de
1. bir bağlaçtır. ek olan -de'den farklı şekilde, bitişik değil ayrı yazılır. *
2. herkesin her zaman her şekilde yanlış yazabildiği bağlaç,ek...
3. "söyle" kelimesinin eş anlamlısı.
4. ek olanı, ya bağlaç, ya da durum ekidir.

bitişik yazılan, yani durum eki olana, "kalma durumu"* denir.
- masada bir resim var, bir zahmet uzatabilir misin? **
- ben de tam ona bakıyordum. masadakini diyorsun değil mi? *
- evet, telefonun yanında *

ayrı yazılan, "bile, dahi" anlamına gelir, bağlaçtır. ("hem şunu hem bunu yaptım"daki durum)
- okula gittim. bir de postaneye uğradım. *
- iyi ettin, benim mektubumu da attın mı? * *
- vermemiştin ki atayım. *
- yarın hatırlat da, vereyim sen çıkarken. *

son bir not da şu:

şimdi bu -de -da şeyi, ayrı yazıldığı zaman "sert sessizlerin yumuşaması" kuralına uymaz. delikanlı kalır. bitişik yazılan değişir.
misal: "aslında aşk da yok" (yumuşamadı).*
misal: "aşkta geçicilik" (yumuşadı).*

"aslında aşkta yok" yazarsanız, anlam tamamen kayar. aslında aşkta (aşkın içinde) olmayan bir şeyden bahsettiğiniz düşünülür. "aslında aşk da yok" aşkın kendisi de yok demektir.
5. ilginçtir ki, az çok kitap okuyan bir insanın, otomatikman de'leri da'ları ayrı yazacağını, hatta ve hatta aksinin bu insanlara zor geleceğini düşünmekteyim...

oysa ki, sözlüğümüzdeki insanların inanıyorum ki hepsi en az ortaokul tahsili görmüş, çoğu da üniversite okumakta ya da bitirmiş insanlardır. sözlüğümüzde böyle önemli bir noktanın es geçilmesi beni şöyle bir çıkarıma itiyor : bu yanlışı yapan "tahsilli" insanlar kitap okumuyor !?!!

(ben şahsım adına söyleyeyim, çok kitap okumam. ancak anlatmak istediğim şeyi anlatabilmek isterim.)
6. bazi durumlarda baglaç olan bu iki harf, çogu zaman ayrilmayarak kelimelerle kaynastirilir ve türkçenin içine bir kez daha edilir.
7. almanyanin internetteki uzantisi
http://www.google.de
8. iki kere söylenince anne veya babamın babası anlamına gelir.
9. counter strike oyununda bir harita ismi ön eki. o haritada terorristlerin bomba koymaya çalışacağını belirtir. counter ise, bomba koyulduğu takdirde onu defuse etmekle yükümlüdür.
bu temadaki en ünlü harita için (bkz: de dust)

ayrıca (bkz: cs)
10. hollandaca da bulunan iki tanimliktan * biri.
(bkz: het)
11. fransızca'da belirsizlik bildiren article
12. -nin -nın anlamına gelir
portekizcede "ci" fransızcada "dö" ispanyolcada yazıldıgı gibi okunur
13. alman havayolu condor airlines'ın iata kodu.
14. ilkokul itibariyle öğretmenlerin en sık hatırlattığı şeylerden biridir "de" bağlacı.buna rağmen pek bilinmediği üzere bağlaç olan "de" ayrı yazılır..o kadar temel, o kadar basit birşeydir ki bu..ayrıca daha bunun nerede ayrı yazılacağını bilmeyenler ortalıkta "ben yazarım" diye dolaşmamalılardır kanımca..

ek olarak, "yahu ne farkeder nasıl yazdığım, önemli olan ne dediğimi anlamış olman" gibisinden komik açıklamalar yapan insanlara feyza hepcilingirler'in verdiği güzel örneklerden birini aktarmak isterim.."önünüze şahane bir sunumla gelen, içerik olarak da ilginizi çektiği halde daha en başından itibaren karşınıza yazım hataları çıkan bir yazı, önünüze şahane bir sunumla gelen ama içinden sinek çıkan bir çorbaya benzer..mideniz kaldırıyorsa o sineği bir kenara koyup çorbanıza devam edersiniz, ama sürekli bir yenisi çıkıyorsa bir süre sonra o çorbayı içemez olursunuz.."
15. bende, sende, onda, ahmet'te, mehmet'te anlamındaki "de" birleşik yazılırmış."dahi anlamındaki de ayrı yazılır." ifadesinin sılogan haline gelmesi yanlış olabilir.dahi derken?

kılıcımı kaybettim sende mi bürütüs?

sen de mi bürütüs?

bu iki örnek yeterince açıklayıcı sanırım.
16. (bkz: dahi anlamina gelen de)
17. bağlaç olan "de,da" daima ayrı yazılır ve kendisinden önceki sözcüğün son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü utumuna uyar.ancak bağlaç olan "de,da" asla "te,ta" seklinde yazılmaz.

bulunma hali eki olan "-de,-da" kendinden önceki sözcüğe bitişik yazılır.hem kendinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü uyumuna uyar hem de kelime sonundaki ünsüze göre tonsuzlaşarak "-te,-ta" şeklinde yazılabilir.

bahçeye ağaç da diktiler.*
ağaçta kuş var.*
Alakalı olabilir!
- dew
- dev
- deu
- det
- des

nedir.Net