esperanto
1. ispanyolca esperar yani umut etmek fiilinden turemistir. dunyadaki tum insanlarin konusmasi icin yaratilmis ortak dil. fakat beklenildigi kadar populer olamamistir; hatta cogu insan tarafindan ismi dahi duyulmamistir.
2. her nekadar öğrenmesi ve kullanması çok kolay bir dil ise de sonuç olarak sentetik bir dil olduğu için başarıya ulaşamamıştır. dil insan gelişiminin bir parçasıdır ve tıpkı insanın olduğu gibi onun da bir evrimi vardır, siz sonradan "aha bak bu şahane kolay bir dil oldu hadi bunu konuşuyoz" derseniz olmaz.
3. tepeden inme olduğu için fazla kabul görmemiştir.dilin yayılması,kullanıldığı toplumun tarihsel gelişimini barındırmasına bağlı olduğundan,esperanto marjinal bir dil olarak kalmıştır.
4. uyduruk bir dil.
orijini hint-avrupa'dan, şunu şurdan, bunu burdan, onu ordan alınmaya çalışılmış; asgari müşterekte buluşulmaya uğraşılmış... aaah olmamış, olmamış dil. yapay dil.
5. ben de dil uydurdum ama yillardir fikir birligi yaptim dostlarimla konusuyorum madem ki bu is ulusal once oratada bir ulus olmasi lazim yaniii
6. ludwik zamanhof tarafından ortaya atılan yapma bir dildir.dil özellikleri bakımından avrupa dillerine benzer.esperanto'yu oluşturan sözcükler latince,almanca,ingilizce ve fransızca dillerinde yaygın olarak rastlanan kelimelerden türetilerek oluşturulmuştur.bütün kelimelerin olduğu gibi yazıldığı bir dil olan esperanto'da,kuralların az olması dilin kolay öğrenilmesi düşüncesini ortaya çıkarmıştır.sözlük çekimlerini ve anlam farklılıklarını belirtmek için çok sayıda son ek kullanılmıştır.çok sayıda birleşik kelime vardır ve esperanto dilinde yaklaşık 30 bin eser yayımlanmıştır.
7. elfçe bile esperanto'dan daha fazla ilgi çekmiştir...
8. (bkz: esperanza) *
9. tüm uluslarca ortak olarak kullanılmak amacıyla oluşturulan yapma dil.
10. osmanlida da vardi böyle bir yapay dil. baburley miydi neydi. simdilerde latince + ispanyolca + italyanca + fransizca gibi dillerin cocugu.
11. zamenhof adında polonyalı idealist bir amca bulmuştur bu lisanı. telaffuzu hafiften italyancayı andırır. latin ve slav dillerinin harmanlanması gibidir.

ayrıca bir de birkaç şubeli açık parfüm dükkanı.
12. hiçbir ulusun kültürünü yansıtmadığı için yayılma ve yaşama ihtimali bulunmayan dil. eğer yayılsaydı ve yaşasaydı birçok ulusa zamanla benliklerini yitirterek ortak bir dünya ulusunun oluşmasına sebep olurdu. *
13. 1887 de polonya lı doktor, zeamenhof tarafından tüm uluslarca kullanılmak için hazırlanmış, dilbilgisi onaltı kurala dayanan kolay bir yapma dil...
Alakalı olabilir!
- esperanza
- esperar
- esperer
- espew
- especially for you

nedir.Net