dvd
1. digital video disk
cd'den bilmem kaç kat fazla bilgi alır. orjinal dvd filmler. 20-40 milyon arası değişir. koptirikler ise 10 milyondur. vcd'ye göre çok kalitelidir. sesler 5.1'dir. ev sineması setinde dehset olur. (bkz: ben de var, oradan biliyorum) ne yazık ki koptirik dvd'ler stereo olur.
2. sinema dünyasina ekstra bir gelir kaynagi saglayan hede.genelde filmin sinemadaki gösteriminden 1 sene sonra cikarlar piyasaya.film boktan olursa 2 ay sonra da bulunabilir
3. gelecekte blue ray isimli formatin piyasaya cıkmasiyla hdtv donemi baslayip dvd ninde pabucu bir zamanlar ki vcd gibi dama atilacaktir.
4. net görüntü....
5. bazı orjinal dvd'lerin fiyatları 9 milyona kadar düşmüştür.anlayın artık ne kadar kazık yediğimizi.
6. pahelı olduğu için genelde korsan alım veya kiralama yöntemi tercih edilmektedir.
7. çoğu orijinalinde de filmden ayrı olarak çeşitli röportajlar falanda bulunur.
8. mükemmel görüntü ve ses.
pahalı zevk.
9. bir çok açıdan divx ile karşılaştırılmaktadır kendileri..
10. (bkz: dvd writer)
11. 4.7 gb'lık cd.*
12. cd ye göre daha çabuk çizilip okunamaz hale geldiği iddia edilen depola aracı.tek katman, çift katman olmasına göre 8.1 gb kadar veri saklayabilir.+ ve - olmak üzere iki çeşidi vardır. boş dvd alıp birşeyler yazmayı düşünüyorsanız yazıcınızın hangisini desteklediğini öğrenmeniz gerekir.
13. digital versatile disc diyenler de vardır
14. yavaş yavaş cdlerin yerine geçen diskler.
(bkz: disket)*
15. bilgisayar oyunu alırkende tercih edilmesi gereken format,zira bu sayede hem evde 5-6 tane cd yayıntısı olmuyor,hemde daha sorunsuz oyun keyfine varılabiliyor.
16. (bkz: blu ray)
Alakalı olabilir!
- dvdr
- dvd d
- dvd 9
- dvdrw
- dvd rom

nedir.Net