cevdet bey ve ogullari
1. orhan pamuk'un 1979 milliyet yayinlari roman odulu ve 1983 orhan kemal roman odulunu kazanmis olan romani. nisantasili bir ailenin uc kusak boyunca basindan gecenleri sade bir dille anlatir.
2. kalın bir roman olduğu için biraz başlamadan önce biraz korkutucu olabilir ama dili ve merak uyandırması sayesinde bir hızla bitecek ve rahat okunacak bir kitaptır, orhan pamuk'un en başarılı romanlarından bir tanesidir, kurgusu diğer kitapları gibi sürprizler barındırmasa da etkileyicidir
3. osuruktan teyyare serisinden bir rulo tuvalet kağıdı. *
4. gereksiz uzun kitap
5. okuduğum en saçmasapan ve sıkıcı kitap..
6. ikinci bir defa okunduğunda ilk seferinde hiç fakredilmemiş bir çok ayrıntının ve tadın bulunacağı orhan pamuk'un ilk kitabı..
7. budala refik , yakışıklı tüccar ömer ve çirkin şair muhittin'in farklı hayatlarda sağlam kalmış dostlukları ve okuyucuya , kendi hayatına kıyas edeceği objelerin çokluğu ile büyük haz verir. kalınlığı ilk zamanlar okunamayacak gibi gorunse de , 5 gunde bitirilebilecek kadar güzeldir.
8. cevdet bey ve oğulları, orhan pamuk'un ilk romanıdır ve 4 senede tamamlanabilmiş bir romandır. "milliyet roman armağanı"nı ve "orhan kemal roman Ödülü"nü kazanmış bu romanda cevdet bey'in ailesinin üç kuşak boyunca İstanbul'daki yaşamları, o dönemlerin tarihi ve kültürel özellikleri ayrıntılarla işlenerek anlatılmıştır. orhan pamuk bu kitabı yazarken kendi ailesinde yaşanmış olaylardan da alıntılar yapmıştır.
kitabın ilk bölümü sadece bir günü anlatır. 1905'de geçen tek bir günü.
ikinci bölümü o günden otuz bir yıl sonrasını anlatır. ii dünya savaşı'na kadar devam eder.
üçüncü bölüm yine birinci bölüm gibi tek bir günü anlatır. 1970 yılında geçen.
antropolojik açıdan istanbul tarihini güzel anlatır aslında. ama yine de kendini tekrarlarından da ötürü pek uzun bir kitaptır. hani bitirip bir de üstüne rapor falan yazacaksanız kolay gelsin ** pek ayrıntıya girmiştir. lafı uzatmanın matah olduğu sanılmıştır. karakterleri oturtayım derken ne romana ne okuyuca katkısı olmayan bilgilerle konuyu boğmuştur.
ayrıca orhan pamuk'un en anlaşılır dilinde yazdığı kitaptır. *
9. (bkz: babalar ve oğullar)
10. orhan pamuk'un ilk romanı olmasına rağmen okumak için sona bırakılırsa tadından okunmaz.. cevdet bey ve ailesinin her bir ferdi günümüzde de canlı canlı aramızdalar. "yurdum insanı 100 yıl önce nasılsa şimdi de öyle" dedirten roman cümleleriyle okurun elinden tutup önce eski istanbul'u nişantaşı ve beyoğlu'nu sokak sokak gezdiriyor. sonra bir bakıyorsunuz doğunun bir şehrinde dizboyu karda yürümektesiniz.
11. cok güzel bir romandir. basit ve akici dili okumayi kolaylastirir .siradan olaylar farkli algilamalari ile
serüvene dönüstürülmüstür. geleneksel tarzi ile en iyi cagdas türk kitaplari arasina girmeyi hak etmistir.

12. rousseau ve baudlaire hayranı muhittin karakteri "otuz yaşıma geldiğimde hala iyi bir şair olamamışsam kendimi öldürücem" demiş yirmi dokuz yaşında "bu şiir edebiyat boş şeyler ben turancı oldum" diyerek çok pis çark etmiştir. *
13. orhan pamuk'un ilk romanı, oldukça uzun ve epey başarılıdır. uzun süre etkisinden kurtulamayabilirsiniz.
Alakalı olabilir!
- cevdet selvi
- cevdet bagca
- cevdet tosyali
- cevdet karal
- cevdet ciner

nedir.Net