80 lerde cocuk olmak »
1. 80'lerde çocuk olmak analog dönemden dijital döneme geçişi yaşamak demektir. teknolojinin bukadar kısa bir sürede gelişmesine seyirci kalmak demektir. ayrıca hiç darbe görmemiş* olmak demektir
2. yaşamakta olan nesiller içinde en güzelidir..sonra gelenler 80lerde çocuk olanların yaptığı birçok şeyi yapamadılar,yapamayacaklar...
3. çocukluğunu sokaklarda geçiren sondan bir önceki nesil omaktır.
4. tuzlu bisküvi çizi tatlı bisküvi haylayf..bisküvi diyince gözünün önüne yeşil ve mavi parlak kağıtların gelmesi..
5. bir dahaki 80'lerde ölü olmaktır*
6. arabaların emniyet kemerlerinin, hava yastıklarının, bebek koltuklarının, ve kafalıklarının olmadığı bir dönemde sapasağlam seyahat edebilmek demektir.
bebe yataklarının rengarenk, kurşun içerikli, metalik, zehirli alaşımlı boyalarla boyandığı bir dönemde, yatak korkuluklarını kemire kemire uyuyup, hayatta kalmak demektir.
prizlerin, ilaç kutularının, araba kapılarında çocuk kilidinin olmadığı bir dönemde büyüyüp hala yaşıyor olmak demektir.
kasksız, dizliksiz bisiklete binme özgürlüğünü yaşayıp susayınca steril şişeden değil, kana kana bahçe hortumundan su içmek demektir.
dört arkadaş aynı bardaktan limonata içtiğinde bunun hsatalık riski değil, paylaşma adını alması demektir.
bol tatlı, tereyağlı ekmek, gerçek şekerli içeceklerin tüketildiği bir dönemde, aktif olarak sokakta oynandığı için kilo sorunu olmadan büyümek demektir.
sınıfta kalmanın, dislexia, konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite değil de tembellik diye tanımlandığı dönemde öğrenci olmak demektir.

her yönden ölüm tehlikesi altında büyüyüp, mutlu birey olmak demektir.
7. mahalleler arası maç yapmaktır, turnuva düzenlemektir.
atanalırspor u bilmektir.
gazoz kapağı oynamayı bilmektir.
ben "baş"a kalıyorum, "başaltı" vurdum diyebilmektir.
çamura çivi saplamaktır.
az biraz hasan mutlucandır
ya acid çi ya metalci olmaktır
8. sözlüğün çocukluğunu özlediğini gösteren başlıktır...
9. (bkz: nedir net moruklar zirvesi)
10. bakkal önünde gazoz içmek, fırfır ve halhal çevirmek, çamurdan pasta yapmak, hava kararana kadar saklambaç oynamak, annenin balkondan çağırdığını duymak, dizinden yara kabukları temizlemektir.
11. 80'lerde genç olmak ne kadar kötüyse çocuk olmak da o kadar güzeldir.
12. renkli tv ye geçişi hatırlar
arı mayayı beşiktaşlı haliyle izlemiştir
siyah beyaz fotoğrafları vardır.
commodor 64 onun için uzay çağına atılan adımdır.
musallesin ne olduğunu bilir.
ve en önemlisi ilkokul önlüğü siyahtır.
13. (bkz: 80 ler)
(bkz: 1977/urashima tarou)
14. üst baş çamur içerisinde bir avuç bilya ile eve dönebilmektir. topu var diye mahallenin en uyuz çocuklarına bile katlanabilmektir. dövüşürken tükürebilmektir ve (bkz: kan kardeş) olabilmektir. kanalda çimebilmektir. ellerin üstünün çatlayıp arasının kir dolmasıdır. anne ve babadan dayak yiyince bi köşeye sinip ağlayabilmektir. kısaca bilgisayarda değil sokakta mutlu olmaktır.
15. bir ayrıcalıktır.
16. (bkz: camurdan oyuncak yapmak)
(bkz: çamurla oynamak).
17. (bkz: 80 kusagi cocuklari)
18. pazar konserleriyle büyümektir..*
19. pazar gunleri babanizla erken kalkip western kusagi izlemek,nils ve ucan kazi kacirmamak icin isitme engelliler haber bultenine bastan sona anlam veremeden bakmak
pazar konseri iskencesinde sokaga firlayip aksam ezaninda eve donmektir.
20. okuldan eve koşarak gelip, arkadaşlarla okulun bahçesine top oynamak için sokağa çıkarken elinde yarım ekmek arası domates salçası olması demek olabilir. dizlerinde eski düşmelerin yıllanmış yuvarlak sıyrıkları olmak da demek olabilir.
21. magic box
22. kibrit kutularının ön yüzünü biriktirip, artık kağıtlar parçalanıncaya kadar pişti oynamak ve "vasati 40 cop'de ne demek acaba" diye kafa yormak demektir.

malazlar
23. basitliğin gözlerde alçalmadığı, mutlu olmak için sıradan olmanın yettiği çocukluklar yaşatan bir dönemdir. Özlenen günlerdir.
24. nils ve uçan kaz'ı, voltran'ı, uykudan önce'yi, yakari'yi, kara şimşek'i, buggy boy'u, icraatın içinden'i, turgut özal'ın vurulduğu anı, adile naşit'in kuzucuklarım benim diyip ardından patlattığı şen kahkahalarını, öldüğü gün hürriyet gazetesinin kelebek ekinde yayınlanan "çizme mi gemi mi" başlıklı yazısını hatırlıyor olmaktır.
çocukluğunu çocuk gibi yaşayabilen son nesildir...bu neslin bireyleri müthiş eğlenceli bir döneme tanıklık etmekle birlikte şu sıralar mütemadiyen "yaşlanıyor muyum ne?" sorusunu sormaktadırlar kendilerine.
25. (bkz: 80 lerde piç olmak)
»
Alakalı olabilir!
- 80 lerde gocuk olmak
- 80 lerde pic olmak
- 80 lerde genc olmak
- 80 lerde sac tirasi olmak
- 80 ler makinasi

nedir.Net