djivan gasparyan
1. (bkz: ronin) vegladyator filmlerinin muziklerini yapan ermeni, duduk ustasi. turkiye'de erkan ogur ile birlikte fuad adli bir album cikardi.
2. ermenilere özgü "duduk" çalgısının duayeni. ankara'da 5 haziranda, odtü vişnelik md çim anfide konser verecek. duduk sesi insana çok ince bir hüzün verir.
3. erkan ogur un kankasi olan muzisyen.
4. (bkz: duduk)
5. bugün odtü çim anfiye gelen ve üflemeli konuda isim olan bir şahıs..

(dipnot:gidemediğim için de için için yandığım konser..)
6. dinledikten sonra ihya olduğum, huzur ve hüzün ile dolduğum, mütevaziliği ve nefesi ile beni benden almış müzisyen.
7. (bkz: erkan ogur)
8. erkan oğur'la beraber yaptığı fuad albümünün ilk klibi olan volor molor, kalan.com dan indirilebilir.
9. duduk üstadı büyük müzisyen.

(bkz: freedom/etienne)
10. 12 ekim 1928'de ermenistan'ın ahta bölgesinin solag köyünde dünyaya geldi. küçük yaşta evin geçimine katkıda bulunmak için çalışmalara başladı, fakat aklı hep duduktaydı. "sessiz filmler yerel müzik eşliğinde gösterilirdi. duduk'u ilk kez sinemada dinledim. bir taraftan da ailemin geçimine yardımcı olmak zorundaydım. topladığım şişeleri satarak ilk duduğumu aldım. altı yaşındaydım, çalmayı kendim öğrendim. çocuk grubundan sonra gomidas konservatuarı'na girdim. master ve pedagoji eğitiminden sonra konservatuarda eğitim görevlisi oldum."

djivan gasparyan 1946'dan 1982'ye kadar tatul altunyan halk müziği ve oyunları topluluğu'nda solist olarak yer aldı. yapımcı-müzisyen brian eno 1989'da moskova'da melodia plak şirketinin stüdyolarında sovyet halklarının müziklerini incelerken; djivan gasparyan'ın müziği ile karşılaştı. çok etkilenen eno, gasparyan'ı londra'ya çağırdı. gasparyan'ın yurtdışında yayınlanan ilk albümü "i will not be sad in this world" bu dönemde kaydedildi. gasparyan bu albümden sonra dünyanın en ünlü senfonik orkestraları ve peter gabriel, lionel ritchie, michael brook gibi tanınmış müzisyenlerle çalıştı. avrupa ve amerika'da pek çok albüm yayınlandı. "ronin", "gladyatör" gibi pek çok filmde müzikleriyle yer aldı.

http://www.kalan.com/scripts/Dergi/Dergi.asp?t=3&yid=5057
Alakalı olabilir!

nedir.Net