elif safak »
1. 1972 doğumlu. odtÜ uluslar ilişkiler mezunu, bu ara bilgi Üniv. araştırma görvlisi olan ve şu anda amerika da olan bayan yazar. "kem gözlere anadolu" isimli öykü kitabı olan "mahrem" "pinhan" "Şehrin aynaları" "bit palas" isimlerinde romanları olan mart ayında yeni kitabının yine metis yayınlarından çıkması beklenen yazar. ayrıca son romanı ingilizce yazmış, türkiye de türkçe ye çevrildikten sonra yayınlanacak olan amerika dada yayınlanması beklenen yazar. yazılarının yayınlandığı birkaç yayın: "zaman" "radikal İki" "milliyet sanat"
2. son yazısında türkçe karakter kullanımının giderek kaybolmasından yakınan yazar. bu yazısıyle türkçe başlık açılmasına izin versem mi acaba diye düşündürtmüştür beni.
3. zengin türkçesi, tarih ve tasavvuf bilgisi, ayrıca etkileyici bir edebi kurgusu olan saygı uyandıran genç kuşak yazarlardan. türk edebiyatının bugününe ve geleceğine çok önemli katkıları olacak dolu bir kalemi var.*
4. (bkz: pinhan)
(bkz: şehrin aynaları)
(bkz: bit palas)
(bkz: mahrem)
5. yeni kitabını (bkz: araf) çıkarmış olan yazar.özellikle kadın ağırlıklı çalışmalarda etkin olmasıyla beni sevindirmektedir.müge göçeki beğendiğini söylemiştir.afferim ve ötesidir.*
6. güzelliğiyle de dikkat çeken yazar.
7. geçenlerde zaman gazetesi'nde nuriye akman'la röportajı çıkan yazar.

http://www.zaman.com.tr/?bl=roportaj&trh=20040528&hn=48508
8. hiçbir kitabını okumadan hakkında yapılan olumsuz propagandaya inanmayı yeğlediğim yazar. kendisini vakıf olmadığı bir dille ve bilmediği dönemler üzerine yazan bir yazar addederdim. dün kendisini televizyonda izleyince utanmış, sıkılmış, kendimi kötü hissetmiş hatta oha falan olmuş bulunmaktayım. çünkü bu kadar arı, duru bir türkçe ile düşüncelerini ifade eden sakin ve dingin üstelik güzel bir yazarımız olarak iki kelimeyi bir araya getiremeyen, konuşamayan, eline koluna, tiklerine hakim olamayan erkek yazarlar dünyasından dışlanmasına artık içim razı olmayacaktır. okuyalım okutalım.
9. * olağanüstü bir dil kabiliyetine sahip olan elif şafak yazdığı her metini içinde geçen kişilere göre şekillendirir. o tek bir dünyayı, tek bir türkiye'yi ya da tek bir istanbul'u anlatmaz. çeşitlidir, karışıktır konular, karakterler, romanlar. dili de öyledir yazarın. yani aynı romanda hem "hakikat" hem de "gerçek" diyebilir. edebiyatı "hakikatçiler"* ve "gerçekçiler"* diye ikiye ayırmaya karşıdır. kelimelerin de ömürleri olduğuna inanır. tam anlamıyla romancıdır. insanları kitaplarıyla aydınlatmayı başarır. hikayelerinde cinlere, yaratıklara, ucubelere, metafizik olaylara ve tanrıya yer verse de asla fantastik edebiyat yapmaz elif şafak.
** elif şafak güzel ve etkileyici bir kadındır. yemyeşil, kocaman, büyülü gözleri vardır. * gümüş takılar ve siyah boğazlı kazaklardan vazgeçemez. sırtında sadece bakanların görebilecekleri hafif bir kamburu vardır. sesi çok güzel olmasa da konuşması fazla etkileyicidir.
severek okuyunuz.
10. amacının güzelim dilimiz türkçemizin yeni baştan sevilip korunmaya alınması için uğraş vermek olduğunu söyleyen çok yetenekli yazarımız.
11. asıl soyadı "bilgin" olan ama babası ile bütün ilişiğini koparmak istediği için annesinin adı olan şafak kelimesini soyadı olarak kullanan en başarılı bayan türk yazarlarından bir tanesi
12. (bkz: bespese)
13. genç kuşak yazarların en iyisinden. zaman ve milliyet sanat ta sürekli yazıyor. bunun yanı sıra cumhuriyet, radikal ve cosmopolitanda bile yazıları varmış. araf ı elinden bitirmeden asla bırakamıyor insan. oğuz atay a benzer bir tarzı olduğunu düşünüyorum. ama araf ta hiç bir karakterin ikincil kalmasına kıyamıyor, hepsinin iç dünyasını, sahteliklerini didikliyor ve bu romanı daha zengin yapıyor şüphesiz. kendi kişisel donanımını da romanın ruhunu bozmadan çok etkili serpiştirmiş. çok sağlam, çoook..
14. picus'un son sayısında yazdı. genç, güzel, bilgili.
15. bush'un eşini eleştirdiği yazısında '' hay aklınla bin yaşa '' dedirten yazar
16. amerikada mişigin üniversitesinde(uuniversity of michigan) ortadoğu ile ilgli bir dalada öğretim üyeliği yapan kadın.
17. akademik yılın ilk yarısını arizona üniversitesinde,ikinci yarısını bahçeşehir üniversitesinde ders vererek geçirecek olan yazar..
18. odtü mezunu ve abd de çalışan bir öğretim görevlisi olmasına karşın harika bir türkçe ile konuşan, konuşmasına asla yabancı kelimeler sokmayan pinhan ve araf isimli romanları ile beni hayran kitlesi arasına katmış yazar. ayrıca beşpeşe romanında da murathan mungandan sonra romana en çok katkıda bulunmuş yazardır.
tasavvuf felsefe ve edebiyatının öğelerini romanlarında ustaca kullanır. hatta bazen mevlevi falan bile olduğundan şüphelenmişimdir.

bunun dışında ise çok hoş bir kadın olması ve söylenenlere göre bir radiohead manyağı olması ile bana "işte tam böyle bir kadınla evlenmek istiyorum" dedirten bir yazardır.
ayrıca asla korsan kitabı alınmamalıdır.
19. bahcesehir üniversitesi ne transfer olmuş kendisi....derslerine girmek görmek nasip lur umarım...
20. zaman gazetesinin pazar ekinde hoş yazılar yazan yazar..
21. yakın zamanda referans yazarlarından eyüp can *** ile evlenerek,bizi büyük hayal kırıklığına uğratmış yazardır.istiklal'de elleri kitaplarla dolu şekilde süzülüşünü artık gönül rahatlığıyla izleyemiyecek de olsak anlattığı öykülerde kendi yaşamlarımıza çıkarma yapmaya zevkle devam edeceğimiz yeni nesil edebiyatçımızdır.

http://213.243.16.216/haber/0,,sid~227@tarih~2005-07-21-t@nvid~605163,00.asp
22. ödevlerden ve jürilerden zaman bulursam sitesini yapmaya başlayacağım, güzel yazar.
23. çok fazla kitap okumanın ve çok az sosyal olmanın en güzel örneğidir. kitap diliyle konuşur.
24. yeni kitabı "babam ve piç" 8 martta çıkacak olan yazardır. radikalin kitap ekinde bir parçacık alıntısını okuduğum ve yine harika bir kitap yazdığından emin olduğum yazar.
25. bkz. http://www.elifsafak.net
»
Alakalı olabilir!
- elif shafak
- elif agca
- elif sarkisi
- elif dayar
- elifba

nedir.Net