cin »
60. gözlemlediğim kadarıyla güney kısmında bulunan şehirleri epeyce düzenli. yollar ve altyapı, yeni şehirlerde gayet sağlıklı bir şekilde inşa edilmiş. kalabalık olmasından dolayı özellikle shenzhen, ghuanzhou gibi şehirlerde trafik sorunu var, hatta günün her saatinde var. devlet bu duruma bir dur demek için araba satın alınmasını zorlaştırmış, bizdeki taksi plakası sınırı gibi bunlarda normal araba plakası sınırı bulunuyor.

devlet sürekli insanını izliyor, her yerde, aklınıza gelebilecek her noktada kamera ile izleniyorsunuz, polis her yerde. hal böyle olunca şehirler oldukça güvenli bir hale geliyor. bugüne kadar kimseden hırsızlık ile ilgili bir hikaye duymadım ya da dikkatli olmam ile alakalı uyarı almadım.

Çin içerisinde ingilizce konuşabilen çok küçük bir kesim var. sadece iş hayatında ingilizce konuşan insanlar ile çat pat iletişim kurabiliyorsunuz. bazı uluslararası firma çalışanları ve özellikle hong kong'da iş yapanlar ile iletişiminiz çok rahat oluyor. Öte yandan gündelik yaşantınızda neredeyse hiç kimse ile iletişemiyorsunuz. ne metro gişesindeki görevliyle, ne polisle, ne marketteki kasiyerle, ne taksiciyle, ne gsm operatörü şubesinde. hiçbir yerde. bu yüzden ihtiyaç duyacağınız malzemeleri, gideceğiniz adresi filan çince bilen birilerine yazdırmanız işinizi bayağı kolaylaştırıyor.

Çin'de yabancı biri olarak gsm hattı alabilmek çok zor. 3 ay kalmayacaksanız hiç bir şekilde sim kart alamıyorsunuz -havalimanları dışında-. geçici bir ön ödemeli kart almanın tek yolu ise size güvenen bir Çinliden rica etmek.

para bozdurmak için en kötü yerler havalimanları; hem oranlar düşük, hem de işlem başına yüksek komisyon ekleniyor. bunun yerine, mesela eğer türk'seniz, bir türk restoran'ına gidip nerede bozdurabileceğinizi sorabilirsiniz. bazı türk restoranlarında, özellikle iş adamları için para bozdurmak amacıyla hazır bekleyen ve komiyonu herhangi bir yerden daha iyi olan uygurlu kardeşlerimizi bulabiliyorsunuz. bazen de bizzat restoran sahibi para bozabiliyor. eğer çok zordaysanız da kaldığınız oteller para bozabiliyor, ancak bunun için pasaportunuza ihtiyaç duyuyorlar çünkü Çin hükümeti, doların nereden ve kimden geldiğini de takip ediyor.
59. cin : bir adı da ardıç rakısı olan alkollü içki.
58. güneybatısında meydana gelen depremde ölü sayısı 9 bine ulaşmış.

http://www.ntvmsnbc.com/news/445950.asp
57. (bkz: cin halk cumhuriyeti)
56. çin:prezervatifin en gec ulastıgı ulke
55. bahsetme ya korkuyosum. gibi konuşmaların geçmesi olağan gerçek üssü olay.(bkz: üssü sayılar),(bkz: ne alaka),(bkz: alakaya çay demle)
54. adını söylemeyin yanınıza gelir! adminlere sesleniyorum; bu başlığı iyi sıhhatte olsunlar olarak değiştirin ya da hepten uçurun, basacaklar cinler periler siteyi!
53. (bkz: djinn)
(bkz: cin tonik)

iki anlamıyla da çarpıcı olan hede.
52. tam 14 komşusu ile rekoru elinde bulunduran olan minik insanlar diyarı.*
51. amerikadaki mba öğrencilerinin % 24 ünün vatandaşı olduğu ülke. çoğu mba birincisi de bunlardan çıkmaktadır vesselam.
50. en basitinden limon, soda ve şekerle bile kulunuz köleniz olan alkollü içki. üst sindirim sisteminde bıraktığı mükemmel sıcaklıkla beraber egzotik hayallere daldırır insanı. koyar koyar içersiniz durmaksızın. bir olur, iki olur, üç olur.. yine koyarsınız hala sarhoş olmazsınız. eeeh eytere bea deyip bi ayağa kalkarsınız şöyle. sonra bir koyar ama var ya.. yer gök kavramı yalan olur. dünyanın döndüğüne şahit yazarlar adamı o derece yani. yatıp uymak elzemdir en kısa vakitte. ama cin girdi mi bi kere vücuda hemen terketmez de. ertesi günü de beraber geçirisiniz. zevklidir.
49. (bkz: billy jean)
48. donald duck'ın yeğenlerinden biridir.can ve cem adlarında iki de kardeşi vardır.bunların üçü birbirlerinden hiç ayrılmazlar.
47. tapınırken bulduk kendimizi
o sonsuz geceye
gece mi, değil mi, bir gece hayaleti mi belki
dolaştı durdu bizimle
bütün gün dolaştı durdu ve
sindi
büyülenmekten arta kalan bir bitkinliğe.

sahi, o ölen kimdi.

İlkel bir acı gibi
düşüverdi ilk bakış gözlerinden
kaskatı. ve belirdi sanki yüzünde
görünürdeki tek şey; daa sonra da olmak
Çıkardı birden şapkasını ve çıkardı şapkasını, şapkasını
Şapka mı, değil mi, bir şapka hayaleti mi belki
bir bira içti ve vurup gitti kapıyı ardından
yürüdü, geçti, kuru otlar
yapraklar yakılan bir caddeyi.

peki, o ölen kimdi.

tam o sırada bir dolu bardak cin istemiştin sen
bir dolu bardak cin, öğle üzeri
damıtılmış gündüzden
cin, cin!
seni bir daha kendine gömen, bir daha
kendine gömdükçe de bir önceki acı yenisinden
elbette ki güzeldir
İnsanın insana verebileceği en değerli şey
yalnızlıktır.

cin bitti.

(bkz: edip cansever)
46. bi dönem kemal sunal'ın oynadığı bir film vardı, yanlış hatırlamıyorsam, cin çıkarmka için cinci hoca çağrılırdı, hocanın ayini de şöyleydi galiba;

kış kış cinler kış kış
yallah cinler yallah
cin çık cin çık cin çık
kış kış cinler kış kış..
45. mükemmele yakın bir içkidir, mükemmel ise tabi ki raki dir
44. bilinenin aksine hollanda menşeli bir içkidir.hollanda leiden üniversitesi kimyagerlerinden doktor slyvius tarafından, 16. yüzyılda, gezginleri zinde tutabilecek, hastalandıkları zaman onları iyileştirebilecek bir formül aranırken tesadüfen bulunmuştur.bu buluşa fransızca ardıç anlamına gelen 'genievre' ismi verilmişlerdir.halk arasında genever(cenevr) ismiyle anılmaya başlayan bu içki daha sonra ingilizler tarafından da benimsenmiş ve ingiliz halkı arasında gin(cin) adı verilmeye başlanarak günümüze kadar gelmiştir.
43. input almaya yarayan c++ komutu.
bir benzeri için (bkz: cout)
42. çin'den korkmak..
2 milyara yaklaşan nufüsü ile dünyanın çeyrek nüfusunu yönetiyor çin.
aylık 90 dolar gibi komik ücretlerle ucuz işçilerin çalıştığı bir ülke. o çalışmazsa öteki çalışır. adam çok. ama işsizlik yine de çok büyük bir seviyede. yüzde onlarda geziyor.
herneyse.. çin özellikle tekstil ve hırdavat üretiminde cidden çok ileride.. türkiyedeki her 100 gözlükten 45'i, her 100 çakmaktan 60'ı ve her 100 kilitten 50'si çin malı. ucuz imalat ve sürümden kazanmak.
çin uyuyordu diyorlar. uyanıyor mu? çin gerçekten dünya ekonomisini altüst edecek mi? dünya ticaret örgütüne girişi kotaların kalkması demekse halimiz ne olacak? petrol fiyatları yükselecek mi? dünyanın kutupları değişiyor mu artık?.

yoksa çin tarihi boyunca süregelen ve sinüs eğrisi olarak nitelendirilebilecek diyagramda tekrardan 1inci bölgede yani zirvede mi? yoksa zirveye yaklaşıyor mu?
41. 2 milyardan fazla badi bulunduran memleket.
40. napolyon 200 yıl önce Çin için; "orada uyuyan bir dev var. bırakın uyusun; zira uyandığında bu dev dünyayı sarsacaktır." demiştir. bu gün halihazırda ki gelişmeler kendisini doğrular niteliktedir. dünyanın en büyük nüfusuna ve potansiyel kaynaklarına sahip ülkesi Çin, son yıllarda hızlı ve engellenemez bir büyüme süreci içine girmiştir.
Çin'deki bu olağanüstü ilerlemeler son yıllarda ekonomistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. dünyanın "en sosyalist kapitalist" ülkesi Çin, ortaya atılan tüm gelecek senaryolarında başrolü üstlenmekte ve kendisine büyük roller atfedilmektedir. bu gelecek senaryoların çoğunda Çin'in a.b.d'yi geride bırakarak 2020 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olacağı tahmin edilmektedir.
39. bir ezginin günlüğü şarkısı.
38. votka
37. buzlu limonlu 1-2 tane içilirse güzel giden ancak ölçüyü kaçırırsanız çarpması an meselesi olan içki.
en güzeli yemek öncesi bir kadeh içmek ve sonra da başka bir içkiyle devam etmektir.
36. dinimizce var olan, fakat bulaşılmadıkça bulaşmayan varlıklardır. eğer siz eğlence için cin çağırırsanız o da gelir ve gitmez * sanıldığı gibi geleceği bilen varlıklar değildirler, * sadece geçmişi bilirler. çağırılması kesinlikle tavsiye edilmez çünkü bunlar insana aşık olabilir ve ömrü boyunca yanından ayrılmayıp ona hayatı zindan edebilir.
»
Alakalı olabilir!
- cins
- cinq
- cino
- cini
- cine

nedir.Net