elmas
1. en pahalı ,sert oldugu kadar kırılgan maden
2. ucu elmastan yapilmis kesici alet,cam kesmek icin kullanilir
3. bir kiz ismi...
4. en sert ve kıymetli taş olan elmas için "rüyaların taşı" da denilmektedir.
beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir.
bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur.
bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir.
mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çeşitte kullanılmakta olup kıymeti son derece yüksektir.

5. kömürün allatropu..
6. (bkz: karaelmas)
7. yunanca: adamas
8. karbonun milyonlarca yıl boyunca yüksek basınç ve sıcaklık altında kalmasıyla oluşur. yapı itibariyle kömüre benzer. zor bulunması nedeniyle çok değerlidir. * hatta süpermanin bir bölümünde süperman bir parça kömürü elinde sıkıyordu ve kömür elmas oluyordu. *
9. neden bu kadar önemli olduğu hala kendimce çözülememiş taş, hiç bir işe yaramadığı halde milletin almak için güzel yerlerini yırttığını görmemizi sağlar aynı zamanda.
10. antik Çağ'da elmasın insanları görünmez yaptığına, kötü ruhları kovduğuna ve kadınları cinsel açıdan etkilediğine inanılıyormuş...
11. mücevher olarak kullanilabilecek değerli taş.
12. metamorfik (başkalaşım) kayaçlardan biri. kömürün başkalaşması ile oluşmuştur. bu kadar değerli olmasının sebebi doğada az bulunmasıdır. *
13. parıltısını çok sevdiğim değerli bir taş.
14. karat, agirlik, renk ve kesim biçimine göre degerlendirilen degerli tas.
kalitesine göre sirayla:
fl-if
vvs1-vvs2
vs1-vs2
si1-si2
i1-i2-i3
15. (bkz: kaşıkçı elması)
16. billurlasmis karbon
17. yunanca hükmedilemez, yenilmez anlamına gelen ''adamas'' kelimesinden gelmektedir.
hayat boyu devam edecek bir beraberliğin simgesi olarak görüldüğünden dolayı nişan veya evlilik yüzüklerinin vazgeçilmez parçası olmuştur...
18. bir demet tiyatrodaki, laz bakkalın karşısında oturan irmik hanım ın kızı, kocası hapistedir, zabıta irfan da elmas a asılmaktadır şerefsiz, yani asılmakta idi, kocasnın adı da nedim di galiba.
19. 1-değerli olmasının nedeni az bulunması değildir. az bulunup da değerli olmayan pek çok şey vardır.
2-kömürden tek farkı atomların dizilişidir
3-değerli olmasının nedeni sertliği pürüzsüzlüğü ışıltısıdır.bütün bunlar bir yana yerden elmas buldum diye zengin olamazsın..elması kıymetli yapan onun işlenmesidir. eğer düzgün işlenip kesilmemişse bi moka yaramaz. oysa altın her şart altında değerlidir. altını değerli yapan sadece o metal olması yeterlidir ve ağırlığı ile satılır.
4-elmas salt elmas olduğu için değerli olsaydı ağırlığı ile satılırdı.
20. dünyada ender bulunan, işlendikce kalitesi artan ve ne kadar büyük olursa değeri fazlalaşan bir zenginlik kaynagı. ayrıca tanıdığım en iyi dost, en iyi kardeş,gözlerindeki gülüşünün asla azalmasını istemeyeceğim, her zaman yanımda olan nadide insan.
21. argoda bayan ureme organı*, vajina..
Alakalı olabilir!
- elma
- elmabas
- elmax
- elmak
- elma suyu

nedir.Net