das leben der anderen
1. bir önceki entryde dediği gibi vesaire nin, " hakkında ne yazılsa yetersiz kalacak " düşüncesi uyandıran , son derece nitelikli ve vurucu film. özet olarak duvarın yıkılmasından önceki dönemi, devletin güvenlik görevlisi, bakanı, yazar ve oyuncusu hayatları ışığında anlatmaktadır. o dönemdeki sosyalist doğu almanya ya sağlam bir eleştri getirmiş. üzerinde epey düşündüren bir olay örgüsü var. sizi götürdüğü son nokta : hangi ideolojik , politik temelde yükselirse yükselsin , sistem kendini devam ettirmek ve korumak adına düşünceyi ve ifade özgürlüğünü ve dahi özel yaşamı pek kolay harcıyor. schindler s list ve good bye lenin de almanya nın farklı dönemlerine ışık tutan, farklı kahramanlara hayran kalıp farklı düşünce yapısındaki insanlara yas tutmamıza yol açan filmlerdi. sonuçta birileri her dem bedel ödüyor ve sanırım başlıbaşına politika kendinde " kötü " . ideal sistam tasvirlerimizi , sadece düşünce ve ifadenin özgür bırakıldığı temelinden yaparsak dünya daha yaşanır olacak gibi görünüyor. eşitlik ve adalet "evet" ama özgülüklersiz bunlar eksik kalacak gibi.
2. (bkz: alman sinemasi bitti abi)

ayrica basrol oyuncusu ulrich mühe saniyorum temmuz ayi idi, mide kanserinden hayatini kaybetmistir.
3. insana saygı duruştur bu film, duygulara. hgw xx/7 film boyunca bize nasıl olursak olalım -ne kadar acımasız belki, makina hatta- bir gün insan olabilme ihtimalimiz olduğunu gösterir.
yüzbaşının sonunda kitabın kendine ithaf edildiğini gördükten sonra kasiyerin hediye paketi yapalım mı sorusuna hayır bu benim için diyerek gülümsemesi izlediğim en cuk oturmuş bir kaç sinemasal sondan biridir. emeği geçen herkes önünde şapka çıkarırız.


saygı, sevgi.
4. "bir müziği bir kereliğine bile bütün kalbiyle dinleyen birisi artık kötü bir insan olamaz"
Alakalı olabilir!
- das lied der deutschen
- das fliegende klassenzimmer
- das wilde leben
- das unbehagen in der kultur
- das zauber

nedir.Net