dolmus
1. yaklaşık 15 kişi yolcu kapasitesi olan bir toplu taşıma aracı.
2. şoförlerinin, birinin trafikte bir hata yapana kadar yolcularına çok nazik davrandığı ,arka kaportalarında yazlılı olarak ölüm, aşk,servet temalarına dair konularının işlendiği ,10-20 koltuk kapasiteli * mucizevi bir oturgaçlı götürgeçtir.
3. hepsini ayrı ayrı incelemek gerekli kanımca.çünkü hepsi de çok muhterem zatlardır.
4. bütün yolcu koltukları dolmadan kalkmayı reddeden ulaşım aracı
5. mavi olanlar minibüs,sarı olanlar ise dolmuştur*.
6. bu sözcüğü iki farklı durum için tanımlamak gerekir:

istanbul dışında doğanlar, orada yaşayanlar, hayatlarında bir minibüsü ilk defa orada görmüş olanlar için, istanbulluların minibüs dedikleri şeydir. 14 kişilik kapasiteye sahiptir. dolunca kalkarlar gerçekten de.

istanbullular için: 8 kişi kapasiteli, sarı araçlardır. bunlar da dolunca kalkarlar, ayakta yolcu alamazlar.

kısaca bir insan minibüse dolmuş diyorsa bilin ki istanbul doğumlu değildir*.
7. abazan insanlar için en uygun mekandır.bu insanlar dolmuşa genelde en kalabalık saatler olan akşam saatlerinde binmeyi tercih ederler.boş koltuk bulsalar bile oturmazlar çünkü gördükleri ilk kadın kalçasına değdirmektir misyonları.(bkz: fordçuluk)
8. benzin sıkıntısı çekilen ikinci savaş yıllarında dolayısıyla vasıta sıkıntısı da çekilmekteydi. işte istanbul'da ortak taksi tutma ihtiyacından doğmuştur bu araç. sarı dolmuşlar öncesinde bu, eski model amerikan arabaları tarafından yürütülen bir işti.

ayrıca ilhan ve turhan selçuk'un bir dönem çıkarttığı mizah dergisi olup rıfat ılgaz, hababam sınıfı romanını tefrika halinde stepne takma ismiyle bu dergiye yazmıştır. ılgaz ve onun gibi dönemin yasaklı yazarları böyle takma adlar kullanırmış ve bu dergideki bütün takma adlar otomobil parçaları imiş (kaynak yokuş yukarı-rıfat ılgaz)
9. bu mucize araçlar sayesinde taksim bostancı gece 2den sonra sadece 20 dakika sürmektedir
(o da, inönü stadyumunun ordaki sabit tıkanıklıktan dolayı bu kadar uzun)
10. genelde tüm yöreden insan taşıyan toplu taşıma aracı.. * *
11. gidilecek mesafe her ne olursa olsun aynı tarifenin uygulandığı toplu taşıma aracıdır.
farklı versiyonu için (bkz: minibüs)
12. istanbul' da ilk çıktığı zamanlarda "doltak" yani dolmuş-taksi birleşimi bir ad almış, daha sonra mavi olan araçlara "minibüs" ismini vererek "dolmuş" ismini kendisi almıştır. mavi olanlar gerçekten de mini bir otobüse benzediklerinden "minibüs" ismi onlara daha bir yakışmıştır ama çocukluğunu ankara' da geçirmiş olan herkes için istanbul ziyaretinde bu ikisini karıştırmak farz olmuştur.. neymiş, mini otobüse benzeyen maviler minibüüs, diğerleri dolmuuş...
13. her türlü enteresan yurdumun insanlarina rastlayabilecegeniz aslinda cok eglenceli bir tasit. bunu süren arkadas söyledigi bir sözcükle yol boyu yarilmaniza, yada yolun ortasinda durup sivilcesini skmaya calisarak bütün yolcularin icinden ona saydirmalarina, yada 1 kisilik bos yer olmasina ragmen 2 kisi binmeye calisip biri ayakta durmaya cabalarken yolcularin "hastamisin?" seklindeki bakislari altinda "oo olmuyo mu böyle?, peki o zaman baska zaman" diyip inerken sizin fena halde yarilmaniza neden olabilir. *
14. -"arkadan vermeyen varv mı?"
****
-"kardeş bi öğrenci alır mısın?"
-"pason var mı?"
-...elimi cuzdanıma götürdüğüm anda!
-"varsa gösterme" diye uyarıldığım yer
****
inecek var , musait bi yer, sağda dur kaptan , gibi cumlelerle tamamlanan yolculuk aracı.

işe gidiş ve dönüş saatlerinde (bkz: akraba) dolu olan araç.
15. (bkz: dolmus diyalogları)
16. (bkz: dolmuşu durdurup binmeyen insan)
17. ayrıca şakınlık bildirir kelime olur. şöyleki :

anne: oğlum su getir bana.
çocuk bardağı alır, musluğu açar.. su akmaya bardağı doldurmaya başlar. farzedelim o arada üçüncü kişiliği çıkar karşısına muhabbete dalar. sonra birden bi bakar su ellerine akıyor.
anne: oğlum görmüyor musun dolmuş. yeter artık akıttığın, der.
18. aşk, ihtiras, macera, aksiyon,hırs,tırs her türden duygunun yoğun olarak yaşandığı mekanlardır.
19. arka sıralardakilerin sürekli omzunuza 2 kez dokunup "şuradan 1 bostancı uzatır mısın evladım" *"parton şuradan 1 bostancı uzatır mısınız" vb. diyerekten önde oturanları uyuz ettiği taşıt. * bu yüzden dolmuşta arkaya oturmak farzdır.
20. taksiden farklı olarak insana farklı deneyimler ve hisler yaşatabilen bi yolcu taşıma aracı.bu araçta oturmuş şoförün gelmesini veya koltukların dolmasını beklerken yaşayacağınız eğlenceler sizi o gün idare etmese de gönlünüzü hoş eder.görmesini bilenler için akılalmaz güzel detaylar yakalanabilir dolmuşta.Örneğin şoföre kaptan demek çok eğlendirici ve etkili bi durumdur.zira şoförü onore ettiğiniz gibi kendiniz de okkalı bi söz etmenin tarifsiz hazzını yaşarsınız.orta sıradaki koltukta oturmanız da girilesi diyaloglar sebebiyle tavsiye sebebidir.
21. 1) boş yeri kalmamış, meşbu.
2) yolcu taşımaya yarayan kayık, motor, otomobil, minibüs vb. küçük taşıt

*
Alakalı olabilir!
- dolma
- dolmus taksi
- dolmus insan
- dolmus yapmak
- dolmen

nedir.Net