cover
1. bir parçayı, ilk seslendireni dışında seslendiren kimsenin yapmış olduğu olay...
bundan çok daha iyi bir açıklamayı petek dinçöz yapmıştı...
2. tam olarak türkçesi "kapak" dır.ayrıca yenilen yorumlanan şarkılara denir.him'ın güzel cover şarkıları vardır.
3. başka bir grubun şarkısını alıp kendi yorumunla çalmak, söylemektir

(cower "kapak" demektir...)
(bkz: cover diyip aynısını çalmak)
4. insanların neden bu kadar nefret ettiğini anlamadığım şey. örneğin him' in coverladığı chris isaak şarkısı ' wicked game' en başarılı cover örneklerindendir ve ilk halinden çok farklıdır.
iyi ki coverlanmıştır.
duman' ın herşeyi yak 'ın bu kadar sevilmesinden artık cok da haz etmediğini düşünüyorum, mor ve ötesi konserlerinde baştan beri sesi çıkmayan arkadaki kitlenin ' yaz yaz ' la sevindirik olması da sinir bozucu olabiliyor; kimse bu grupların coverlarla ortalığa düşmesinden memnun değil ama
bütün bar grupları cover calarken albüm yaptıktan sonra ' cover mı? cıss! ' demelerini beklemek de gereksiz. herkes istediğini çalsın ya off
5. daha yeni cikan gruplarin unlu olmak icin kullandigi eski unlu sarkilarin yeni yorumlarina verilen ad. oldukca basarili ornekleride vardir ayrica bu tarz sarkilarin.
6. bir dönem** yerli pop müziğin** tamamını oluşturan şarkılar

(bkz: aranjman)
7. esprili örnekleri için

(bkz: weird al yankovic)
(bkz: grup vitamin)
8. amatör gruplar bir yana, çok ünlü, kendini ıspatlamış grupların da yaptığı bir çalışmadır. genelde belli bir başarıya ulaştıktan sonra kendi gençliklerinde dinledikleri grupların, şarkıcıların şarkılarını coverlarlar, ustlarına saygıda bulunurlar.
(bkz: metallica-garage inc.)
(bkz: slayer-undisputed attitude)
9. ingilizce: kaplamak,kapak,örtmek.
Şarkılardaki anlamı mecazen kaplamaktan gelir., eski bir parçayı kaplayarak yenilik kazandırmaktır.
(bkz: remix)
10. bazen sadece para için yapıldığı belli olanları olsada ,arada çok başarılı olanları da çıkmaktadır.önyargılı olmamak gerekir.*
11. turkiye'deki cogu grubun baskasinin sarkilarini distortionla calmak olarak anladiklari ve kesinlikle yanlis anladiklari kavram..
12. genelde finlandiyalı grupların bolca yaptığı hadise, mesela him, children of bodom, norther,...
en güzel cover , grubun kendi yorumunu katmasıyla olur. mesela "metallica mtv icon"da ki limp bizkit'in sanitarium coverı, korn'un one cover'ından daha başarılıdır bence, çünkü limp bizkit sanitarium'a kendi yorumunu katmış, şarkıyı olduğu gibi çalıp "aha al sana cover" dememiştir.
13. dinlendiği anda "hiç güzel olmamış ya..batırmışlar şarkıyı" denerek o şarkıyı bildiğini belli etmek ezikliği geldi aklıma.
14. ing. (silahla) korumak anlamına da gelen kelimedir aynı zamanda..
15. (bkz: cover girl)
16. bir cümlenin içinde görülünce "ah güzel türkçem!" diye inlertir insanı.
17. bir şarkıyı başka bir müzisyenin değiştirerek çalması.örneğin metallicanın master of puppets şarkısı aslında black sabbathın şarkısdır ve metallica cover yapmıştır.
Alakalı olabilir!
- covers
- cover me
- coven
- coversin
- coventry

nedir.Net