31 mart ayaklanmasi
1. halkın temsil edildiği parlamentonun kaldırılarak, padişahın mutlak egemenliğinin geri getirilmesi için çıkan ve sloganı: "halk burada çoban nerede?!" olan bu ayaklanma mustafa kemal atatürk'ün komuta ettiği yıldırım orduları tarafından bastırılmıştır.
2. ahmet altan in isyan gunlerinde askadli romaninda farkli bir bicimde baktigi olay
3. rumi takvime göre 31 mart'a, günümüz miladi takvime göreyse 13 nisan tarihine denk gelen ayaklanmadır. olayı şeriatçı bir ayaklanma olarak da, ittihatçıların alttan alta desteklediği bir ayaklanma olarak da niteleyen tarihçiler vardır. ancak şu bir gerçektir ki, basının yazılarına çok da müdahale etmeyen ve içten içe bir ayaklanma olmasına zemin hazırlayan bir İttihatçı yönetim var o zamanlarda. ayaklanma sonrasında, selanik'te kurulan ordunun başına mustafa kemal geçer. ancak o zamanlar çok daha kıdemli ve şöhretli komutanlardan olan enver paşa ve mahmut sevket pasa avrupa'dan gelirler ve ordunun komutasını alırlar.* daha sonra İstanbul'a gelip ayaklanmayı bastırırlar.
4. (bkz: seriatci bir ayaklanma 31 mart olayi)
5. bu ayaklanma kumandanlığını mustafa kemal paşanın yaptığı yıldırım orduları tarafından değil mustafa kemal' in (o zamanlar paşa değildi) kurmay heyetinde yer aldığı hareket ordusu tarafından bastırılmıştır. yıldırım orduları kumandanlığı adanada kurulmuş olup güneyde ingiliz karşı taarruzunu karşılamak üzere kurulmuştur ve aktif olarak büyük bir savaşta yer alamadan terhis edilmiştir.
6. neler istemişlerdi kaka şeriatçılar* bu ayaklanmada;

*sadrazamın, harbiye ve bahriye nazırlarının azledilmesi.
*bazı ittihatçı subayların başka yerlere gönderilmesi.
*meclis-i mebusan'ın ittihatçı başkanı ahmet rıza'nın değiştirilmesi.
*bazı ittihatçı milletvekillerin istanbul'dan uzaklaştırılması.
*şeriatın geri getirilmesi.
*isyancı askerler için genel af.

ertesi gün tevfik paşa sadrazam olarak atanmıştı.
Alakalı olabilir!
- 31 mart vakasi
- 31 mart olayi
- 31 mart 2005 kurtlar vadisi
- 31 mart 2006 iran depremi
- 31 mart

nedir.Net