7 ocak 2006 istanbul kalburustu zirvesi « »
26. "ayyyyy mutlaka katılacağım. hele hele artık zirve biz fanilere de açık hale geldikten sonra asla kaçırmayacağım zirve. orada olmak, o büyük ve yüce insanlardan hayat dersleri almak, onların üstün zekasından faydalanabilmek ve onlardan hayatın anlamını öğrenmek benim için gerçekten unutulmaz bir deneyim olacak.
yaşasın kalburüstü yaşasın!!! neyse ben hemen gidip biraz ansiklopedi kariştırayım o zeki insanların zirvesine hazırlık yapayım."
dedirten zirve *
27. gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister kafir, ister mecusi, ister putperest ol yine gel,
bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel

mevlana
28. "üsttekiler sizin olsun, alttakiler bize yeter" dedirten ve akıllara bir kalburaltı zirvesi fikrini getirten* zirve...
29. zirvenin amacına ulaşması ve sözlüğe zarar vermemesi yolunda organizatöre nacizane bir öneri :

nasıl ki devlet büyükleri bi yere giderken aynı uçağı kullanmazlar, beklenmeyen bir olay meydana gelirse çok kötü sonuçlar oluşmasın diye...

kalburumunüstü yazarlarımız da toplu taşıma aracı kullanmasınlar, zirve iki farklı noktada eşzamanlı organize edilsin.

sözlük cahil kalır valla maazallah.
30. (bkz: külbastı) *
31. (bkz: 6 ocak 2006 erkek adam oynar zirvesi)
32. katılmayı düşünen yazarların dikkatine:

zirveye katılacak kişi sayısının zirve mekanına bildirilmesi konusunda son gün 6 ocak cuma günüdür. mekanda sıkıntı çekilmemesi için özverili olunmasını rica ediyoruz.
33. spc'nin kalburundan geçenlerin çağrıldığı zirve. *
34. "ooo hayırlı olsun soykaya da eklenmiş" dedirten zirve...
35. birinci yazarlar savasina sahne olmasından korkulan zirve.*
36. 6 ocak 2006 erkek adam oynar zirvesi ile birleşip voltran zirvesini oluşturması gereken zirve. *
37. ard arda iki zirve olması biraz garip olmuştur ancak iki zirvenin ard arda gelmesi, sözlükte ne kadar çok farklı ve renkli insanın olduğunu yani sözlüğümüzün geniş bir yelpazesi olduğunu gösteriyor. bu zirvede yapılan en büyük hata* herkese açık olmamasıdır. sonuçta, burada bir şeyler yazıyorsunuz ve herkesi muhattap olarak alıyorsunuz. ancak, istemeye istemeye olsa bile* muhattap aldığınız kişiyle zirvede muhattap olmak istemeyi bırakın, zirveye "sen gelemezsin, çağıramıyoruz" deyip çağırmıyorsunuz. bu nokta garipsenmeyecek bir nokta değil.
sözlükte galatasaray maçlarının zirveleri de oluyor bazen. onlara da galatasaraylılar gidiyor genel olarak ancak hiç kimse sadece galatasaraylılar gidebilir demedi. sadece konsepti belirlediler. konsepti beğenenler de genel itibariyle galatasaraylılardı doğal olarak ve gittiler.
bu zirvede de bir konsept belirlenebilirdi. amaç, seviyeli bir muhabbetse, kopmadan, sarhoş olmadan belli başlı, gündemi belirleyen konulardan konuşmaksa bunu ilk entryde söylersiniz. nelerin yasak olması gerektiğini söylersiniz. buna göre konsepti beğenen gelir. zaten ard arda iki zirve var. gelenlerin yüzde doksanı, ikisine birden gitmez. böylece, herkes özgür iradesiyle karar vermiş olur ve isteyen, istediğine giderdi. böyle yapılmış olsaydı, herkesin tamamen desteğini alırdı. fikir ve amaç olarak mantıklı ve güzel bir zirve ancak belli bir kısma özel yapılmaya çalışması, zirvenin bu güzelliğini kaybetmesine neden oluyor. hatta, gelenekselleşebilecek bir zirvenin önünü kapatıyor.
kısacası belli insanları çağırmamakla sadece ayrımcılık yapılmış oldu ancak yine de "sen kimsin lan", bu zirveye gidenler "düşünemeyen örümcek beyinli" diye hitaplarda bulunmak yanlış. sözlük zaten basit bir zirve karmaşasından dolayı ikiye bölünecek nerdeyse. bir bardak suda fırtınalar kopuyor. böyle durumlarda en doğrusu seviyeyi korumak, zaten düşen seviyeyi bir de tartışmaları düzeysiz yaparak daha da katletmemek. bu nasıl yapılır? fikirler konuşulup, eleştirilir. kişileri konuşup eleştirmek sözlüğe sadece zarar verir.
38. davetliler:

winthalas
shame on you crazy diamond
216
midas
schlingel
etienne
citizen
kethuda
selim isik
ubeydullah
madviper
maybe someday
kefci2000
situasyonist
king solomon
titrekmumalevi
bitlirapunzel
misszorro
billyyorum
mufettis
estranged
cesar pevase
geldiler
eroika
futursuz
hasbi
kati
schein
urashima tarou
ufaklik
hatsumi
duchamp
kofteril
bigloser
tevrenus
polgara
math
auryn
i walk alone
illegalteyze
carretera
haplo
mikelarteta
french vanilla
dacryphilia
claudia
aimar
esmax
arthurool
absinthe
clarias lazera
et ve kan kokusu
tuylu tuylu geyikli gece
akcurin
lalena
mavisular
kerata
caucas
nazli
uzunihsanefendi
saint simon
derectus
futursuz
nazli


katilanlar:

i walk alone
schlingel
etienne
kethuda
selim isik
ubeydullah
madviper
derectus
216
saint simon
lulu
engel


katilacagim deyip gelmeyenler:

misszorro
winthalas
maybe someday
lalena
futursuz


zirvenin yapilis sekline karsi cikip gelmeyi reddedenler:

quisatz haderah
mufettis
39. kendin çal kendin oyna hesabı olmuş zirve. * *
40. gelecem deyip de gelemedim.. ilgililerden özrümü kabul etmelerini talep ederim..**
41. 2004 yılından beri hiçbir zirveye katılma başarısı gösteremeyen ben sonunda buna katılacağım dediğim zirve olsa da başarıp katılamadığım zirve. neyse, önümüzdeki maçlara bakıcaz.
42. herkesin davetli olduğunu sandığım zirve... iyi ki gitmemişim demek düşer madem davetli davetsiz diye ayırılmış kimse de buna ses etmemiş demek moderatörlerin de bir bildiği var...
43. ilginç bir paradoks ve ironiyi bünyesinde barındırna zirve. o kadar tartışma oldu hır gür terane oldu.ayrım yapıldı dendi yapılmadı dendi, biz kalbur siz nalburüstüsünüz dendi denmedi. ehe biz mi yanlış okuduk bildik gördük neyse ama zirveyi düzenleyi fikri ortaya atan* ne davetli listesinde ne gelende ne gelmeyende salınmamışlar.
derin devlet dedikleri bu olsa gerek! biz gitmedik demek biz de kalburüstüyüz *. önümüzdeki maçlara bakacağızdır.
44. şili'nin malını iyi tanıyıp* bizzat aramasıyla koşa koşa gittiğim, dar sokaklardan besmele ile geçerek ulaştığım zirve olmuştur. ilginç olan arkadaşlarımı arayıp 'nasıl en rahat gidebilirim' şeklindeki soruma 'süleymaniye nerede ki?' diye cevap vermeleridir. dönüşte de galata köprüsünü rüzgara karşı yürüyerek hastalanmama inadını her şeye rağmen kaybetmedik*.

yani diyeceğim odur ki pilav üstü kurulu, nargileli, önce bir kaç yüz kez kazım koyuncu albümlü, daha sonra da muazzez ersoy ilk nostalji albümlü sohbeti bol ve güzel bir zirve geçti. çok gülündü, çok tartışıldı. netice itibarıyla sıcak bir ortamdı. sağ baştan sayarak, engel**, şili*, i walk alone*, spc**, 216*, madviper, ubeydullah, kethuda*, saint simon, selim ışık*, lulu* nickli arkadaşlara selam ederim. fakat derectus'u kaçırmış olmanın hüznü de tüm gecemi mahvetti o ayrı mesele. herif ben gelmeden kaçıyor*. neyse böyle işte...
45. "gideceğim, yok yok gitmeyeceğim, yok lan gideyim ne olacak, ama yok ya gidenler kalburüstü de gitmeyenler kalbur altı mı, ya üüüf canım sıkıldı gidiyorum ben" diye diye gittim en sonunda. bunda mekanda nargile olması etkili midir değil midir bu başka bir entrynin konusu*.

pişman değilim, keşke her zirve böyle sakin bir ortamda yapılsa da kafamız şişmese. konuştuk ettik saatlerce, güzeldi. keşke bu kadar fırtınalar koparılmadan, sessizce organize edilseydi diyebilirim ancak.
46. ilan edilen davetliler listesine bakınca görülebilir ki; istanbul dışından, yurtdışından, istanbul'da üniversite okuyup da bayram münasebetiyle memleketine gidenlerden birçok yazar çağırılmış. bunun sonucunda şunu da anlayabiliriz ki; bu yazarların gelmeyecekleri zaten tahmin ediliyordu (biliniyordu da denebilir), ancak konsepti/amacı biraz da göze sokmak amacıyla çağırıldı ve ilan edildiler. artık listeye bakınca anlaşılabilir zirvenin 'yeşil' olup olmadığı.

süleymaniye'nin mutfağında* nargileli, çaylı ve en güzeli spc'li bir sohbet gerçekten çok hoş oluyormuş, ben bugün bunu gördüm. uzun zamandır göremediklerimizi, görmek istediklerimizi görme fırsatı bulduk. sürekli yüksek sesli müzikli zirvelerde görüşüp de sohbet edemediklerimizle iki çift kelime konuşabilme fırsatımız oldu. artık haftada en az bir kez gördüklerimizle görüşme geleneğimizi sürdürme fırsatımız oldu*. çok düzeyli, çok keyifli bir sohbetti. gelenlere kendi adıma teşekkür, gelmeyenlere 'teessüf' ediyorum* *.

çok tartışıldı aylarca, çok konuşuldu, çok karşı çıkıldı, zaman zaman savunuldu ama anlaşılamadı. anlaşılmamaya da devam edecek. ben de şunu anladım ki anlamayanlara anlatmanın artık bir faydası olmayacak. öyle ki anlamamakta ısrar etmeye devam edilecek. uzatmamak lazım, geçti gitti. ben sağ, siz selamet!

öyle ya da böyle sözlük tarihine geçti, güzel oldu. yayında ve yapımda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.
47. #1022486

demokrasiden uzak geçmiştir. o kadar anti demokratikti ki "aga biz yanlış caminin önüne gitmişiz, oradayız birazdan." cümlesine; "tamam, acele edin leyn, keserim!" tarzında bi cevap almışımdır.

katıldığım bütün zirvelerde her zaman yaptığım gibi köşeme çekilmiş ve gelene gidene bakmış, ardından da konuşabildiklerimle konuşmuşumdur. gerçi herkesle konuştum, erken kalktım. "erken kaçma" hadisesi yapıştı bana gerçi ama neyse..

nerde kalmıştık.. yedik, içtik.. sonra gelsin nargileler.. gerçi içebilen azdı, o kadar berbattı yani.. olsun, dedik.. sineye çektik*

ps: kansız bitti şükürler olsun*
48. 2007 yilinda bir yenisi yapilip geleneksel hale getirilmesi planlanan zirve. gorduk ki etrafta kulaklari sagir eden bir muzik ve hoplayip ziplayan bir kalabalik olmayinca muhabbet guzel oluyormus. seneye gorusmek dilegiyle der katılan ve dahi gonlu bizimle olan arkadaslara tesekkur ederim.
49. sözlükte kalburüstü ve kalburaltı bir ahalinin oluşmasına, oluşturulmasına meydan vermiş zirvedir.

davetli olmayıp da, kral sözlüğün atasını görmüş, ilk günlerden beri yazan yazarlar, eli kalem tutan arkadaşlar var biliyorum, onlar varken söz bana düşmez, bu farkındalık da taa içimde ama yazmazsam kuduracağım, çok kıskandım kalburüstü arkadaşları o yüzden yazacağım. *

biliyorum ki cümlelerim şuursuz, ayarlarım garip, polemiklerim ezik ve sözlükten atılmışlığım da var ama beni neden çağırmadınız be kardeşim? duygularımla neden oynadınız allahsızlar? benim başım kel mi, boşuna mı uzattım bu saçları? şu güne şu gün en boş olsa da en çok entry girenlerde bile adım var. en çok entry girilen günü yaratmak için omuz omuza savaştım o günkü cengaverlerle. zirvekolog değilim, şu güne şu gün bir kere bir zirveye gitmişliğim var ama çağırsaydınız....

iyi ingilizcem var, çok iyi okey oynarım, nargile dumanında şekil yaparım. lan beni neden çağırmadınız? size para verirdim, köleniz olurdum lan beni neden çağırmadınız. şimdi diğer kalbüraltı şahsiyetsiz, kazma, ayaktakımından olduğumu anladım. çok üzülüyorum çok depresyondayım. kalburüstü entelijanslara imreniyorum, ne olur beni de aranıza alın bakın ağlıyorum.

lan hesabı falan da öderdim allahsızlar. beni neden çağırmadınız? çok üzüldüm çok. konuşmaz sessiz sessiz otururdum kenarda...

deselerdi kral sözlük zamanı günde 50 entry girildiği zaman, zirvelere adam çıkmadığı zaman bu sözlükte bir gün entel zirvesi olacak vallahi götümle gülerdim ama bu bile oldu. deselerdi seni de almayacaklar götüm ve ben daha çok gülerdik ama oldu valla.

lan geleceğimden değil, izmir'deyim hem, hem de karnım aç bakkala gitmeye üşeniyorum. ama yine de çağırsaydınız be kardeşim. sözlüğün kalburaltı, haysiyetsiz, kazma, muhabbeti bozanlarından olmasaydım. kendimden ve klasımdan tiskiniyorum.

benim dedemin dedesinin dedesi çariçe katerina'yla geyik yapmış adam beni nasıl çağırmazsınız? haykırsam sesimi duyar mısınız mısralarımda, beni nasıl çağırmazsınız?

lan ben bu sözlüğe yıllarımı verdim. kafama sıkar giderim. *
50. (#1022587)*

buram buram ayrımcılık kokan, kokuları da istanbul'un her yerinden duyulan zirvedir*. yazık olmuştur, ayıp olmuştur. sen kimsin de sözlüğün önde gelenlerini belirliyosun dedirtmiştir, nedir.net ruhuna ters düşmüştür, her şeye rağmen yapılmıştır, okuduk ki her sene yapılacakmış.

ayrıca üstün bir otoriteymiş gibi davranıp, kendini bir 'şey' sanıp, kendince bazı kriterlere dayanarak sözlüğün önde gelenlerini seçip davet etmek, bundan gurur duymak, ayrımcılık yapmak erdemsizliktir kanımca. bari erdemli olalım da kalburaltı olalım**.
« »
Alakalı olabilir!
- 7 ocak 2006 haggard istanbul konseri
- 7 ocak 2006 kipris hellim ekmek zirvesi
- 7 ocak 2006
- 7 ocak 2006 muhtemel broadcast konseri
- 7 ocak 2010 efes pilsen olympiakos maci

nedir.Net