chuck palahniuk
1. en unlu eseri fight club olan portland amerikali yazar...eserleri arasinda choke, survivor, lullaby, diary gibi muhtesem kitaplarda bulunduran yazarimizin konferanslarinda bayilan, kusan, sok olan insan sayisi digerlerine gore cok yuksektir...gectigimiz yil icerisinde california da bir konusma sirasinda masturbasyon dan olen uc kisinin hikayesini anlatirken 2 kisi dumduz hastaneye kaldirilmistir...boyle enteresan bir insan...
2. senaryolaştırılan kitabının ismi tıkanma olan yazar.*
3. görünmez canavarlar kitabı da yine yeraltından çıktı
4. fight club filminin bir sahnesinde çok ince bir espriyle kendini bir kaç saniyeliğine gösteren zeka küpü, bal tutan parmak; çanak çömlek patladı..
5. eğlenceli görünümünün altında inanılmaz öğretileri olan kitapların yazarı.. yeri geldiğinde kadınların olduğu gibi, erkeklerin zayıf noktalarını pek güzel anlatmış kişi... anlattığı bunca zevkli ve renkli olaya rağmen kitaplarının okunurken zor akması, her söylenilenin içinde "bu buraya nasıl sığmış?!" denilecek anlamların farkedilip, üzerlerine birkaç dakika düşünülmesindendir....
6. washington eyaletinin doğusundaki bir çiftlikte büyüdü. bir süre portland state university'ye devam ettikten sonra universty of oregon'a geçti ve üniversite öğrenimini orada tamamladı. Üniversite yılları boyunca yazar olmayı aklından bile geçirmedi. geçimini freightliner adlı şirkette otomobil tamirciliği yaparak kazanmakta iken, 1996'da, arkadaşlarıyla birlikte devam ettiği bir edebiyat grubu çerçevresinde project mayhem (kargaşa projesi) adlı hikâyeyi yazdı. söz konusu hikâye üç ay gibi kısa bir süre içinde fight club'a (dövüş kulübü, çev.: elif Özsayar, ayrıntı yayınları, 2000) dönüştü. genellikle adında "nehir" kelimesi geçen ağırbaşlı romanlara esin kaynağı olmuş bir coğrafya'da palahniuk'un ilk romanı büyük ses getirdi. İlk romanını yayımlatmayı başarana kadar yayınevleri tarafından pek çok kez geri çevirldi. palahniuk, 1999 'da katıldığı bir yazarlar konferansında, writing to fail (reddedilmek İçin nasıl yazılır) adlı bir çalışma grubu yürüttü. pasific nortwest booksellers, assciation award ve oregon book award ödüllerine değer bulunan fight club, 1999'da filme çekildi. survior (gösteri peygamberi, çev.: funda uncu irklı, ayrıntı yayınları'nın programına alınan palahniuk, oregon'un portland şehrinde yaşamını sürdürüyor.

eserleri :
dovus kulubu
gorunmez canavarlar
gosteri peygamberi
tikanma

not#1 : buraya kadar olan yazi http://www.imgekitabevi.com'dan alindi.
not#2 : kitaplarinin orijinal dilinde okunmasi tavsiye edilir.***
7. yerinin baska bir yazar tarafindan doldurulamacagi, kendi tarz/felsefesinde usta olan yazar.yeralti edebiyati'nin kaynak yazari.

8. fight club'un yazarı. lakin lullaby'yi tavsiye ederim.
9. Şu anda kitapları, dilimize çevrilmiş olarak ayrıntı yayınları tarafından da yayınlanmakta olan ünlü yazar.

İlk eseri olan project mayhemi daha sonradan uzatarak ve genişleterek fight cluba çevirdi.

kitaplarında genelde toplumun kanayan yaraları olan medya maymunluğu , tüketim kültürü , ve ayrıca ütopya gibi konular üzerinde duran "hönk! amerika'dan bile yazar çıkıyomuş" dedirten * yazar.

hiçbişeyden korkmayıp yukarda bahsettiğim konuları sert bir dille yorumlayan favori yazarım..
10. kitaplarini okumaya basladiginizda ''o da ne lan!!! oyle sey olur mu? '' diye okumaya basladiginiz cok abartili konulari isleyen bir yazardır. okunmaya baslandığında ise üslubu ile gerçekten diğer yazarlardan ayrıldığını ve de insanın damağında farklı tadlar bırakan baba bir yazar olduğunu anlayabileceğiniz bir insan.
11. (bkz: fight club)
(bkz: survivor)
(bkz: invisible monsters)
(bkz: choke)
(bkz: lullaby)
(bkz: diary)
(bkz: haunted)
12. çok başarılı bir yazar..gösteri peygamberi de ayrı bir şaheserdir.tıkanma da filme çekilecekmiş.çekilirse muhteşem olur.adamın o kadar garip bir dili var ki... hakikaten okumak lazım.kitabını okurken " bu adam nasıl böyle yazabiliyor" diyor insan sürekli.fight club'ı da hesaba katarsak çok çok iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.
13. fight club ve tıkanma'dan sonra görünmez canavarlar adlı kitabıyla dumur üstüne dumur yaratan yazar. çocukluğunun çok sorunlu geçtiği, babasının sevgilisinin eski kocası tarafından gözünün önünde öldürüldüğü hakkında bilinen çok az şeyden biridir.
14. fight club'ın yazarı.
adam kitabını gözü mor bir şekilde işe gittiğinde ve kimsenin onunla ilgilenmemesi üzerine yazmaya karar vermiş.

ve çok farklı işlerde çalışan palahniuk (çamaşırhane,hastane,oto tamirhanesi) kitabı çamaşırhane çalıştığı zamanlar moda dergilerini karıştırırken yazmaya başlamış.
15. "sizler kredi kartlarınızın limiti kadar değilsiniz, sizler bindiğiniz araba değilsiniz, sizler kıyafetleriniz değilsizi, sizler eşsiz birer kar tanesi değilsiniz!"
16. 'the sound shivers through the walls, through the table, through the window frame, and into my finger. these distraction-oholics. these focus-ophobics. old george orwell got it backward. big brother isn't watching. he's singing and dancing. he's pulling rabbits out of a hat. big brother's holding your attention every moment you're awake. he's making sure you're always distracted. he's making sure you're fully absorbed... and this being fed, it's worse than being watched. with the world always filling you, no one has to worry about what's in your mind. with everyone's imagination atrophied, no one will ever be a threat to the world.'
Alakalı olabilir!
- chuck ragan
- chuck mangione
- chuck taylor
- chuck rainey
- chuck norris

nedir.Net