deccal »
1. ahir zamanda (kiyamete yakin bir dönemde) gelecegi söylenen ama ne oldugu aciklanmamis, kiyametin alametlerinden biri.
2. İncil'e göre, dünya'daki yaşamın sonlarına doğru yeryüzüne gelecek ve kötülükleriyle ortalığı karıştıracak olan kişidir. bu kişi hz. İsa tarafından yenilgiye uğratılarak yok edilecektir. İslamiyet'e göre ise, dünyanın sonlarına doğru hüküm sürüp, insanları kötü yola sokarak felakete sürükleyecek olan insandır. mehdi adında bir kişi ortaya çıkıp, deccal'ı öldürecek ve dünyanın düzenini yeniden kuracaktır.

3. hadis
tanım: resulullah (sav) dedi ki: 'Üç şey vardır ki imanın aslındandır: 1. lailahe illallah diyene saldırmamak: İşlediği herhangi bir günahı sebebiyle bu kimseyi tekfir etme, herhangi bir ameli sebebiyle de İslam'dan dışarı atma. 2. cihad, bu allah'ın beni peygamber olarak gönderdiği günden, bu ümmetin deccal'e karşı savaşacak en son ferdine kadar cereyan edecektir, onu, ne imamın zalim olması, ne de adil olması ortadan kaldıramayacaktır. 3. 'kadere iman'.

4. (bkz: iblis)
5. şeytan'ın bir şeklinin adı.
6. zilli esek ile seyahat eden kisi kimse sahis sahsiyet.
7. bütün ilahi dinlerin kıyamet öncesi gelip dünya düzenini bozacağına inandıkları şey.
8. friedrich wilhelm nietzsche tarafından yazılmış bir kitap.. ağırlıklı olarak hristiyanlığa, genel anlamda tüm ilahi dinlere ve yaratılmış tanrılarına tam anlamıyla giydirmiştir. tanrının acizliğinden dem vurup, yeni ve güçlü bir tanrının nasıl yaratılacağına getirmiştir lafı.
9. kimi hristiyan çevreler tarafından bahsi geçen şahsın stephen hawking olduğu iddia edilmiştir.
10. 2000 tarihli therion albümü
11. (bkz: deggial)
12. tek gözü kör olacağı beyan edilen hz. isa'nın dünyaya inip öldüreceği kişidir...
13. gördüğümüz zaman çok geç olacak yaratık.
14. somut bir yaratik olarak bilinmektedir ki aslinda oyle degildir. bir kiyamet alameti olarak deccal insanin dusuncelerindeki sapmislik ve allah tan uzaklasmadir
15. yan sanayi peygamber.
16. islamdaki kiyamet alametlerine gore dünyaya inerek insanlari hak yolundan saptiracak ve peygamberligini ilan edecek kisi. o karisik donemde bircok insan onun mucizelerine kanacak, ancak gercek inananlar ise onun iki kasi arasindaki arabca kafir*** yazisini görebilecektir. ayni zamanda sol gözü kör olup, avurtlarinin cokuk, agzinin yanaklarina kadar uzanmis ve kulaklarinin uzun ve sivri oldugu sekilde betimlemeleri de mevcuttur. yaklasik 40 yil* dünyada kaldiktan sonra hz isa yere inip onu öldürecektir
17. kovulmuş şeytandan allaha sığınırım. *
18. bilim adamlarinin, yeryüzünde artan siddet, anarsi, kargasa, katliam, iskence ve terore bakarak su anda yeryuzunde faaliyet halinde olduğunu ve tüm bunları yönettiğini iddia ettikleri kiyamet alameti.
19. korkutucu, zarar verici vs vs...kısacası, imanımızı test edecek olan şeylerden biri. bu açıdan bakmak gerek olaya.
20. ayet ve hadislerde maveraunnehir yani mezopotamyada cıkacağı, mehdi'yle es zamanlı olacağı, ikisinin de mehdilik iddiasında bulunacağı ama en son is fırat kenarında abdest almaya gelince deccal'ın ellerinin ve yüzünün çatlayacağı böylece deccal'ın kendi isi olan kötülüğü yaymaya baslayacağı mehdi'ninse bu kötülükle mücadele edip iyiliği yaymaya başlayacağı açıkca belirtilmiştir. ayrıca biz(kendi sahsıma konusuyorum sizi tenzih ederim) imanen zayıf insanların onu ve mehdiyi tanımamızın çok zor olduğu ancak zamanın sahibi denilen kutbun(manevi anlamda o zamanın en yuksek kişisidir her zaman olduğu gibi günümüzde de vardır) mehdiye tabi olacağı ve o kutbun büyüklüğünü kabul etmiş bizlerin de gerçek mehdiyi o kutba tabi olmakla(ki bu durumda onun tabi olduğuna tabi olmuş olacağız ki o kişi de mehdi'dir) bulacağımız tasavvufi kaynaklarda net bi şekilde görülebilir
21. aşırı dinci cahillerin yenemedikleri insanlara yakıştırdıkları isim. * * *
22. nietzschenin der antichrist isimli kitabı türkiye'de bu isimle yayımlanmıştır.filozof dinin getirdiği boyun eğiş ve kabullenme duygularını insanı üstinsan olma yolundan alıkoyduğundandır ki lanetler.ve dini de..bu yüzden de kendisini antichrist ilan etmiştir.
23. gün itibariyle çıkıp geleceğinin düşünüldüğü kıyamet alameti. stigmata filminde bahsedilmişti- mesajcı olarak. * *
24. tüm sami dinlerin sonunu getirmeye çalışacak çirkin yaratık. hristiyan inancına göre hz. isa dünyaya yeniden geldiğinde öldürecektir onu.
25. ilahi dinlerde kıyamet alametlerinden sayılan ve insanları doğru yoldan saptırmaya çalışacağı kabul edilen olağanüstü güçlere sahip kişi.
»
Alakalı olabilir!
- deccal gelecek ananizi sikecek

nedir.Net