erlangen
3. almanya'da münih'ten sonraki en yüksek kira ortalamalarına sahip olan, beyaz yakalının yoğunlukta olduğu, fazlasıyla nezih, sakin, küçük bir üniversite ve siemens şehri. nüfusu 110 binden biraz fazla olup bunun %20'ye yakını yabancıdır. türkler, 1700 civarı nüfuslarıyla hintlilerin 100 kişi gerisinde yer alarak şehrin ikinci en büyük yabancı topluluğunu oluşturmaktadırlar. geçen seneye kadar türkler birinciydi, bunun da altını çizelim. hintliler akın akın geliyor.
suriyeli nüfusu da az değil, 1000 kadar suriyeli mevcutmuş resmi kayıtlara göre.
2. siemens'in üretim merkezlerinden biri. buraya çalışmaya gittiğinizde, tanıştığınız alman vatandaşlarının adınızdan sonra sorduğu ikinci soru şudur: "bei siemens?"
"siemens'te mi?" manasına gelen bu soru öbeğinin asıl manası "nerede çalışıyorsun?" dur. bi de kaldığınız ev, otel yurt falan neyse oradaki tüm* elektrikli ve elektronik aletler siemens markadır.
pleitegeier** adlı barda erlangen'in yerel birasını tadabilir, yanında makarna, sandviç kafanıza göre atıştırabilirsiniz. yine şehir merkezinde tren istasyonuna yakın "merkez istanbul verein" adlı dernek* ve hemen yanındaki döner lahmacun yapan mekan gurbet hasretine birebirdir. ortamı kurduktan sonra türk ocağı*na takılmakta sakınca görmeyin. binaenaleyh burası siyasi görüşten çok aynı dili konuşuyor ve aynı kültürü paylaşıyor olmanın verdiği biraraya gelme ve yardımlaşma isteği ile ortaya çıkmış bir yer.
1. almanya'nın bayern bölgesi'nde bulunan, nürnberg'e oldukça yakın olan**, beşiktaş'ın kardeş beldesi, üniversiteler şehri
Alakalı olabilir!

nedir.Net