dresden bombardimani
1. ingiltere ve amerika'nın sovyetler kenti ele geçirmesin diye binlerce sivili öldürdüğü insanlık tarihinin en kanlı saldırılarındandır..13-15 şubat 1945 tarihleri arasında yapılmıştır.. bir diğer amaç da sovyetlere karşı güç gösterisidir..
2. 13/14 Şubat 1945 gecesi *, almanya'nın dresden şehrine korkunç bir hava saldırısı düzenlendi. Önce, raf uçakları iki büyük sorti yaptılar. ardından, amerikan hava kuvvetleri'nin meşhur uçan kaleleri, şehrin üzerine tam 650 bin yangın bombası bıraktı. o gece, 130 bin alman, yanarak, enkaz altında kalarak öldü.
dresden bombardımanı, winston churchill'in başkanlığındaki savaş kabinesi tarafından geliştirilen, savaş doktrininin uygulanmasından başka bir şey değildi. bu doktrine göre, almanya'yı teslim olmaya zorlamanın tek yolu, sivil halkı terörize etmek ve özellikle de silah sanayiinde çalışan işçileri çalışamaz hale getirmek, yani öldürmekti. bugün tarihçiler, dresden katliamının savaşın sonucunu etkilemediği, yani 130 bin sivilin "boşuna öldüğü" görüşünde.
kaynak: http://www.milliyet.com/2001/02/20/yazar/devrim.html
3. nasıl almanya soykırım ile çok büyük ve telafisi mümkün olmayan, ki hala bedelini ödemekteler, hatalar yapmışsa, ingiltere ve amerika da aynı şekilde bu *bombardıman sırasında yanılmıştır. dresden'deki birçok tarihi eser mahvedilmiştir. örneğin, henüz 2 yıl önce ingiltere tarafından onarılan frauenkirche bunların en güzel örneklerinden bir tanesidir, ki ingiltere de "ay pardon! yıktık ama tamir edelim bari, ayıp olmasın!" zihniyetiyle burun kıvırarak onarımına katkı vermiştir. barok mimarinin birçok eseri toza ve dumana katılmıştır.
müttefikler ölü sayısını "en fazla 35 bin" diye verirken, muhalif tarihçiler 500 bin tarafsız sivilin yok olduğunu iddia ediyor. sayı, gün itibariyle kesin olarak belirtilemezken; hangi tarafın doğru söylediğine inanmak tamamen yorum meselesi.
işin ilginç yanı; kaç kişinin öldüğü ya da nelerin zarar gördüğü değil. bu sadece işin acı yanı. ilginç olansa; herhangi bir stratejik önemi olmayan dresden şehrinin bu gibi gereksiz bir saldırıya maruz kalmış olması. üzerine daha da güzel bir şekilde yorum yapan sayın müttefikler şunu söyleyerek "suratımıza tükürünüz!" diye basbas bağırıyor sanki;
"dresden halkı nazi destekçisi ve antisemitikti!"
bu iğrenç ve buram buram misilleme kokan saldırının yakın zamanda 60. yıldönümü kutlanarak unutulmaması, unutturulmaması sağlanacak.
4. 'insanlık tarihi dehşet tarihidir' denir les invasions barbares' de, fakat doğrusu insanlık tarihi değil, batı tarihidir. katliam için gaz odasına bile ihtiyaç yoktur. baltalarla binlerce aztek kesilmiş, fabrikada çalışamasınlar diye bir şehir halk bombalanmıştır kendini savunamayacak durumda olduğu halde. ve bütün bunlar yapılırken de aynı söyleme sahiptir kazanan taraf. onlar her seferinde medeniyet ve demokrasi götürür ya da daha iyisini hakeden bir halk için rejim değişikliği yapar.
5. goren gozlere batinin karanlik ellerini gosteren bombardiman harekati,amerikalilar daha sonraki gunlerde ayni taktigi
(bkz: tokyo bombardimani)inda kullanmislar,100.000 den fazla masum sivili moloz yiginlari altina diri diri gommuslerdir.
6. nedense ikinici dunya savasi konulu hic bir bilgisayar oyununa girememis bir olaydir. vahsi nazilerin, naif allied askerlerine yaptiklariyla dolu medal of honor, call of duty, commandos vs. vs. asla amerika buyuk devletleri ve gunes batmayan imparatorluk'un katliamlarina, soykirimlarina deginmez.

"kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya,
ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı!
nerde-gösterdiği vahşetle 'bu: bir avrupalı'
dedirir-yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi "

mehmet akif ersoy
7. "aslanlar kendi tarihçilerini yetiştirmedikçe destanlar avcının zaferini söyleyecektir"*
8. mülteci kenti olduğu bile bile katliam yapılan şehir.
9. (bkz: dynamo dresden)
Alakalı olabilir!
- dressed in white
- dresden
- dresden katliami
- dresden dolls
- dressed in black

nedir.Net