ernesto che guevara »
1. arjantin'li devrimci olan che guevara 1928'de rosario'da doğdu. 1953'te buenos aires'te doktor oldu. latin amerika ülkelerindeki devrimci sol hareketlerle yakından ilgilenen guevara daha sonraları gittiği meksika'da fidel castro ve raul castro'yla tanıştı ve onlarla birlikte küba'ya yapılan gizli çıkarmaya katıldı (1956). küba'da sierra maestra'da diktatör batista'ya karşı yürütülen silahlı ayaklanma ve gerilla savaşının içinde yer aldı. 1959'da castro ile birlikte havana'ya giren guevara küba yurttaşlığını seçti. ardından küba ulusal bankası yöneticisi, sanayi bakanı oldu. küba'daki sosyalist devrimi öteki latin amerika ülkelerine yaymak amacıyla bolivya'ya geçti (1965). and dağları'nda bolivyalı bir çavuş tarafından öldürüldü. guevara görüşlerini çeşitli kitaplarda toplamıştır; savaş anıları (1963), küba'da sosyalizm ve İnsan (1965).

son dönemlerde içi boşaltılan kavramların başındadır kendisi. ota boka resimleri basılır, kar güdülür.
2. che tarafından yazılan latino americo kitabını (che'nin çıktığı motosiklet gezisinin notlarıdır) okuyarak neden komunist olmayı tercih ettiği anlaşılabilir.
astım hastası olmasına rağmen dağlarda sürdürdüğü gerilla yaşamı ayakta alkışlanmalıdır.
3. kuba devriminin mimarı, unutulmaz halk adamı
4. commandante....
5. (bkz: hasta siempre comandante)
6. ayrıca en son bir türk karikatürist tarafından yaşam öyküsü karikatürize edilen ve kitabı küba'da ilköğretim seviyesi ders kitabı olarak görülebilitesi olan kişi...
7. "çe" diye okunur. italyanca "ne", ispanyolca "hey sen!" anlamina gelir.
8. arjantinli bir doktorken gidip kübadaki devrimin öncülerinden oldu sonra bolivyada devrim yapayım derken öldü.
9. küba devriminin gerilla lideri . devrimden sonra bakanlık yaptığı dönemde rusya ve çinle görüşmelerde bulunmuş fakat her iki ülkeninde devrimi dünyaya yayma fikrine katılmaması sonucu ve kendi düşlediği sosyalizmin rusyada gerçekleşemediğini gördükten sonra rusya'ya ağır eleştirilerde bulunmuştur. gerçek bir sosyalist ve herşeyden önemlisi İnsandır. küba halkı için bir yarı tanrıdır o.
10. yeni aldığım duyumlara göre karısı ve kızı bütün yayın haklarını almış ve che guevara'yı marka haline geitrmiştir eninde sonunda kapitlizme yenilen şahsiyettir benim için.
11. küba'ya sosyalist rejimin gelmesinde büyük pay sahibi olan,yaptığı gerilla savaşlarında efsaneleşmiş,fidel castro 'nun öğrencisi ve dostu, devrimci kahraman,romantik ruhlu insan.
12. "gerçekçi olalim, imkansızı isteyelim" demiş olan kısaca "che" diye anılan, günümüzde ne yazık ki yüzükleri, çantaları, rozetleri yapılarak meta haline getirilmiş olan, devrimci
13. aslen doktordur kendisi, egitimini normal surenin yarisinda tamamlamistir, kendi icindeki tutarliligi ile arastirma konusu olmasi gereken bir kisidir. ancak bu kadar marka haline getirilmesinden dolayi cok uzuluyorum, ayipliyorum, yakinda che colalari cikarsa sasirmam, uzulurum.
14. büyük devrimci olduğu tartışmasızdır. ancak meta olmasında sebep kendi hatasıdır. emperyalist sistem insanların devrimci olmaktan vazgeçmeyecğini biliyor. sistem devrimciye örnek olarak che yi gösteriyor ne yapmıştır che bolivya dağlarında ölmüştür. sistem devrimcilik dağda ölmektir gerisi yalandır mesajı veriyor. dikkat edin hiçbir yerde basında televizyonda castro yu öven birşey göremezsiniz çünkü castro ülkesinin başındadır hala devrime ve sosyalizme hizmet etmektedir abd ye kök söktürmektedir. che ise ölüdür. emperyalizm devrimcinin dirisini değil ölüsünü sever ve yüceltir. ne yazık ki deniz gezmiş te aynı şekilde kullanılmaktadır.
15. dünya'nın en güzel ağıtı * 'nın yazıldığı insan, devrimci. bolivya'da öldürülmüş bir komutan.
(bkz: commandante che guevara)
16. "söylemeliyim ki, devrimcinin rehberi sevgidir."
17. devrimcilerin idolu büyük birefsane (bkz: ho chi)
18. http://www.dusle.com/bio/goster.php?idd=15&ids=14
19. devrim deyince akla gelen ilk zat.
20. modern çağların don kişotu, huzur içinde uyusun.
(bkz: kahrolsun emperyalizm)
(bkz: kahrolsun abd)
21. çok tehlikeli bir astım hastalığı olmasına karşın devrim ışığı ve halkların kardeşliği için,yüksek rakımlı dağlarda dolaşmaya zerre terddüt etmeyen kumandan.cıa ajanlarının desteğiyle bolivya askeri güçleri tarafından öldürülmüştür.çoluğu çocuğu ise ona yakışmayacak kapitalist bir düşünceyle hayat sürmektedirler.
22. bugün antiemperyalist mücadelenin başarıya ulaşması için emperyalizme karşı dövüşen halkların ortak cephesini yaratmak, che’nin bütün latin amerika’da direniş örgütleyerek yapmaya çalıştığı ancak yarım kalan vasiyetini tamamlamak olarak da algılanabilir. o nedenle devrimcilerin öncelikli hedefi ezilenlerin antiemperyalist birliğini sağlamaya çalışmaktır. emperyalizme karşı direniş çağımızın tek devrimci yoludur. che bu direnişin simgesidir. ezilenler açısından tek çözümün birleşerek savaşmak olduğu ortaya çıkmıştır.
23. kendisi devrimin ruhunu fidel'den çok daha iyi benimsemiştir. ayrıca küba'da devrim yapılacağında sosyalist, komünist ya da devrimci kitapları okuyan odur fidel değil. bunun da ötesinde fidel sadece kendi ülkesinde devrim yapmak isterken che devrimin ruhunun evrensel olduğunu düşünmüş ve bu yüzden dünyadaki tüm ülkeler için potansiyel bir tehlike olmuştur.

İlk önce zaire'ye gitmiş ve devrim denemesinde başarısız olarak küba'ya geri dönmüştür. döndüğünde ciddi psikolojik rahatsızlıklar gösteren che, daha sonra * fidel ve rusyalılar tarafından kandırılarak devrim için hemen hiçbir şartın oluşmadığı bolivya'ya gönderilmiştir. kendisine orada devrim askerlerinin onu beklediği yalanı atılmıştır.

che, son olarak bolivya dağlarında vurularak öldürülmüş, cesedi yerel halka 1 gün 1 gece gösterilmiştir.
24. arjantince'de dost anlamına gelen bir deyiş olan " che " kelimesini her cümlesinin sonuna eklediği ve konuştuğu insanlara isimleriyle değilde "che" şeklinde seslenmesinden dolayı kübalı gerilla devrimci arkadaşları tarafından kendisine " che " lakabı verilmiştir.bolivya'da başarısız bir gerilla devrimi girişiminde bulunmuştur.devrim başarısız olmuştur çünkü halk desteği bulamamıştır ve milis'leri çeşitli hastalıklara yakalanmıştır.Çatışmada esir alınmıştır.bazı kaynaklara göre son sözleri " beni öldüreceğinizi biliyordum ; asla canlı ele geçirilmemeliydim,fidel'e söyleyin bu başarısızlık asla başka yerlerde yapılacak devrimlerin sonu anlamına gelmez.aledia'ya (karısı) söyleyin tekrar evlensin,mutlu olsun ve çocuklarım okusun,askerlere söyle iyi nişan alsınlar "

"dizlerimin üstünde yaşayacağıma ayaklarımın üstünde ölmeyi yeğlerim "

ernesto che geuvara
25. kafelerde, şurda burda görülen resimleri amerikalı bir fotğrafçı tarafından tesadüfen çekilmiştir.
»
Alakalı olabilir!
- ernesto valverde
- ernest hemingway
- ernesto javier chevanton
- ernesto
- ernest renan

nedir.Net