cin halk cumhuriyeti »
1. çin: asya kıtasında yer alan bir ülke. insanları sarı ırka mensupturlar ve çekik gözlüdürler. yemekleri meşhurdur. sahip olduğu aşırı nüfus da dikkat çekici bir özelliğidir.
2. ulkede bulunan cin seddi dunyanin yedi harikasindandir. baskenti pekin`dir. (ecnebiler beijing der o baska) genis sinirlari, cok buyuk nufusu ve hizla gelisen ekonomisi sayesinde ilerinin potansiyel super guclerindendir.
3. mutfağı çok güzel olan bir ülke...
4. başkenti pekin (bkz: beijing) nüfusu 1 milyarın üzerinde doğu asya ülkesi. para birimi yuandır. bayrağı kırmızı fon üzerinde üst köşede 1 büyük 4 küçük sarı yıldızdan müteşekkildir
5. (bkz: çin)
6. resmî adı Çin halk cumhuriyeti'dir. başkenti pekin olan ülkenin nüfusu, 1 221 462 000, yüz ölçümü, 9 596 960 km2 dir. yönetim biçimi sosyalist cumhuriyettir. Ülkenin para birimi, Çin yeni, resmî dili Çincedir. halkın % 20'si geleneksel dinler, % 6'sı budist, % 2'si müslüman, % 72'si ise diğer dinlere mensuptur. coğrafî konum itibarıyla doğu asya'nın çok geniş bir bölümünde yer alır. komşuları kuzeyde moğolistan, kuzeydoğuda ve kuzeybatıda rusya, batıda afganistan ve pakistan, güneyde hindistan, nepal, butan, burma, laos, vietnam, kuzeybatıda ise kuzey kore'dir. kişi başına düşen ulusal geliri, 582 $'dır. zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 69 yıldır.

en büyük kenti, Şangal, en yüksek dağı k2 (8611 m), en uzun nehri, yangtze (5500 km) ve en büyük gölü, koko nor (4209 km2)'dur. Çoğunlukla dağlık, yüksek plâtolar vardır. batıda çöller, doğuda düzlükler, deltalar ve tepeler bulunur. yazlar sıcak ve nemli, kışlar uzun ve soğuk geçer. kuzey ve batı bölgelerde kurak ve yarı kurak, güney ve güneydoğu bölgelerde sıcak ve nemli bir iklim hüküm sürer. Çin'de kutup tundraları dışında kuzey yarıküreye özgü bütün bitki türleri görülür. güney Çin denizi kıyılarında bataklıklar, hainan adası ve yunan'ın güneyinde tropik yağmur ormanları bulunur. diğer kesimlerde çöl, step, çayır ve savanlar egemendir. Ülkenin doğal kaynakları kömür, demir, petrol, doğal gaz, cıva, kalay, tungsten, antimon, manganez, vanadyum, alüminyum, kurşun, çinko ve uranyumdur. dünyanın en büyük pirinç, patates, yer fıstığı, çay, darı, arpa ve domuz eti üreticileri arasındadır. pamuk ve diğer lifli ürünler, yağ tohumu, çeşitli çiftlik hayvanları üretilir. temelde kendi besinini kendi üretir. Ülkenin endüstri sanayileri demir-çelik, makine yapımı, silâh yapımı, tekstil, besin işlemi, motorlu araçlar, elektronik ve telekomünikasyondur. başlıca kentleri, Şangay, pekin, tianjin, shenvang, wuhan ve guangzhou'dur.
7. 'bütün çinliler aynı anda zıpladığı takdirde dünyada büyük bir deprem olur' geyiği fikrinin konusu olan insanların yaşadığı ülke.
8. (bkz: ana baba günü)
9. burada yaşayan herkesin birbirine benzediği ülke.dandik malları ile ünlüdür.(bkz: cin mali)
10. en fazla taraftari olan ulke , simdilik pek sevinc gosterisi yapamamislardir
11. basbakani wen jiabao olan ve yillik %7lik bir hizla buyuyen ulke
12. kapitalizm ve kuresellesmenin faydalarini en cok goren komunist ulke.
13. uzun süreden beri komunizmin henüz çökmediği ülke.
14. yüzölçümü 9.598.092 kmkare'dir böylelikle dünyanın en büyük 4. ülkesidir.
1. rusya
2. kanada
3. abd
15. nüfusu 1 milyar 285 milyon civarında olmakla beraber dünyanın en kalabalık ülkesidir.
16. tüm uğraşlara rağmen ingilizceyi eksiksiz telaffuz edemeyen halka sahip tek ülke
17. asıl adı zhonghua renmin gongheguo, türkçesi çin halk cumhuriyeti olan ülke, bu ülkeye sosyalist demezler mi, adamı deli ederler, ulan biraz marx okuyun, sosyalist bir devlette üretim araçları kişilerde olur mu, bir de bunların sosyalizm'i milliyetçidir * * başlarında kiçkp pragmatist'in allahı, herşey güllük gülistanlık görünse de, kapitalistler bunlara pabuç bırakmaz,toplu sermaye çekimi ile " birilerinin biryerlerini tersten görmek " durumunda kalırlar, ayrıca hangi sosyalist ülke halkını emperyalistlere köle edip saati 0.1 dolardan günde 12 saat köle gibi çalıştırır, *irdelemek lazım
18. koordinatları 35 00 n, 105 00 e olan ülke..
19. nufus planlama konusunda odul almis fakat daha sonra bu uygulamayi baskiyla surdugu fark edilince odulu elinden alinmis protesto edilmis ulke.
20. çin tam anlamıyla "karın tokluğuna" çalışan 1 milyardan fazla insanın sabahtan akşama kadar pirinç yiyip, tassarruf yaptığı; telif hakkı olmadığı için de taklitler cenneti olan halk cumhuriyetidir.
21. her ne kadar aç denilse de bence gayet tok insanların yaşadığı ülkedir.

keza adama akreditif açacağız, her şey ok mi diye 15 gün boyunca soruyorum adam ok dedikten akreditif açıldıktan 3 gün sonra malın birim fiyatı 190 usd değil 230 usd miş yanlış görmüşüz diyebiliyor.
ya da faks ile gönderdiği fatura türkiye de kullanılamadığından bana orijinalini gönderin dediğimde, tamam hemen mail ile gönderiyorum diyebiliyor. e daha ben ne diyeyim size. bu kadar mı rahat olur be insan. bu kadar mı dangalak olur.
bekliyoruz 1 ocak 2005 i ama bunların malları gibi kendileri de fason sanki.

diye kaç gündür küfürler ettiğim insanların yaşadığı uzakta, doğuda bulunan kendi buldukları sosyalizm ve serbest piyasa ekonomisi karışımı bir bir sistemde, sitem edenlerin derhal kesildiği bir tarz ile yönetilen ülkedir. başka şansları da yoktur. o kadar insanı doyurmak söz konusu olunca.
22. kendi ulusal sermayesiyle, emperyalist devletlere sömürge olmadan, yavaş, ağır ve hazmederek serbest piyasaya geçmeye hazırlanan ülke.
23. çin çin gibi güzel bir ikilemeye sebebiyet veren ülke.
24. gezmeyi seven kişilerin ülkesi. belki de biraz olsun kaçmak için geziyorlar. her tarihi yerde bunlardan bir tane görmek mümkündür. * herkesin sürpriz bir şekilde birbirine benzetmesini anlamadığım vatandaşlara sahip ülke
bir de feci çarpan, tonikle içilince güzel olan bir içki
25. döviz kullanmanın yasak olduğu ülkedir. bank of china ve otellerde akşamüstü saat 4 e kadar döviz bozdurulabilir. ondan sonrası siki tutmak ile eş anlamlıdır.
»
Alakalı olabilir!
- cin halk muzigi
- cin halk partisi
- cin hafiye
- cin mali samuray
- cin ali ve topaci

nedir.Net