dokuz
1. akrep burcunun uğurlu sayısı, 3'in karesidir.
2. üçüncü kare sayı

333
333
333

ayrıca; güneş sistemindeki gezegen sayısıdır
3. en büyk tek sayıların lideri, aynı zamanda :) efekti yaparken basılması gereken tuş.
4. en güzel sayı,uğurlu sayım,en büyük rakam.
5. aydın'ın il trafik kodu.

aynı zamanda ingilizce karşılığı için (bkz: nine)
6. ümit ünal ın yazıp yönettiği bütçesiz, deneysel türk filmi.. film daha çok sorgu odasında geçmekte ve mahallelinin sorgudaki "çözülme"lerini anlatmaktadır..oynayanlar: ali poyrazoğlu, fikret kuşkan, ozan güven, serra yılmaz diye gider..ayrıca dokuz bir rakamdırda..önemsiz bir rakam..
ilgililer için: http://www.bigglook.com/biggcinema/film.asp?fid=573

7. genelde santraforların forma numarası (bkz: hakan şükür)
8. fransızcası " neuf" olan rakam
9. benim üç katım.
10. doğurulurak çoğalan rakam. *
11. ilk 10 katının ayrı ayrı sayı değerleri toplamı yine 9'u veren müthiş rakam
(bkz: 18)
(bkz: 27)
(bkz: 63)
(bkz: 90)
12. yaratıcısı * * ve yönetmeni izmir dokuz eylül üniversitesi güzel sanatlar fakültesi stv mezunu olan ümit ünal' dır.. (şimdiki anlat istanbul proje tasarımcısı olan) oyunculukları, abartısızlığı ve aksiyona getirdiği değişik * bakış açısıyla geniş bir oksijen balonu olmuş filmdir.. şiddetle önerilir..
13. altı sayısının ters yüz edilmiş halidir.
14. duruşu, görünüşü ve söylenişi itibariyle sevilesi rakam...uğurlu sayım
15. bir kedinin vicdan muhasebesi yapmasi gereken yaşam sayısı. zira optimali için (bkz: sekiz).
16. mateja kezman'ın fenerbahçede giyeceği forma numarası.
17. cep telefonunda w,x,y,z tuşlarına karşılık gelen rakam
18. tersten okursanız da 6 belkide siz tersten okuyordunuz o sayi 9 değildi 6ydı ama ya 9 sa ya da belki hiçbiri değil(bkz: paranoyak insan)
19. deyimlerde sıkça kullanılan sayı.

(bkz: dokuz dogurmak)

(bkz: dokuz canlı)
20. ümit ünal'ın insana dair hikayeleri dahiyane bir zeka kokusuyla harmanlayıp izleyiciye sunduğu filmi. yanılmıyorsam film anlat istanbul'u saymaz isek ** yönetmenlik koltuğuna oturduğu tek yapımı. senaristliği ile kendini ispatlamış bir kişi için fazlasıyla iyi bir iş çıkarmış denebilir. Özellikle geçişler, ışık ve ses kullanımı yerli yerinde. belki müzik filme biraz ağır gelmiş denebilir***
önemli uyarı: yazının bundan sonraki kısmı yüksek dozajda spoiler içermektedir;
filmin sonuna dair de birşeyler paylaşmak istedim hikayeyi kanımca 3 ayrı sonuçla bitirebilirsiniz, eğer ayrı ayrı incelersek;
1-) kirpiyi kaya'nın öldürmüş olma ihtimalidir ki bu filmin başında izleyicinin tüm dikkatleri üzerine çekildiği kişi oluyor. butarz roman ve sinema yapıtların da pek fazla rastlanmıyan bir durumdur. yönetmen veya yazar sağ gösterip sol vurmayı hedefleyen yem olarak hep kurgunun başında birini kullanır. kya'da öyle bir yemmi acaba dedim içimden lakin isterseniz kayanın katil olduğu bir son hazırlayabilirsiniz kendinize. bu da film de sonuç değil de süreç daha önemlidir diyenler için önemli bir ayrıntıdır diye düşünüyorum.
2-) bir diğer son ise orada konuşmak da görünen karakterleden hepsinin de katil olabileceği ihtimalidir. hikaye bize bitiş de tam tatmin olunacak türde bir katil sunmamış ve tüm karakterlerde derinleşmeye gitmiş ve bu karakter derinleşmesi gerçekleştikçe zannedilenin aksine ihtimal sayısı azalmamış aksine artmıştır. bu da senaryoyu dahiyane yapan bir başka faktördür diye düşünüyorum.
3-) son ihtimal ise kafam da daha çok filmin ismi ile ilgili oluştu diyebilirim. 9 isminin sorgu odasındaki kişilerin rakamlarının toplamından oluştuğunu düşünürsek 6 ana karakter iki de * ara karakterin odaya girdiklerini bu toplamın bize 8'i verdiğini gözlemleriz. peki odaya dokuzuncu giren kimdir. bu soruya verilebilecek birçok yanıttan biri de odaya giren kişinin kirpi olup, onu öldüren kişilerin sorguya çeken kişiler olması ihtimalidir ki bu fikri ali poyrazoğlunun oynadığı fotoğrafçı karakterinin merdivenlerden çıkarken bulduğu siyon yıldızlı kolye sahnesi desteklemektedir.

her yanıyla çok düşünsel, seçilen mahalli karakterlerle de bir o kadar da insani bir film olmuş dokuzu yapan ümit ünal'ı buradan kutlar başarılı yapımların devamını dileriz.
(bkz: sesimi duyan var mı)
(bkz: trt de program sunar gibi entry girmek)
Alakalı olabilir!
- doku
- dokum
- dokuk
- dokuz top
- dokuz tas

nedir.Net