ekim devrimi
1. leninin baskanliginda yapilan carin sarayini basma olayidir aslinda 6 kasimi 7 kasima baglayan gece yapilmistir ama nedense adi ekim devrimidir stalin daha sonra gercekleri carpitarak kendi yapti gibi gostermeye calismistir.
2. eski takvimde o gece aslında 25 ekimdir ve onun için adı ekim devrimidir..
3. çarlık rusyasının çöküşü, sovyetler'in doğuşu
4. (bkz: bolşevik ihtilali)
5. (bkz: red october)
6. (bkz: romanovlar)
7. Çarlık rusya'sından ziyade ikili iktidar döneminin koailisyon hükümetine karşı bolşeviklerin örgütlediği kitlenin yaptığı devrim.
...
bu süreçte iktidar, sovyetlere geçmiştir ve lenin'in deyimiyle "işçi ve köylülüğün devrimci demokratik diktatörlüğü" kurulmuştur. daha sonra 2-3 sene sürecek bir iç savaşla boğuşulmuştur.
...
İç savaşın tarafları ilginçtir. bir yanda silahlanmış işçi ve halk milisleri yanında bolşevik askerler öbür yanda 14 emperyalist güçlerinin orduları ve beyaz ordu denilen denikin, kolçak gibi eski çarlık generalleri vardır. halkıda açlıüğa ve yıkılmışlığa sürükleyen bu mücadeleden bolşevik komünistler muzaffer çıkmıştır.
...
gregoryen takviminde 6 kasım'a denk gelir. ancak eski rumi takvimde 24 ekim'e denk geldiği için ekim devrimi denmiştir. sonra bu takvim sovyetler birliği döneminde değiştirilmi ve dünyaca geçerli takvim uygulanmıştır. bizim takvimden 13 gün çıkarılırsa bulunur.
8. (bkz: st petersburg).
9. (bkz: vladimir iliç ulyanov)
10. insanlara devamlı nefret pompalamak, savaşın olmazsa olmazıdır. nefret pompalamanın da bir sınırı vardır tabii. kin ve nefret dozu fazla artırılırsa, bunun yanında sürekli kayıplar da veriliyorsa, işte o vakit o nefret pompası sahibinin bir tarafına girecektir. tıpkı birinci dünya savaşı sırasındaki çarlık rusya gibi. ekim devrimi, ülkenin güç durumda olmasının sağladığı rahatlıkla yapılmamıştır.. bunu iddia etmek, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır. ülke savaşın içindeyken devrim yapmak çok daha zordur. fakat devlet kanın akmasını bir türlü durduramıyor, üstelik daha fazla kan dökmek ve döktürmekten başka bir şey yapamıyorsa, yapmıyorsa ve metrekareye düşen kaybedecek bir şeyi olmayan sayısı sürekli artış içindeyse, devrim kaçınılmazdır..
11. çarlık rusyası'nda gregoryen takvimine göre 25 ekim 1917'de, (miladi takvime göre 7 kasım 1917) petrograd'daki kışlık saray'ın lenin önderliğindeki bolşeviklerin eline geçmesiyle başlayan ve sovyetler birliği'nin kurulmasına yol açan olaylar dizisidir.

bolşevik ihtilali, sosyalist devrimin rusya'daki gerçekleşme biçimidir. lenin, 1903 roma kongresi'nde düşüncelerini ifade eder. büyük bir taraftar grubu tarafından desteklenir. bu gruba, çoğunluğu ifade eden bolşevik adı verilir. 1905 yılında sosyal adaletsizlik artar, işçi sınıfı ve köylülük ayaklanır. çarlık rusyası'na karşı yapılan ilk girişim başarı kazanamaz. 1917 ekim devrimi, sınıfsız yaşamı hemen ortaya çıkaramaz. 1922-1928 yıllarında 5 yıllık kalkınma hamlelerinde devletçilik politikası uygulanır. eğitim ve sağlık eşit olarak herkesin yararlanabildiği ve parasız hale getirilir. büyük toprak ağalarının elinden toprakları alınır. sermaye sahipleri bolşeviklere karşı çıkar, ama başarılı olamazlar.bolşevik ihtilali rusya'nın kaderini belirleyen önemli ihtilalerden biri olmakla beraber i. dünya savaşı'nın itilaf devletleri açısından seyrini değiştirmiştir.

(bkz: verdun)
(bkz: lenin)
(bkz: 1917)
12. biz bu yaklaşıma bağlı kaldık ve yeni bir düzenin kurulabilmesi için örgütlü emekten daha üstün bir iktidarın varlığının gerektiği hipotezine gereksinim duymadık. bize, özel mülkiyetin ortadan kaldırıldığı, asalaklığın ve özel ayrıcalıkların kendisine yer bulamadığı bir ekonomik yapılanmada devletin ne tür bir işleve sahip olabileceğini gosterecek birisi olursa, ona bu yüzden teşekkür ederiz. devletin bastırılması, ağır ilerleyen bir iş olamaz; devrim, devleti ortadan kaldırmalıdır. ya devrim toplumsal zenginliği üreticilere verir -ki bu durumda üreticiler kendilerini kolektif bölüşüm temelinde örgütlerler ve devlete yapacak bir iş düşmez; ya da, devrim toplumsal zenginliği üreticilere vermez -ki bu durumda devrim koca bir yalandır ve devlet varlığını sürdürmektedir.
13. kanli pazar olaylari sonrasida halktan alinan destek ile sarayin yagmalanarak gucunun elinden alinmasi ve kral ailesinin sibirya'ya surgune gonderilmesi ile sonuclanan hadise.
romanov ailesi kral, kralice, 4 kizi ve 1 sakat oglu kursuna dizilmistir.
14. 6 kasımı 7 kasıma bağlayan gecede 91. yıldönümü geçekleşen tarihi olay diyelim. unutturulmaya çalışılan vesürekli oalrak itin götüne sokulmaya çalışılan devrimdir. Çünkü devrim "kötü"dür, "yıkımdır", "yağmadır", ayaktakımının kitlesel cinayetlidir vs.
...
ama son bir savaşın kıvılcımıdır aynı zamanda devrim. ekim devriminin bu kıvılcımı, uzak asya'dan, afrika'ya kadar umut alevini yakmış ve en önemlisi avrupa'yı ve emperyalizmin kan dökücülüğünü sadece hayaletiyle bile korkutmuştur, sallamıştır.
...
ha Çar ve ailesi kurşuna dizildi mi? evet. peki o ünlü 1905'teki kanlı pazar'da Çar'ın askerleri, Çar ve azizlerin portrelerini taşıyan en önde kadınlar ve çocukların olduğu "iyi niyetli" kitleye ateş açıp sadece o gün 500 kişi öldüğünde aynı dramatizasyon yapıldı mı? hayır. oysa sevgili anastasia'mızın ve masum Çarlık ailesi adına kaç tane belgesel ve film/çizgi film çekildi. kanlı pazar'da öldürülen kadın ve çocuklar unutulurken, zorbalığın ve gericiliğin odağı bir sistemin tepesindekiler sürekli "ibret" olsun diye hatırlatılır.
...
(#1392361)nolu girdide büyük bir hımçla ekim devriminden bahsedilirken, ne idüğü bilinmeyen bir kanlı pazar'a değinildikten sonra, örgütlü işçi devrimi "yağme" ve çar ailesinin öldürülmesiyle sınırlandırılmış. Çar ailesnin öldürülme nedeni bir intikam ya da hırs sonucundan ziyade, gerici karşı-devrim güçlerinin bu sembolü, halkın duygularını sömürmek için kullanılacağı biliniyordu. ve devri çoktan geçmiş bir sistemin sürekli oalrak Çar yaşadıkça yeniden hortlayacağı Şubat-ekim 1917'de çok kez tecrübe edilmiştir.
...
Ülkeyi açlığa, sefalete ve savaşa sürükleyen, diğer halkların toprağını işgâl eden, yüzbinlerce kadın ve çocuk ölümüne sebep olan bir sistemi alaşağı ederken, Çarın sevimli ailesinin ölümü hiç önemli değildir. bunun adı devrimdir ve devrim gül bahçelerinden değil, yeni bir dünya özlemi uğruna ölen işçi sınıfının kanından dolayı kızıldır.
15. #1392528 numarali girdide, olaylarin siralamasini yapip sonuctan bahsedince yanlis anlasilmis olabilirim diye dusunup bir baska siralama yapmayi uygun gordum..

kral ailesine yakinligi ile bilinen o meshur kahinin (bkz: rasputin), 1.dunya savasindan rusya'nin cikmasi ve artik savasmamasi istegine kulaklarini tikayan kral; bildigimiz agalik sisteminin isliyor olmasindan kaynaklanan burjuvazinin sade vatandas uzerindeki etkileri; sibirya sogugu ile tanisan surgune gonderilen halkin geriye donememesi uzerine, halkin son care olarak butun iyi niyetleri ile petrograd (st.petersburg) sehrinde bulunan kislik saray onunde toplanlamalari ve kraldan yardim istemeleri dolayisi ile hic kaale alinmadan, asagilanarak karsilanmalari sonrasinda "bari krali gorelim" dusuncesi ile dagilmamalari uzerine uzerlerine ates acilarak resmen katliam yapilmistir..

devrim icin bulunmaz nimet olan bu son hadise, lenin'in finlandiya'dan zirhli trenle petrograd'a gelisi ve kislik sarayin tam karsisina demir atan, aurora zirhli gemisinin toplarini saraya cevirerek tehdit etmesi ile devam etmistir.

devrim sonrasi romanov ailesi sibirya'ya gonderilmis, yanlarina valizlerini almalari istendiginde, kralicenin aklina gelen bir fikirle butun mucevheratlar kizlarin ve kendisinin giydigi elbiselerin iclerindeki ceplere itina ile dikilmistir.. nasil olsa birgun geriye doneriz veya bizi bir baska ulkeye surgune gonderirler dusuncesi, moskova'dan gelen emirle ansizin bitmistir.

surgunde bulunduklari evin bodrum katina indirilen aile mensuplarinin baslarina kursun sikilarak oldurulmusler, soyularak gomulmusler, elbiseleri yakilmistir.

devrime geri donecek olursak, ayaklanmanin hemen sonrasinda yagmalama baslamis, bu kontrolsuz gucu kontrol edebilmek icin asiriya kacan polis onlemli alinmis, halk yine anarsizme terk edilmistir.

rejimin degismesi, sade vatandaslarin cektigi izdirabi dindirmemistir. yine surgun vardi, yine polis baskisi vardi, yine burjuvazi vardi.
surgun adresi yine sibirya olmustur.
polis baskisi (komsunun komsuyu ihbar edercesine halk userindeki baski),
ve ayrica burada burjuvaziden kastimiz polit buro sefleridir.

rejim ayri, sizofren dikdatorun (stalin) icraatlari ayri; demek lazim.
16. ekim de devrim mi olur dedirten hadise
Alakalı olabilir!
- ekim gencligi
- ekimde urfaya gidelim
- ekim ile dikim farki
- ekim
- ekimoz

nedir.Net