cin seddi »
1. cinlilerin türk akınlarından sakınmak amacıyla yaptıkları yaklaşık 2500 kmlik. duvar.
2. uzaydan da görülebilen enden yapıtlardan *
ayrıca thom yorkela bjorkun i ve seen it all isimli düetlerinde de .

what about china? have you seen the great wall?
all walls are great, if the roof doesn't fall!

şeklinde bahsi geçer bu duvarın..

3. 2000 km ' lik bölümünün m.ö. 221-210 arası si huangdi tarafından yaptırılan duvar..
4. tırsaklık ürünü devasa duvar...
5. görmek için uzaya mı gitmez lazım, çin'e mi gitmez lazım, görmemek mi lazım, kafa karıştıran taş yapıt...
6. cinin turizm sembollerindendir.her yil binlerce turist ceker bu duvar.berlin duvarindan bile anlamlidir neredeyse.*
7. yıllardır ders kitaplarında uzaydan gorulebilen tek insan yapısı olarak yer alan ancak son gunlerde bu teorinin curutuldugu bir hede...
8. uzaydan görülebiliyor olması sadece bir şehir efsanesidir, sanılanın aksine tek parçadan oluşmaz, parça parça yapılmıştır, tamamı 6 000 km uzunluğundadır, ortalama yüksekliği 7-8 metredir ve iki duvardan oluşmuştur, bu iki duvarın arasında ortalama 6 m mesafe olup taş ile doldurulmuştur
9. cin seddi: paranormal şeylere inanan uzak asyalı* kardeşlerimiz tarafından cinler periler içeri giremesin diye yapılmış uzun duvar.

(bkz: ascii kurbanı başlıklar)
(bkz: türkçe karakterler)
10. çin seddi: üzerinde durduğunuzda "ulan bunlar burada nasıl savaşmış olabilirler, bırakın koşturmayı yürümek mümkün değil, öyle yokuş" bölümleri olan duvar.
11. ilkel bir savunma mekanizması
12. 'hun akınlarını durdurmak için yapılmış' diye övündüğümüz* ama konuştuğum birçok çinlinin ne için olduğunu bile umursamadığı bilmediği yapı*
13. geçen cumartesi south park'a konu olan başlık. kasaba halkı çocuklarını korumak için çinlinin birini gaza getirip çin seddini inşa ettirirler ve moğollar zırt pırt gelip yıkar ve kaçarlar. çinli delirir. acaip komikti.
14. çince'de uzun duvar anlamına gelen "chang cheng" adıyla anılır.
15. çinlilerin sadece kendi boylarını düşünüp , başka milletlerde uzun boylu kimseler olabiliceğini hesaba katmadan yaptıkları sura benzer duvar.
16. hakkında çok hoş karikatürler çizilmiş olan aslında uzydan falan gözükmeyen set.. * *
17. kimi ansiklopedilerde** barbar akınını durdurmak için yapıldığı söylenen surlar bütünü
18. cinlerin insanlarla aralarina mesafe koymak icin yaptiklari ancak david copperfield in icinden gecmesiyle olayinin bittigi set.
19. (bkz: cinden hatun kaldirmak)
20. "hayır uzaydan görünmüyor" çin astronot** bu yakınlarda çin seddi için böyle dedi ve tüm çinlileri üzdü!!*
21. cinilere nasıl bir korku saldıysak adamlar uzaydan görülen duvar yapmıslar...bi millet bu kadarmı korkak olur..
22. çinliler nihayet uzaya bir astronotlarını gönderirler. adam da gezmiş,incelemiş uzayı en sonunda orada kalacak değil ya, dönüyor ülkesine. tabii bütün medya heyecanla adamı bekliyor; aman basın toplantısı yapsın da kendi astronotumuzdan duyalım bir de şu uzayı, diyerekten.neyse efendim adam beklendiği gibi bir basın toplantısı yapıyor ve olaylar şöyle gelişiyor:
bir basın mensubu:yıllarca bütün dünyaya çin seddi'nin uzaydan görülebilen tek insan yapısı olmasıyla ün yaptık.bu doğru mu?
aslında gazeteci arkadaşın amacı; aman astronot doğrulasın da kendi gururlarını kendi astronotlarından duymuş olsunlar, kabarsınlar.
sonra birden astronotun suratı bozuluyor. onla birlikte herkesin.
astronot:üzülerek söylemekteyim ki bu haberler asılsızdır. çin seddi bile uzaydan görülemeyecek kadar küçük.
toplumda hayal kırıklığı dolu bakışlar ve üzüntü hakim oluyor birden.ve muhabir devam ediyor;
bbm**:peki ya fotoğraflar. hepimiz fotoğraflarda açık ve net şekilde görebilmekteyiz.
astronot: teknolojinin fotoğraflarda oynayacak kadar gelişmiş olduğunu söylememe gerek yok herhalde.
işte olayın özü budur arkadaşlar. aslında hiçbir insan ürünü uzaydan görülemiyor. acı ama gerçek...
23. hun akinlarini durdurmak icin yapildigi sanilan fakat aslinda bir cok amaci olan duvar. cinin kuzeyinde set gibi durdugu icin bu adi almistir. milattan once cin hanedanlarinin ayrik halde bulunan duvarlarini birlestirerek yapilmis, mogol ve hun akinlarini durdurmanin otesinde ticareti daha etkin kontrol etme amacina hizmet etmistir. uzaydan gorulebildigi konusunda (bkz: kime gore nereye gore)
24. günümüzde seddin ziyaret edilebilen kısımları ming hanedanı'ndan kalma ve bunlar da 14. yüzyılda yapılmış; güney Çin'in dağlık bölgelerinde 4.000 kilometre boyunca uzanıyor.ortalama 8 metre yüksekliğinde, tabanda 7, tepede 6 metre genişliğindeki sura, yalnızca Çin tarafından tırmanılabiliyor.kritik noktalara muhafız kuleleri ve top bataryaları yerleştirilmiş. seddi inşa etmek için gereken malzeme (özgün uzunluğu 6.000 kilometre),1 20tane keops piramidi dikmeye yeter düzeyde. m.Ö. 4. yüzyıla rastlayan savaşçı krallıklar döneminde, kuzeyi türk-moğol akıncılarından korumak için bir dizi tahta duvar ve kale inşa edilmişti.m.ö. 3. yüzyılda, Çin'e adını veren ilk imparator c'hin döneminde, bu surlar yeniden yapılandırıldı ve birbirine bağlandı
25. yanlış bir kanı olarak türklere karşı yapıldığı söylenir. halbuki türklerden başka onlarca kabilenin saldırılarına karşı dönem dönem genişletilerek yapılmış bir yapıdır ve günümüzde ayakta kalan kısmın çoğunluğu türklerle fazla alakası bulunmamış olan ming hanedanı döneminde yapılmıştır.
»
Alakalı olabilir!
- cin sendromu
- cin seddinde uyanmak
- cin iskencesi
- cin ali serisi
- cin yemegi

nedir.Net