devrim »
1. gercek ilk turk arabasi. atayi bir kac yuz metre tasima serefine nail olduktan sonra tarihin karanlik sayfalarina gomulmustur.
2. sunay akın 'ın bir şiiri:

temiz kalan tek yerdir devrim
bütün bir yıl
kirlenen duvarda
ama görebilmek için
asıldığı çividen indirilmelidir
yaprakları biten takvim

zorbalara direnmektir devrim
bir çocuğun
annesinin çantasından aldığı paraları
altına gizlediğini
söylememiştir dövülen hiç bir halı

içinde yaşamaktır devrim
dikiş kutusunun
ve topluiğneler gibi
bir arada olmayı gerektirir
karşı koyabilmek için zulmüne
makas denen patronun

gece ışıklar arasında koşmaktır devrim
ateş böceklerini
yakalamak isteyen çocukların
peşine takılır gün gelir
yanıp sönen mavi ışıkları
polis arabalarının

kağıt bir gemidir devrim
bütün gemiler
hurdaya çıksa da sonunda
taşıdığı özgürlük şiiriyle
batmadan yüzer nicedir
dünya sularında

kim bilir kaç yunus görmüş
kaç deniz gezmis...
3. (bkz: devrimci) (bkz: Ölenler dövüşerek öldüler, güneşe gömüldüler)
(bkz: deniz ibo cayan savasa devam) (bkz: mahir hüseyin ulaş kurtuluşa kadar savaş)
4. bir sistemi daha iyi hale getirebilmek için köklü değişiklere verilen ad. inkılap kelimesinden farkı köklü değişiklik olmasıdır.
5. bir kadın ismi, tabi isteyen erkekler de kullanabilir...
6. kıçına rahat batanların, ortamdan sıkılanların etrafı değiştirme aracı..
7. 70 ihtilalinden sonra ailelerin emre ve çağdaş gibi isimlerle birlikte koyduğu isim..
8. atatürk tarafından bulunmuş bir sözcüktür. batı dillerinde kullanılan "revolution" sözcüğü latince'den gelir. sözcüğün kökü, devrilmek anlamına gelen "revelvere"dir. batıda hem ihtilal hem de inkılap anlamına gelen sözcük, osmanlıca'nın kullanıldığı dönemde bu iki sözcükle ifade edilmiştir.
9. 1. kurulu bir hükümetin veya politik sistemin zorla ve tamamen yıkılması
2. toplumsal yapıda aniden meydana gelen genellikle şiddetle yaratılan radikal ve yaygın değişiklik
3. herhangi bir şeyde meydana gelen bütünsel ve bariz değişiklik
4. mekanik ve astronomide bir cismin kendi etrafında veya başka cisimler etrafında dönüşü
10. solcuların terimidir. sağcılarınki* için (bkz: cihat)* ama göremediğimiz bir nokta var ki o da turkiye´de devrimin asla yapılamayacak olması* zira biz* kaderciyiz ve başa gelenleri cekmeye boyun eğmiş bir milletizdir*

*
11. her devrim buharlaşır ve ardında yalnızca yeni bir bürokrasinin yapışkan isini bırakır...
12. bir zamanlar ihtimaldi ve çok güzeldi..
(bkz: tol)
13. fazla basit ve sığ olacak belki ama;

maliyet ile satış arasındaki farka kapitalizm kar der.

sosyalizm artık değer der.

ve bunu paylaşalım der. paylaşmak için de doğal olarak malı ürettiğin aracın birinin malı olmaması gerekir. peki kimin malı olacak o zaman? devletin. devlet nasıl alacak bu üretim araçlarını?

el koyacak ya da satın alacak.

o kadar para hangi devlette var. hiç birinde. o zaman tek yol devlet hegemonyasını ortadan kaldırıp yerine diktatoryel bi rejim kurmak. bu sayede özel mülkiyet kavramına dahil olan bu tüketim araçlarına el koymak. bununda adı devrim. devirmek kökünden geliyor. peki devrim için ne gerekir? devrimci durum denilen durum oluşmalıdır. bu nedir?

halk aç olacak, sistem tıkanacak, halk yöneticileri istemeyecek vs.
14. turkiye'de cok korkulan sözcüklerden.kelime anlamı eskiyi yıkıp yeniyi getirmektir.
15. İsyandan sonraki evredir.Önce isyan ederiz sonra devrim yaparız. devrim genelde kötü ve anti bir hareket gözüksede, bence bazı durumlarda yapılması gereken hatta zorunlu olan bir eylem.devrim deyince akla che geliyor benim.2.olarakta deniz gezmiş.
bu arada eĞİtmenler diye bir film var.mükemmel ötesi bir film.filmi anlatmak çok zor.hani derler ya bazı şeyleri yaşamak lazım, görmek lazım hissetmek ve içinde olmak lazım işte bu da öyle bir şey.gidin görün ve hissedin.
16. (bkz: proletarya diktatorlugu)
17. sol tandansli ailelerin cocuklarina bolca verdigi isimlerden biridir. öyle isim vermekle olsaydi, tey tey tey...
diger bir isim icin de (bkz: eylem)
18. beyinlerde ve toplumun yapısında değişme olmadıkça pek bir işe yaramayacak olan şey. kuralların yaptırım gücü kadar, insanların düşünce yapısı da önemli. bu yüzden, tarihteki önemli devrimler kuralları değiştirdiği kadar insanların düşünce yapısını da değiştirmiştir.
19. aynı anda yola çıksak da farklı yerlere varırız.

bugün afrika'da şamanistik adetlere göre yaşayan çıplak insanlar ve uzayda deneyler yapan teknoloji devi amerikalılar var. aynı zamandan beri varlar, aynı yerde değiller. devrim bir düzen tamamen yanlış ve geçersizse amacına hizmet eder. devrim çıplak afrikalılar'ın hakkıdır.

günümüz türkiyesi'nde "devrim devrim" diye bas bas bağıran kişiler cehaletin ve boşluğun eseridir. devrim dedikleri şey onlara göre olmayacak bir gençlik macerasıdır. tkp önünde hoş komunist kızlar görmek, mitinglerde beşiktaş-galatasaray maçı'nda bağırır gibi bağırıp deşarj olmaktır. türkiye'de iyi ve kötü noktaları bulunan bir düzen vardır. gelişim devrim değildir, olamaz. gelişim yanlış, verimsiz noktaları bulup değiştirmektir, at gözlükleriyle "devrim" diye kötülerle birlikte iyilere de saldırmak değildir. türkiye'de olası bir devrim bizi ancak geriye götürür.

çoğunluğun öyle ya da böyle söz alıp konuşabildiği bir türkiye'de yaşıyoruz bütün eleştirilere rağmen. devrim bunu elimizden alır. "tek yol devrim" diye spreyle duvarlara yazı yazanlar en az andullah öcalan kadar bölücüdür, teröristtir, ülke için kötüdür.
20. mevcut sistemi sistemin sartlari ile degistirmektense sistemi yikip yerine yeni bir sistemi getirmektir

bunu gerceklestirmenin sonuclari hakkında elimizde veri ve kaynak olmadan sadece basma kalıp fikirler ile bir seyler soylemek hata olur

eger sistem kendi icerisinde tikanmis ve islemez halde ise bu sistemin devrilmesi islemeyen sistemin kendi zararindan daha buyuk zarar dogurmayabilir

her yapinin belirli bir buyume kapasitesi oldugunu kabul edersek ,paradigma kapasitesi diyelim buna
bu yapı eger kendini daha genisletmek isterse bu paradigmalari yikmak istemesi de anlasilir bir tutumdur

devrim sadece sokakta bagiran birkac genc kadar kucuk, butun dunyanin yonetimini degistirmek kadar buyuk anlamlar ile hapsedilmemeli ve amac dogrultusunda kullanilmalidir *

devrim sadece siyasi anlamda degil kulturel anlamda da olusabilir

tabi ki sonuclari siyasal devrim kadar kisa surede gorunese de tarih icin son derece kisa bir surede cumhuriyetimizn gecirdigi degisim kulturel bir devrim olarak algılanabilir

tabi ki 12 eylul donemi sonrasi altı okun devrimi nasıl ki inkilap oluyorsa devrimcilikte malesef boluculuk olabiliyor bu da algida gerceklestirilmis bir devrimdir

eski yapiyi yikip yeni yapıyı olusturmak kapsaminda eger eski yapi bir zarar getiriyorsa onu yikmak ve yenisini getirmek

devrimin kokeninde bu vardir
21. en kolay turkiyede yapılır,ya bir kahvehanede ya bir internet sitesinde benzeri düşünceye sahip 4 5 kişi bulan insan, verilecek 3 -5 mesajla devrimi gerçekleşmiştir eve gidip rahatça kurduğunuz yeni düzenin verdiği huzur ile uyunabilir sevdicekle sevişilebilir.
22. bu kış yapılacak...
23. insanların paradigmalarını değiştirmenin en iyi yolu.
24. (bkz: tek yol devrim)
25. (bkz: ekim devrimi)
»
Alakalı olabilir!
- devrimci
- devrik
- devrim nas
- devridaim
- devr i daim

nedir.Net