bir dava ve polise şikayet olmamıştır. bir insan, bir alışveriş merkezinde suçsuz yere dayak yiyecek, sonra orayı dava edip güzel bir tazminat almayacak. bunu yapmayan ya delidir, ya da gerçekten suçlu.

eğer suçluysa bence iyi yapmışlar. zira 8 yaşındaki bir kapkaççı polise teslim edilince, akşam ailesine verilmek dışında bir ceza görmüyor. ertesi gün güle oynaya insanların canını yakmaya devam ediyor. ama bu tip bir dayak yerse, bir daha en azından cevahir'e uğramayacaktır. bu da bir nevi derstir.

sakın bana "8 yaşındaki çocuk kimseyi şikayet edemez " demeyin. haberde Çocuğun ablalarının yan odada olduğunun söylendiğini, atlamış olursunuz.

not: çocuğun dayak yerkenki yalvarması, özel bir ağız ve suçlu olduğunu göstermek için bence yeterli.
3. müşterilerin ayağına da sıksa her daim dolup taşacaktır. çünkü merkezidir, çünkü piyasadır, çünkü 300 tane markayı barındırmaktadır.

dayak olayı ise bambaşka bir durum. eğer o kız çocuğu zengin bir ailenin yaramaz kızı olsaydı o götüboklu güvenlikçi bu şekilde davranabilir miydi? tabiki hayır ama işte burası türkiye, burası adaletin parayla dağıtıldığı yer.

not: dayak için iyi denmiş bir dahakine umarım kolunu keserler ve umarım dayağa destek veren birinin kleptoman akrabası yakalanır..
4. ve de çok sevgili nedir netin de ne derece insanliktan nasibini almamış yazarlara da sahip olduğunu göstermiştir bu olay. şimdi çok değerli kardeşim yazdığını bir oku sonra aynaya bakıp ben neyim diye sor. evet 2 kolun 2 bacağın var ama bu yetmiyor bir şeyler daha olmalı. işte onu da ayna değil bazen yazılar gösteriyor. ne güzel mantık polisler hırsız çocukları salıyor diye hepsini sopayla dövelim. küfürler yağdıralım işte bu gerçekten yüzyılın fikridir. 8 yaşındaki çocuk belki hıresızlık yapmıştır hatta belki ablasıyla yapmıştır ancak nedense ablalr değilde çocuk dövülür. evt sevgili yazar herkesin kıçı sıcak sandalyede değil. o kız polise gidip cevahirdekiler beni dövdü dese bir dayak ta polisten yer. . 8 yaşındaki çocuk şikayetçi olamaz. üzerinden hiçbirşey çıkmamıştır ayrıca. diyelim ki çıktı eğitimini vermek güvenlik görevlisinin işi midir? işiyse de döverek ve küfredilerek mi yapılır. işte hayvani düşünce yaşadıkça olaylar da yaşanır..
5. 8 yaşında bir çocuk tarafından soyulmaktan son anda kurtulan bir yazarın destek verdiği olay.

evet kesinlikle iyi yapmışlar. bir 8 yaşında hırsızı yakalarsam ben de döverim. benim akrabalarımdan 8 yaşında birini hırsızlık yaparken yakalarsanız siz de dövün. böylece benim dövmeme gerek kalmaz.

Çocuğa destek verenler, ya soyulmaktan zevk alanlardır, ya soygunculardır ya da dünyadan haberleri yoktur.

olayları abartma konusunda üstümüze olmayan bir milletiz. Çocuğu biraz dövmek, ona zarar vermez. eğitim için gereklidir. eğitim aile tarafından verilmiyorsa, tam tersi aile çocuğu başka şeyler için eğitiliyorsa, bu eğitimi vermek polise de düşer, özel güvenlikçiye de. burada vurmaktan, öldürmekten ve kolunu kesmekten bahsetmiyoruz. Çocuğun yaptığı şeyin yanlışlığından bahsediyoruz.

eğer ki o çocuğun ailesi, çocuk polise teslim edildikten sonra nezarete çekilse ve gerekirse hapse atılsa. bu işler dayak olayına varmadan çözülür. ama madem durum böyle değildir. soyulmamak için insanlar kendilerini korumalıdır.

not: çocuk suçlu olmayabilir. ama o zaman ailesi herhangi bir avukata gitse, oradan dünyanın tazminatını alır. bunun için zengin olmak gerekmez.

benzer bir olay da tahtakale'de yaşanmış ve yakalan hırsız iyice dövülmüştür. ellerine sağlık.
6. Çocuğa destek verenler, ya soyulmaktan zevk alanlardır, ya soygunculardır ya da dünyadan haberleri yoktur.
şimdi hala aynaya bakıp eksikliği farkedememiş kardeşim. ben de çocuk tarafından işlek bir caddede soyuldum ama benim cep telefonumu (ericsson a1018- olay 5 yıl kadar önce) alan kız 8 değil 6 yaşındaydı. ve çok garip oldu ki çocuğu elinden yakaladım. biliyorum onu dövmediğim için bana kızgınsızn . onu orada yere yatırıp suratına tekmeyi indirmeliydim ve o bundan ders alır bir daha hiç hırsızlık yapmazdı değil mi. y.rrağımın tepesi yapmazdı. alasını yapar hatta insanlara duyduğu nefretle daha şiddetli yapardı. belki bir de yanına bıçak alırdı. ailesi avukata gitsin denmiş ki buna münasip delikler ile gülünür. hangi aile? kızını sokağa hırsızlığa satan aile mi? hatta oldu olacak aile dernek kursun daha mantıklı. bu gibi durumlarda aile bulunup cezalandırılmalı ve çocuk yurda konulmalıdır. sonra yurtta başına bir iş gelir vs..işte böyle kısır döngünün içindeki zavallı bir insandır o savunmasız.

Çocuğu biraz dövmek, ona zarar vermez. eğitim için gereklidir.

işte bu sözden sonra yazı yazmanın mantığı dahi yoktur..
sen bilir misin günümüzde sirkteki hayvanlar bile kırbaçla değil bisküviyle eğitilmektedir.
bisküvi?
7. herşeyin farkında olup olayları yorumlayamayanların, ne diyeceğini şaşırdığı olay.

arkadaşım sokakta sen kendini korumak durumundasın. 6 yaşında birini sokakta senden birşey çalarken yakalayıp dövmeye kalkarsan, muhtemelen çevrede bulunan akraba sürüsünden dayak yiyeceğini, herkes bilir.

ancak olayın geçtiği yer bir alışveriş merkezidir. bir alışveriş merkezinde soyulduğun zaman başvurduğun yer alışveriş merkezi yönetimi, seni korumakla görevli olanlarda beğenmediğin dayakçı güvenlikçilerdir.

yani sorumluluk sende değil başkalarındadır. bu durumda onlar da seni korumak için, hırsızları senden uzak tutmalıdırlar. peki sence bunu nasıl yapabilirler. elbette hırsızları korkutarak ve caydırarak. peki bunu nasıl yapacaklar ? dayak olayına karşı olanlar herhalde iyi bazı fikirlere sahiptirler ve güvenlikçilere öğretirler.

8. geçen senelerde büyük şirketlere alınacak güvenlik görevlilerinin tahsilli olmaları şartı (yasası) konulmuştu. sonra bunların eğitim merkezleri açılmıştı, güvenlik olabilmek için o eğitimden geçmek gerekiyordu. hatta milletce gülmüştük. güvenlik içinde eğitim mi gerekir ya, şeklinde serzenişlerde bulunmuştuk.
demekki gerekiyormuş. çünkü eğitimsizlik sorunu şiddeti getiriyor bu ülkede. bu ülke ne çocuklarını eğitebiliyor, ne de basit bir işcisini. güvenliğe gelirsek; gerçi eğitim alması, çocukların dövülmeyeceğini, bu hırsızlığı bilinçli bir şekilde yapmadığını (zira sekiz yaşında, henüz annesinin dizinin dibinde olması gerekir) bilmesi demek değil.. ha bu ülkede ne eğitim görmüş insanlarda aynı şeyleri yaptılar, eğitim çözüm değil diyorsanız, orası ayrı bir tartışma konusudur.
çocuğa gelince; bilinçli değil muhtemelen, annesinin dizinin dibinde olması gerekir dedim ama belki annesi sebep olmuştur ya da ailesindeki herhangi biri.

güvenliğin o anki psikolojisini tahmin edeyim;
orası sürüyle mağaza kaynıyor, her tarafta ayrı bir dükkan. e ben burda eşşek başı değilim. ne zamandır sizi koruyorum göremediniz beni daha. bakın mağazanızdan hırsızlık yapan çocuğu yakaladım, dövdüm. bana ikramiye mikramiye en olmadı hediye bişey verin yaw.

işte herkesin bakış açısı bu, değişebilirliği sıfır denilebilecek kadar az.

şimdi herkes güvenliğe mağazaya sövmüş durmuş. ben insanını eğitemeyen zihniyete sövüyorum, onların pek suçu yok. allah belanızı versin.
9. bazı yorumlardan görüntülerin izlenmediği düşüncesine gark oldum. izleyelim;
http://internethaber.com/news_detail.php?id=58155
10. denmiş ki:
arkadaşım sokakta sen kendini korumak durumundasın. 6 yaşında birini sokakta senden birşey çalarken yakalayıp dövmeye kalkarsan, muhtemelen çevrede bulunan akraba sürüsünden dayak yiyeceğini, herkes bilir.

ancak olayın geçtiği yer bir alışveriş merkezidir. bir alışveriş merkezinde soyulduğun zaman başvurduğun yer alışveriş merkezi yönetimi, seni korumakla görevli olanlarda beğenmediğin dayakçı güvenlikçilerdir.yani? sokakta döversem akrabalarından dayak yerim. ama kalabalık yerde olursa güvenlikçilere veririm onlar benim yerime çocuğun ağzına sıçar. ben de cevahirden aldığım diesel imi giyer chanel gözlüğümü starbucks da oturan arkadaşlarımı gösterirken başımdan geçen bu olayı şuh kahkahalarla anlatırım. bak hala elimde biraz bisküvi var. ben hala bisküvi veriyorum. benim hiç kırbacım olmadı. bak sana ne diyeceğim arkadaşımla ben sırf eğlence olsun diye tansaştan bilardo topu çaldık ve yakalandık. 12 yaşlarındaydık. bizi de odaya götürdüler ama kılımıza dokunamadılar. çünkü üzerimizde lcw kazaklar vardı. fukara olmadığımız ve eğer bize vururlarsa götlerinden kan akıtacağımız besbelliydi. bu kızı dövdüler ve o kızı eve gidince de ailesi dövecek ve tekrar sokağa salacak. o kız bu sefer hırsızlığını daha sert bir şekilde yapacak eğer yakalanırsa güvenlikçiye verilmemek için sana bıçak da çekecek. ah keşke şu starbuckstan çıkıp biraz ülkem yollarında gezinseniz. bu son yazımdır. dalaş etmeyeceğim . ama hala biraz bisküvi var. bu rezalet unutulmasın. savunanlar da bu rezalet kadar rezillerdir.

edit: evet evet evet. 8 yaşındaki çocuk cinayet de işlese ona bisküvi verilmelidir. ben eğitimci değil hala eğitilmekte olan biriyim ayrıca. peki herkese mi verilir bu bisküvi? hayır. bu bisküvi çocuklar içindir. yaptığı şeyin farkına varacak olgunluğa gelmiş insan bu bisküviyi yemez. kendi yemeğini yapmaya başlar. aile cezalandırılmalıdır. aile olgundur. aile yaşını başını almış ama adam olamamıştır. bu durumda aile cezalandırılır.
11. yanlış duymadıysam götünde kazma kırılır bunun diyor adam. sonrada bu adamın ders vermesi gerektiği söyleniyor. görüntüler bana dalga geçmek için dövüldüğünü hissettirdi ve kızın yalvarması; sonunda ağlaması insan olduğunu hatırlattı..
12. cevahirde kız arkadasına hava atmak adına merdivenlerden kayan ve düserek eylemine nihayet veren arkadaştan sonra zaten benim için survivor misali bi yer olmustu orası.bunu da normal karsılamak lazım.
13. bisküvi ile çocuk eğiteceğine inananların kınadığı eylem.

cevahir alışveriş merkezi, orta sınıfa hitap eden bir alışveriş merkezidir. orada diesel giyen gençler pek bulunmazlar. diesel giyenleri kanyon ya da akmerkez'de bulursunuz.

cevahir alışveriş merkezine benim ailem gibi fazla para harcamadan gezme ve eğlenme ihtiyaçlarını gidermek isteyenler gider.

Şimdi olayı canlandıralım. benim annemin çantası ve içindeki 3-5 kuruş, bir anlık dalgınlık sonucu bir 8 yaşındaki velet tarafından çalınıyor. annem perişan zira hem kimlikleri ile uğraşmak, hem de ay sonunu nasıl getireceğini düşünmekle meşgul. ne yapılıyor, derhal güvenlik görevlilerine gidiliyor. güvenlik görevlileri kameralardan hırsızı tespit ediyor ama o an için yakalayamıyor.

birkaç gün sonra tespit edilen hırsızın tekrar cevahir'de olduğu saptanıyor ve yakalanarak bir kenara çekilerek bisküvi ikram ediliyor. daha sonra bu hırsız polise teslim ediliyor. ancak yaşı küçük olduğu için akşam hırsız yine serbest.

bilin bakalım ne oluyor ? küçük sevimli hırsızımız ertesi gün yine cevahir alışveriş merkezinde bilingual'ın cüzdanını çarpıyor. bilingual son anda hırsızı yakalıyor ve başını okşayıp bisküvi veriyor. aynı şekilde güvenlikçiler de bu hırsıza pasta falan ikram ediyorlar. daha sonra yine polise teslim edilen hırsız 45. sabıkasını kazanıp yoluna devam ediyor. bu arada cevahir alışveriş merkezindeki bisküvi ve pastaları çok sevdiği için özellikle faaliyetine burada devam ediyor.....

aferin sizler çok iyi eğitimcisiniz....

14. şimdi gördüğüm kadarıyla neşeli bir ikiye ayrılış daha baş göstermiş benim canım sözlüğümde.. küçük yaşdaki çocukların hırsızlık için kullanıldığı gerçeğini göz ardı etmeden ancak ve ancak onların birer çocuk olduğunu da unutmadan iki kalem bişeyler yazalım.. neler yapılabilir.. evet herhangi bir ceza almadan bu işe devam etmekte bu ufaklıklar.. halkın öfkesinin sebebiyeti budur tahminimce.. yapılabilecek şey ise çok basittir.. çocuğun işlediği suçun cezasını ebeveynine kesmek.. sonuçta 8 yaşındaki bir çocuk çalmayı çırpmayı tecavüze uğramayı ya da kundaklamayı bilmez.. bilemez.. napar.. öğrenir.. kim tarafından.. kullananlar tarafından.. arazi peşkeşine hemen kanun çıkaran tbmm hoppacık diye çıkartır bir yasa.. der ki "bundan gayrı çocuklar suç işlemeye.. fakat bir suçu birden fazla işleye.. o zaman babasu yada anasu aluna zapt altına.." bakalım işe yarıyor mu yaramıyor mu.. 8 yaşında ki çocuğu dövmekle kurtulmaz o pek sevdiğiniz sisteminiz a canlar.. a yiğitler..

*
15. iktidar!

8 yaşındaki savunmasız bir insan yavrusunu yargısız infazla mahkum eden, ona söven, dayak atan puştların, bunu yapmalarının bir sebebi var: iktidar hırsı/gücetapıcılık

bir taşeron şirketin cebinde silah taşıma yetkisi bile olmayan ve görev alanları belirlenmiş bir neferisin. ah o üniformaların çekiciliği... ah o hırsın, iktidarın göz boyayan, ruh sattıran ibne yanılsaması.... senin üç kuruşluk aklını başından almaya yetiyor değil mi? taktığın parlak yıldız, üzerindeki değersiz lacivert bez, sırtında ucuz iplikle dokunmuş "security" yazısıyla sen bir "adalet mekanizması"sın... haydi ordan sikik!

sen beş para etmez bir insan ziyanısın. kendisini savunmaya bile kudreti bulunmayan insan yavrusunu, toynaklarınla ezme hakkını kendinde gören bir bilmezsin, bir bilinmezsin. saframı dahi üzerine kusmakta çekineceğim bir kansızsın.

-heyhat! bu nasıl bir çelişki ya rab! evrendeki tüm gamı sırtlanmışa benzer çocuklar-

sen, iktidar sahibi olduğunu sanan zihnin ve giysisini sırtına takınca erkliğiyle övünme sanrısına kapılan hastalıklı hayal gücünle, kişisel zevkin uğruna bir çocuğu tartaklıyor, ona sövüyor ve kendi ezikliğini bir habis gibi onun üzerine kusuyorsun.

iktidar hırsından gözü dönmüş tüm erk secdecileri, cehennem dahi kussun sizi! *
16. (#1302068)

bisküvi vermesekte götünde kazma kırıp* dalga geçerek dövmek gerekmez değil mi? ayrıca anlama yetinde mi sorun var bilemeyeceğim ama sirkteki maymunlara bisküvi verelim dedi arkadaş hırsızlara değil. madem o kadar iyi güvenlik kapıda bizi bagajımıza kadar arayacaklarına şüpheli, önceden belirlenmiş ya da yalnız başına potansiyel suçluları* sokmasınlar*
17. "suçu kanıtlanan kadar herkes masumdur."

ilk olarak bu ilke öğretilmeli o güvenlik görevlilerine, kafalarına vurula vurula. bunu öğrenemeyen, ne olduğunu anlamayan, uygulayamayan bu işi yapamamalı.
18. hele bir duralım bakalım.. sadece okumuştum bu haberi.. az önce izleme fırsatım da oldu.. iki kelime daha ekleyeyim o zaman..
yav be hayvan evladım.. be godoşum be insan görünümünde ki mahlukatım.. ulan hadi diyelim o çocuk kelle götürdü, ev bark yıktı.. yav o yalvarışa o gözyaşına nasıl dayandın be onun bunun evladım.. nerden bu kadar kin biriktirdin de 8 yaşında çocuğa boşalttın bunu.. hadi sen de bana vur derken acaba hiç mi utanmadın.. halkın öfkesi vardır gelip iki vururlar da oturamam götümün üstüne diye düşünmedin mi? kasabanın şerifimisin be ağa babam sen.. sert çıkışmayalım kanunların değişmesiyle atlatalım dedim başta bu konuyu ama yok olmazmış a yiğidim.. a oğlan çocuğum.. yarın bir gün birileri de sıkıştırıp seni köşeye e hadi sen de bize vur demez mi.. o sopayı sende baki kılmazlar mı a yiğidim.. bak abi nolur diyor.. sen de dermisin o zaman ne olur diye.. daha kötü ağlarsın dimi.. elin ayağın 8 yaşında boyu 1 metreyi geçmemiş çocuğa yetiyor di mi? hay ben izlemicektim o bandı.. ne güzel iki siyasi harekatla çözmüştüm bütün sorunları kafamda.. bak celallendirdin be avladım.. burdan cevahir en fazla 15 dakka be çocuğum.. yok mu senin korkun allahtan.. yaş 8 be canım yaş 8 be evladım.. sana göre tecavüz yaşını da geçmiş dimi. aynı mantık aynı.. dur sen daha dur.. geleceklerin ayak sesleri bunlar.. doluyo, irin dolu yara.. doluyo.. sen repliğini ezberle şimdiden derim.. ney miş.. abi nolur dur, vurma.. vallaha ben çalmadım.. elbet gelecek o günlerde.. aman tekleme.. götüne sokarlar yoksa o çocuğu dövdüğün sopayı..
19. görüntüleri izleyenlerin, tipik yakalanmış küçük hırsız davranışı olduğunu anlamadıkları aşırı feryat figan'ın etkisinde kaldıkları olay.

görüntülerde 2 vurma sahnesi vardır.

1 : kızın eline sopa ile vurulmuştur.
2 : kıza bir tokat atılmıştır.

onun dışında kız feryat figan ortalığı birbirine katmaktadır. bu arada güvenlik görevlileri de korkutma amaçlı birşeyler söylemektedirler.

elbette orada kız bayılana kadar dövülürse, kemikleri kırılıp, gözü morartılırsa bu bir vahşettir. ama bu görüntülerde öyle birşey yoktur. Öyle birşey olduğuna dair herhangi bir durum da yoktur.

8 yaşındaki bir kız ilkokul 3. sınıfa gider. hırsızlık nedir gayet iyi bilir. küçük kızı aptal ve bilinçsiz yerine koymayın. o yaştaki çocuklar bizleri bilgisayar oyunlarında rahat rahat yenebilecek kapasitededir.

gelelim hikayemizin devamına....

küçük hırsızımız bilingual'ın cüzdanından sonra serbest bırakılır ve cevahir de faaliyetine devam eder demiştik. derken birgün billyyorum'a denk gelir. billyyorum bu sevilen hırsızımıza hiç iyi davranmaz. onu güzel bir azarlar iki de tokat atar. kız bunun üzerine yaygaraya başlar ve etrafa kalabalığı toplar.
kalabalığın içinde bulunan kızın yakınları, utanmıyor musun küçücük kızı dövmeye der ve billyyorum'a vurmaya başlarlar. billyyorum bir anda çocuk düşmanı, terbiyesiz, eğitimsiz bir ayı ilan edilir. daha sonra güvenlik görevlileri billyyorum'u kalabalıktan kurtarır ama olay karakola intikal eder. bu arada küçük kızın yakınları karakolun etrafında toplanır ve billyyorum'un çıkmasını bekler. billyyorum içeride de polislerden fırça yer. dışarı çıkar ve kızın abileri tarafından bıçaklanır. böylece toplum bir pislikten kurtulur.
20. anayasanın olmadığı yerde bireyler kendi anayasalarına uygularlar; çocugu götürüp polise teslim etseler yarım saate kalmaz o çocuk yine sokaklarda yine aynı şeyi yapıyor olurdu*; buraya kadar adamların düşüncesi savunulabilir, ancak* göz korkutmak için yapılan kulak çekme,yumaşk bir tokat gibi hareketler bir yere kadar kabul edilebilir de kocaman bir sopayla minicik bir yavruya vurulması kendisine insan diyen hiçbir varlık tarafından tasvip edilemez; olay sonucu şunu anlıyoruz ki bir magazaya güvenlik elemanı alırken bakmanız gereken ilk özellik tecrübesi degil de insani yönünün ne kadar kuvvetli olduğu olmalıdır şayet bu harlanmış boğaların ipleri ne kadar çok gevşetilirse bu tip görüntülerle de o kadar çok karşılaşırız. son olarak mevzu ne olursa olsun kimsenin kimseyi yargılama hakkı yoktur; insanın düşünceleri kendini baglar bazen gemici dügümüyle olsa bile...
21. prosedür hatalı işlemiş, ellerine yüzlerine bulaştırmışlar.

bence şöyle olmalıydı;
(1) kız iş üstünde yakalandıysa üstü başı aranmalı
(2) hırsızlık unsuru yakalandıysa, dövülmesini tasvip etmiyorum lakin biraz korkutulmalı ki bir daha o avm ye yaklaşmasın. (evet ne yazık ki kanuni yetersizlikler çerçevesinde bu tip bir yaklaşımda bulunulmalı)
(3) hırsızlık unsuru yakalanmadıysa, çocuğa bi su, kola bişi verilip * bekletilmeli.
(4) polise teslim edilmeli
bonus level: olası (2) durumunda anasını, babasını vs yakalarsanız o bi temiz dövülmeli işte, çekirdekten hırsız yetiştirdiği için!
22. hısızlığın artmasıyla beraber malına mülküne fetişik bir aşk duyan yurdum insanının "hırsız"'ı insan boyutundan çıkarıp yokedilmesi gereken bir haşereye indirgemesi anadolu kültüründen kalma bir artıktır. mülkiyete insan olandan daha fazla değer vermiş, kapılarına on tane kilit takan, hırsız girer diye yattığı odayı kitleyen, bunları yapmadan rahat uyuyamayan bir millet olmamız, davranışların kitlesel bir nevroza dönüşmesini anlamak zor değil.
...
hele hele bir "insan" hem hırsız hem de kürt ise bakın siz benim paranoyak halkıma! mülkiyet fetişizmi sen nelere kadirsin! atalım dayak, babacan bi tavırla küçük kızı pataklayalım. hele o küçük kız büyüsün kuşansın silahını, ösmürenlerin ellerinden nasıl söke söke alıyor hakkını gör.
...
wilhelm reich demiş: asıl sorgulanması gereken, neden hırsızlık yapıldığı ya da neden grevler yapıldığı değil; neden aç kalanın hırsızlık yapmadığı ve neden sömürülen işçinin greve gitmediğidir.
23. vur, kır, sıc agzına ki bi da çalmasın dedirten bir vakıa. yookkkk. benim ahlak ve insanlık anlayışıma sığdıramadığım bir olay.
yavrucağın gerçekten bir şey çaldığını düşünürsek. yiyorsa onu avm de hırsızlık yapmaya teşvik eden insanları vur, kır, parçala ki bir daha yaptırmasın dedirten olay...

ayırt etme gücü, bir kimsenin fiil ve işlemlerinin güdüsü, sonuçlarını, kapsam ve etkilerini seçebilme ve bunlara uygun hareket edebilme ehliyetidir. ayırt etme gücü nisbi ve psikolojik bir kavram olmakla birlikte yaş küçüklüğü ayırt etme gücünden yoksunluğu doğuran haller arasında sayılmaktadır.

bu bakımdan 8 yaşındaki bir çocuk ayırt etme gücünden yoksundur. o yaştaki bir çocuk hırsızlığın tanımını bile yapamaz.*
ancak canı bisküvi çektiğinde ona bisküvi vermeyip de çalmasını öğretenler ayırt etme gücüne sahiptirler. bu bakımdan sorumlu kişilerdir.

her şeyi bilen ve örneklendiren arkadaş , güvenlik görevlilerinin korkutma amacında olduğunu söylüyor. evet. bu yavrucağın götünde kazma sapı kırmak onu çok korkuttu. asla bi daha yapmayacak. de mi...

ben ce bu tip olaylara acımasızca yaklaşmak gerekir. vakıanın sebepleri iyi irdelenmeli ki kalıcı bir çözüme ulaşılabilsin. aksi halde götte kazma sapı kıra kıra ülkemizde orman kalmayacak..

öyle şeyler yazılıyor ki kanım dondu. herkes sanki dört dörtlük insan. ben de yere tükürülmesini sevmiyorum. ne yapayım. ben balta sapı kıracam. daha sert çünkü.
olaya döneyim. eğer hırsızlık varsa şikayetini edersin. 8 yaşındaki çocuk rehabilite edilir. sorun da ortadan kalkar...

güvenlik görevlisi arkadaş dan bir ricam olacak. ülkemizi hortumlayanların götünde kazma sapı kırsın. korkmasın . kazma sapları benden. yiyorsa gitsin kırsın..

çocuğun her türlü istismarının yapıldığı bu dönemde hiç de hoş olmayan görüntüler...insanlık adına üzüldüm..
24. keşke ülkemizde kanunlar yeterli olsa; çocuk hırsızlar ailelerinden alınıp rehabilite edilse; çocuğunu hırsız olarak yetiştiren aileler yakalanıp uzun süre hapse atılsa. etrafta 50-100 sabıkaya sahip insanlar dolaşamasa; o zaman da hırsıza kanunsuz davrananları gönül rahatlığı ile teşhir edip cezalandırabilsek dedirten vaka.

keşke çocuk pornosu için gösterilen duyarlılık, çocukların aileleri tarafından istismarı için de gösterilebilse. keşke yarın gazeteler cevahir alışveriş merkezinden çok, küçük hırsızlarla ilgili başlıklar atabilse....
25. (#1302144) numaralı entryde işletilmesi gereken prosedür böyledir. sonrasında ise olabilecek olanlar şöyledir :

diyelim ki polis kızımız hırsız ise yakaladı. ancak eminim ki 8 yaşındaki hırsızın bu ilk yakalanışı değildir. daha önceleri polislerce defalarca yakalanmasına karşılık yaşı küçük olduğu için çıkarıldığı mahkemece (belki de hiç mahkeme yüzü görmeden) ultra bağışlayıcı yasalarımızdan ötürü (bkz: cmuk) serbest bırakılmıştır. bu da suçun devam ettirilmesine alelen teşviktir.

diyelim ki serbest kalmadı da çocuk mahkemelerinde yargılandı ve hüküm giydi. ki bu da upuzuuuuun bir süre alacaktır. çünkü adalet sistemimiz ne yazık ki jet hızı ile işlememektedir.

bu durumda da yargı sistemini az buçuk bilen biri kendi cezasını dövmek/hırpalamak/linç etmek vs. suretiyle kendi vermeye kalkabilir.
ha... bu ne kadar doğrudur? tartışılır. aslında tartışılmaz. olmamalıdır. yoksa bu ülkenin teksas'tan farkı kalmaz.

ama işte mal canın yongası diye boşa dememişler. acziyet duygusu insana her şeyi yaptırır ne yazık ki!
»
Alakalı olabilir!
- cevahir alisveris ve eglence merkezi
- cevahir deki ssk toplantisi
- cevap verilmemesi gereken sorular
- cevap verilmemesi gereken insan modeli
- cevahirli minare

nedir.Net