evrim teorisi »
1. darwin en unlu teorisidir. tum canlilarin ayni atadan geldigini savunur.
2. en cok bilinen kismi insan irkinin maymundan gelmesidir ki bazi insanlari gorunce ne kadar inanmasam da bir dogruluk payi var galiba diye dusunurum.

kisisel edit: aradan 3 yil gectikten sonra, fikrimin nasil degistigine sahit olmak beni mutlu etti; bana 3 yilimin bosa gitmedigini hissettirdi.*
3. din öğretmenimize göre sahtekar olan darwin in ünlü teorisi
4. bahsi geçen din ogretmenimize gore insan hayvandan gelmez. İspatı:

-Çocuklar 40 senedir hayvanat bahçesine giderim. maymunlar hala insan olamadılar... (bkz: yorum yok)
5. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak konusunda uzmanlaşmış yurdum insanının üzerinde atıp tutmaktan hoşlandığı kanun haline gelmiş olmakla birlikte "galatı meşhur lugatı fasihadan evladır" ilkesi gereği teori dediğimiz canlıların daha ilkel atalardan evrimleşmek suretiyle geliştikleri anafikrine dayanan biyolojinin temeli olmasının yanında pek çok bilim disiplinini de etkilemiş anlaşılmaksızın evreni kavrayamayacağımız bilimsel kuram.
6. (bkz: charles darwin)
7. fettullah gülen isimli şahıs bilim ile ilim farklılığını bu teoriye dayanarak anlatır
8. ara evreleri merak edenler için:
http://www.geocities.com/birveiki/
9. başlangıç noktasında bir yanlışlık olduğu araştırmalara konu olan ancak bilimsel bakışta kimsenin reddetmediği gerçek
10. bircok bilim adami tarafindan dogruluguna inanilan teoridir. bilinenin aksine insanin maymundan geldigini iddia etmez sadece ortak atalari oldugunu savunur. dogrulugu ya da yanlisligi tam olarak kanitlanamamistir.
11. Şu düşük olasılık hikayesinde işin içine zaman ve mekan parametreleri katılmadığı için hakkında yanlış çıkarımlar yapılan, özünde insanın da doğanın parçası olduğunu savunan ve eksiklerinin zamanla kapanacağını tahmin ettiğim teori. (bilim bu, kendisinin tastamam olduğunu kabul etmez bu yüzden güzeldir.)
12. pek tartışılan bir konudur.tartışmalardan birinde bir arkadaşımın yorumunu asla unutamam ve paylaşmak isterim.şöyle olmaktadır yorum :

"allah'ın izniyle gerçekleşmiş evrim vardır, buna inanıyorum."
(bkz: abi ne yaptın sen ya)
13. dogru veya yanlis olmasindan ote, yol actigi seyler ve savunuculariyla bilinmesi gereken teori. iki dunya savasina yol acmis, hitleri etkilemis, insani hayvan derecesine indirgeyerek onu salt bir av-avci iliskisi icinde kisir bir donguye sokmus, birinci dunya savasini "gerekli bir temizlik" olarak gormus, irkciligin temellerini saglama almis, insanlarin tanridan uzaklasip paranin kul ve kolesi olmasina neden olmus bir teoridir. nitekim sahibinin kitabinda turklerden asagi irk ve hayvan olarak soz ettigi de bir teoridir ve ne elzemdir ki pek cok turk de bu teoriye inanmaktadir, kendilerini barbar ve "temizlenesi" ilan ettiklerini bilmeden.
14. tutucu insan topluluklarının saçma die baktığı şey ... ama bilimsel açıdan bakarsak ki öyle bakmak daha doğru olur , gayet mantıklı ve kanıtları da fosiller olan bir teoridir . bi de insanlar ve maymunların aynı memeli takımına girdiğini ( primat ) unutmamak gerekir. ayrıca bir fareyle bile dna'larımız benzeşirken bi maymunla bu ortaklıklar giderek artmaktadır.bunların hepsi gözardı edilemez gerçeklerdir.
15. insanların doğa üzerine hiç bir teorinin tam olarak doğrulanamayacağını bilmediğinden cahilce kanıtlanmasını beklediği, teori ve teorem arasındaki farkı bilmediğinden bilimsel bir dogma zannettiği, daha kötüsü sadece darwin'e atfettiği teori. ırkçılığın ikinci dünya savaşındaki şekliyle ortaya çıkışını evrim teorisine inanmanın doğal bir sonucu zannetmek, 11 eylül'ün sorumlusu olarak islamı göstermek kadar mugalatadır.
16. (bkz: darvinizm)
17. evrim karşıtları (#155917) nolu entry'de de söylendiği gibi basit argumanlar ortaya koymazlar. dünyada evrim karşıtı birçok makale yazılmıştır ve bunlar sanıldığı kadar basit değildir. bununla beraber evrimin ortaya koyduğu argümanlar genel olarak çürütülmüş argümanlardır. bazı argümanların yalan olduğuysa ortaya çıkarılmasına rağmen yazılmaya devam edilmektedir. mesela; insan çenesiyle maymun çenesinin kaynaştırılarak ara fosil gibi sunulması...

ayrıca; evrim sadece ihtimaller üzerine konuşur, yani öyle bilimsel hükümler üzerine değil. yani, olma ihtimali milyarda ya da trilyonda bir olan ihtimaller zincirinden yola çıkarak herhangi birşeye kesin olmuş gözüyle bakılamaz.
18. defalarca cürütülmüs, sonra ileri versiyonlari (bkz: neo darwinizm) cikmis, onlarda cürütülmüs, bilimsel hic bir gecerliligi ve kaniti olmamasina ragmen kendisini cok akilli zanneden ateist kesim tarafindan hala savunulan, komik, savunan birini gördügümde en basit haliyle ara gecis formlari ne alemde, cakaaal seni diyerek göt ettigim, ama göt edildiginin bile farkina varamayacak zavalli kisiliklerin hala savundugu ucube palavra.

gülüp gecmek, kaale almamak lazimdir.
19. genetik bilimiyle birlikte saflarını güçlendirmiş * teori.
20. (bkz: entryleri okuyup hey allahım ya demek)
(bkz: moleküler biyoloji ve genetik)
(bkz: leucine zipper)
(bkz: zinc finger)
21. (bkz: modern evolutionary synthesis)
22. sürekli olarak "binlerce" kez çürütüldüğü söylenen teori.bu teoriye göre canlılık "çorba" olarak adlandırılan çamur yığınındaki minerallerin reaksiyona girip aminoasiti oluşturmasıyla başladı,daha sonra da protein ve genetik moleküller meydana geldi(fox ve miller tarafından laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır) ilk olarak meydana gelen tek hücreli canlıların mutasyonlarıyla da bugünlere gelindi, tabii çok çok uzun bir süreç içerisinde.ancak yaradılışçılara göre herşey tanrı tarafından aynen olduğu gibi yaratılmıştır, bu yüzden bu teoreme şiddetle karşı çıkarlar.evrimin en güçlü kanıtlarından olan binlerce fosili ise açıklayamayıp "ahan da bak maymunla insanın çenesini kaynaştırıp bize yutturmaya çalışıyo şerefsizler!" demekle yetinirler.hadi diyelim ki adamlar sırf kanıt olsun diye böyle bir şey yaptılar, diğer binlerce farklı canlıların ara formlarının fosilleri içinde mi bunu yaptılar?takdir ederim eğer öyleyse..ki diyelim ki fosiller palavra, daha pek çok çürütülmesi gereken kanıt kalıyor geriye.ama yaradılışçıların çürütme yöntemleri "palavra bunlar inanma"dan da öteye geçemiyor.bir de bunlar bu teoriye ateist bir oluşum olarak bakarlar..ki alakası bile yoktur.kuran'da da geçer "biz sizi özlü çamurdan yarattık"şeklinde(bakınız:saffat suresi).eğer ki kuran yada diğer kutsal kitaplar dikkatlice okunursa daha pek çok nokta da yakalanır.ancak dünya görüşü pek tabii dar olan harun yahya gibi ne bilim adamı olmayan, ne de islam'dan anlamayan insanlar bu teoriyi son derece komik iddialarla, laf salatalarıyla sürekli olarak kendilerince çürütüp dururlar.ama asıl kötü olanı, insanların okumadan,araştırmadan ve düşünmeden bunlara körükörüne inanmalarıdır.
23. (bkz: yaradiliscilik)
24. ingilizce edebiyat dersinde bizden endüstriyel gelişim ve romantizmle bağdaştırmamız istenilen teori.(bkz: evolution)
25. maymundan insana geçişe kadar kanıtlanmış fakat maymundan insana geçişi hala sır olmakta olan teoridir.
ama bu önemli ayrıntıyı insanlar yok sayıp bizde maymunlardan geldik demektedir.
ayrıca insanlarda evrim geçirmekte mesela; elli sene önceki insanlarla şu anki insanlar arasında dağlar kadar fark vardır.**
»
Alakalı olabilir!
- evrim teorisine inanmak
- evrim sehidi
- evrim teorisine inanmamak
- evrim egitimi
- evrim teorisi ve allah inanci

nedir.Net