eskici
1. refik halid karay`in gurbet hikayeleri kitabindan bir kisa oykusu. her okuyusumda tuylerimi diken diken eder, gozlerimi doldurur. turkcemi daha cok sevmemi saglar.
meraklisina hikaye:

istanbul`da yasayan kucuk hasan`in babasi da olunce, komsulari onu, o daha kucukken olen annesinin suriyedeki akrabalarinin yanina yollarlar.
hasan tabii daha ne olup bittiginin farkinda degildir. suriye yolculugu sirasinda gemide cok eglenir ve butun yolcularin nese kaynagi olur. fakat zaman gectikce iklim isinir, yolcular degisir ve daha once hic duymadigi bir dil konusulmaya baslar. hasan tabii konusulanlari anlamaz. hasani da artik hassen diye cagirmaya baslarlar. hasanin icine bir durgunluk gelir ve susar.
suriye de onu limandan birkac asker alir ve teyzesinin yasadigi kente dogru doguya yola koyulurlar. collerden gecerler, hasan daha once hic boyle yerler gormemistir.
hasan bu arada hic konusmaz, agzini dahi acmaz, hatta teyzesine geldiginde bile acmaz. cunku burada da hala o garip dil konusuluyordur. hasan hep susar susar. zamanla denilenleri anlamaya baslamistir ama inat etmistir konusmayacaktir bu dili.

gel zaman git zaman teyzesi yoldan gecen bir eskiciyi eskimis, yirtilmis ayakkabilarini tamir etsin diye eve cagirir. zaten isi gucu pek olmayan hasan, eskicinin civileri nasil agzina aldigini sonra nasil ayakkabilari tamir ettigini hayretle izler. derken dayanamayarak ve nerede oldugunu unutarak, turkce:
- civiler agzina batmaz mi senin? der.
- turk musun be? diye yanit verir eskici kulaklarina inanamayarak. ve hasan da tabii cok mutlu olur. bunca zaman sonra kendi memleketinden bir insana rastlamistir, daha da onemlisi anadilini kullanabilecektir. hasan konusur, konusur, konusur. hic susmaz. butun o sustugu zamanlarin ocunu aliyormus gibi konusur ve konusur. herseyi anlatir, istanbulu, evlerini, bahcesini, arkadaslarini, komsularini.. eskici de halinden memnundur, pek konusmaz yalnizca hasani konusmasi icin -hmm diyerek -hadi ya diyerek heyecanlandirir. eskici halinden o kadar memnundur ki isini agirdan alir ve sallana sallana tamirini yapar. ama ne yazik ki sonunda is bitmistir. eskicinin gitmesi gereklidir. hasan goz yaslarina bogulur, tabii eskici de memleketinden bu kadar uzakta surgundeyken karsilastigi ufak memleketlisini birakacagi icin uzgundur, onun da gozleri dolar ama yapacak birsey yoktur ve aglama be diyerek yola koyulur.
son

yazarken bile tuylerim diken diken oldu.
2. evde giymediğiniz eski pantolonlara,gömleklere,ceketlere karşılık olarak size naylon legen,sele,mandal,tabak vererek bir çeşit değiş tokuş yapan gezginler.eskiden çoktu bunlardan,şimdilerde yok mu ne...
3. (bkz: o yolların hastasıyım copy paste in ustasıyım)
4. cumartesi pazar yaga barda çalan harika grup. vokalde yeliz harikalar yaratır, bateride haluk coşar, elektroda hakan vardır, basist gökçer bası iyi çalmasa da eglenceli bi adamdır ayrıca vokali iyidir, keman çalan hatunun adı ise handedir, keman gruba yeni soluklar getirmiş dioruz. klavyeleri de kalitelidir. ayruntılı bigi ve kontak için:
http://www.eskicionline.com
5. haftasonu yaga barda çıkan güzel grup. gidip görmeli, söylenecek herşey söylenmiş* yalnız keman çalan hatun yani hande biraz fazla çalışmalıdır, grup için toydur..
6. (bkz: eskidji)
7. eskiler satan insanlar..sokakta kendi mesleklerini haykirirlar lakin bugune kadar "e" harfini hic duymadim..
8. dream tv de eski klipleri yayınlayan programın adı.
9. eski naylon, plastik eşyalarınızı verip karşılığında keçi boynuzu, leblebi şekeri, kırık leblebi gibi kuruyemiş türünden yiyecekler alabildiğiniz kişiler.
10. (bkz: eskici geldi hanim)
11. arkadaşlarının eski sevgilileriyle takılan midesiz insan evladının arkadaşları arasındaki lakabı olabilecek kelime.
12. aldıgı eski eşyalar ne olursa olsun bir sakız parası teklif eden, cimri kişidir.
13. metin-kemal kahramana ait şarkı.sözleri:

kaybolmuş bir kentin eskicisiydi
makineleşmeye karşı duyguları topluyordu
kaybolmuş bu kentin sokaklarında
torbasında umut torbasında insana dair ne varsa

yalnız değilsin eskici
bir sabah güneş doğar
sevgiden tuğlalarla
yeniden kurarız bu kenti

bu kent yorgun düşmüş bunca acıya
yeni bir güne başlıyor umarsızca
bir tek eskici düşmüş yollara
torbasında umut torbasında insana dair ne varsa

14. iiiieeeskiler alıyooo* iiieeskiciiiiiieeehhh.
diye bağırıp duran adamların geneline verilen isim.
Alakalı olabilir!
- eski aci
- eski acik
- eski camii
- eski
- eskimis

nedir.Net