eddie king milton
1. eddie "king" milton, hedefine ulaşana kadar fazlasıyla bedel ödeyen sanatçılardan biridir. 1957 yılında chicago'da batı yakası'nda mac simmons ve detroit jr ile çalmaya başladığında istediği çıkışı yakalayana kadar büyük çaba harcayacağının farkındaydı.
batı yakası'nın genç bir blues müzisyeni olarak luther ailison magic sam, freddy king ve eddie c. campbell ile birlikte çalışarak, uzun blues serüvenine başladı. bu ateşli ve heyecanlı genç her gün biraz daha iyi bir performans sergilemeye başladı ve kısa bir süre sonra chess stüdyolarında efsanevi sonny boy williamson'ın arkasında çalmaya başladı. alabama'nın kırsal kesiminden gelen ve müziğe 1940'lı yıllarda ailesinin gospel grubunda başlayan çocuk için bu küçümsenecek bir başarı değildi.

1950'lerin ortalarından itibaren eddie, bulduğu her fırsatta, her blues ortamında chicago'da boş bulduğu her klüpte çalmaya başladı. büyük hedefleri olan eddie, parlayacağı ve albüm şansı yakalacağı ana kadar kimi zaman little mac, detroit jr. veya willie cobbs'ın desteği ile kimi zamansa, kızkardeşi mae bee may ile birlikte sahne aldı.

İlk olarak joe brown'ın 45'liği "shakin' inside" ve willie dixon için kayıt yaptığı "korla blues" adlı albümlerde çaldı. kız kardeşi mae ile birlikte kaydettiği "are you pushed to love" chicago'da yerel listelerde hit oldu.

eddie, tüm yeteneğine ve ününe karşın, 1980'lere kadar bir daha albüm çıkarma şansını yakalayamadı. sürekli bir ani atılım ve çıkış yakalama peşinde koşan eddie'nin plak çıkarmasını, ironik bir şekilde, bu hırsı ve çabası engelledi. hiç durmadan çalışan ve alaska'dan güney eyaletlere kadar turneden turneye koşan sanatçı plak şirketleriyle buluşma şansını yakalayamadı.

chicago'ya gelip gittikçe ünü artan sanatçının kariyerindeki çıkış, 1973 yılında baş gitarist ve orkestra lideri olarak koko taylor ile çalışmaya başlamasıyla oldu. bu birliktelik 20 yıldan fazla sürdü. 1990'lı yıllarda koko taylor ile birlikte çalarken en dinleyicilerden en büyük ilgiyi kendisi çekiyordu.

uzun yıllardır aradığını 1997 yılıda "another cow's dead" adlı albümü ile yakaladı.
albüm eleştirmenlerce son 10 yılın en iyi blues albümü olarak nitelendirilirken, eddie ise chicago'nun yeni blues starı olarak adlandırıldı.
Alakalı olabilir!
- eddie money
- eddie lang
- edding
- eddie van halen
- eddie santiago

nedir.Net