9 temmuz 2006 fransa italya dunya kupasi finali
1. (bkz: baŞlik parsellemek)
bence finali portekiz italya oynar ya neyse
2. neticede del piero nun kupayı önce öpmek suretiyle havalara kaldırması umulan final maçı.
3. farklı açılardan farklı tarihi anlara olacak maçtır.

italya için:
-sürekli çıkıp penaltılarla kaybettikleri kupa finallerinden birini kazanma,
-euro 2000 deki son dakika mağlubiyetinden sonra fransa'dan alınacak intikam,
-kaleci buffon'un 65 dakika gol yememesi halinde dünya kupalarında en uzun süre gol yemeyen kaleci olma ünvanını alma,

fransa için:
-ülkelerinde yetişmiş en büyük futbolcu olan zidane'a güzel bir veda,
-finale kadar gelerek zaten yapılmış olsa da 2002'deki faciayı tamamen silme,
-ben de varım deme,

şansı yakalama fırsatları vardır.

(bkz: bakalım neler olacak)
4. italya'nın full defans yapan bir ülke olmasının yanında fransa'nın da oyunun kontrolunu elden bırakmamak için fazla atak yapmayacağını düşündüğüm, gol kısırlığı çekilecek bir maçtır.
5. futbolda galibiyeti,insandaki hayvansı uzuvların gelişmişliğine göre belirleyeceğimiz bir oyun olarak düşünürsek fransanın büyük bir üstünlükle kazanacağı karşılaşma.
6. fransa'nın finale kadar gelmesine rağmen gol pozisyonu bulmada zorlanan bir takım ve italya'nın çok iyi bir defansa sahip olduğunu düşünürsek* italya'nın kazanma ihtimalinin yüksek olduğu maç. tabiki sadece defans ile maç kazanılmaz ama zaten italya'nın ofansif ve orta saha oyuncuları da çok kaliteli ve bitiricidir. dolayısıyla italya'nın kupaya daha yakın olduğu görülüyor.*
7. tum zamanlarin en iyi, en dikte ve en basarili maresalini son bir kez izlemek icin televizyon basina gececegimiz karsilasma. haydi zidane yuru oglum diye zevkten inlemek istedigimiz bir mac.
8. (#1131056)
skor tahmini haricinde hem fikirim.
*fransa alir.
9. an itibari ile 1-1 olmuştur. gol: materazzi..
10. italya nın bütün köşe vuruşlarının ciddi gol pozisyonu olduğu maç. iki-üç korner daha gelse italya nın olası ikinci golü yakındır.
11. kanımca okay karacan ve gökhan telkenar'ın sunmak için kavga ettiği sonucunda kardeş kardeş beraber sundukları, karşılıklı iki ferrari nin oynadığı * * zidane'ın muhteşem penaltısı ve materazzi'nin aynı güzellikte golünün bulunduğu, gökhan telkenar'ın malouda yı juventus'lu yaptığı aynı zamanda sahada 6 * ** * * * ve kulübedekileri sayarsak 8 juventus'lu futbolcunun * * bulunduğu ve hangi takım kazanırsa kazansın juventus'un karlı çıkacağı* ilk yarısı 1-1 biten futbol karşılaşması
edit: ikinci yarısı da 1-1 bitti.
edit: penaltılarla italya şeytanın bacağını kırdı.
12. zidane mantıklı açıklamasını yapacaktır ancak kendisinin giderayak size de futbolunuza da dünyanıza da kupanıza da gömeyim kafamı diye hissederek unutulmayacak bir veda ettiği final olmuştur.
13. ve italya kazanır...
14. butun mac boyunca en keyifli an zidane'in caktigi kafa olmustur. gayet sikici bir mac olup, yine zidane sayesinde eksinin hareketin kralini yasadik. ne cakti be.
15. italya nın penaltılarda aldığı mactır mac sonucu penaltılarla 6-5 tir
16. zidane'ın materazzi'nin göğüsüne kafa atarak uzatma dakikalarında takımını 10 kişi bıraktığı maç ve aynı zamanda futbolu bırakırken yaptığı bu hareketle hatırlanarak saygınlığını kaybedecektir. belki de italyan defansı ve orta sahasını brezilya maçında olduğu gibi kolay geçeceğini sanıp içinde patlayınca sinirleri bozuldu bu maçta.
17. (#1130600) italya'nın şampiyonluğa ulaşmasıyla bitmesi sevindirici olan maçtır.buffon'un hedefi ilk dakikalarda ıska geçilmiştir,penaltı şanssızlığı kırılmıştır,intikam en acısından alınmıştır.

fransa için işler en kötü şekilde gitmiştir 2002 hezimetini unutturmak dışında.zidane futbola edebileceği en kötü şekilde veda etmiştir.

başka farklı bir bakış açısı notu: takımın yarısını oluşturan şikeciler affedilme umutlarına sarılmışlardır.
18. zinedine zidane'in kendine çok yakışır biçimde futbola veda ettiği (çünkü alkışlar, sevgi sözcükleri ve çiçekler eşliğinde gözyaşları içinde gülümsediğini hayal edemiyorum ben), yine de takımını sırtlaması hususunda fransa 98'den bu yana geçen 8 senede pek bir şeyin değişmediğini gösterdiği maçtır. zira hakkını vererek yaptığı ortalara son vuruşu yapabilecek normal yetenekte bir futbolcu dahi bulunsaydı, 90. dk sonunda kupayı kaldıran tarafın fransa olacağı kannaatindeyim. her iki ülkeyi de aynı derecede antipatik bulduğum için son penaltıya kadar taraf tutmadığım, ancak son penaltı öncesinde de rossi'yi* bir kez daha görmemle, sırf o'nu sevinirken de görmek için italya'nın kazanmasını istediğim maç olmuştur. saolsunlar, hep beraber sevindik...
19. ilk golün geldiği penaltının oluş şekli italyan oyuncunun gayet kurnazca, yengeç usulü yan yan gidip ayak ucuyla hafif tepip sonra "valla yapmadım abi" tribinde el sallaması şeklinde olmuştur*. golün kendisi ise bir nevi 1966 dünya kupası finalindeki gol gibi üst direkten sekip yere inmiştir. ikinci gol korner+kafa kombinasyonlu ve bence estetik açıdan da güzel bir goldür. sonrasında italya'nın aynı tarzda gol denemeleri, ordan oraya gidip gelen top, bir o tarafın bir bu tarafın kaleye hücumu. sonrasında muhtemelen zidane'a küfredilmesi sonucu* zidane abinin kafayı gömüşü ve neye niyet neye kısmet bir şekilde kupayı bitirişi. akabinde penaltılar....falan....filan.
20. almanya'nın bilmem kaç yüz tane tavuğu patlatarak kupa törenini şenlendirdiği karşılaşma.
*
21. (#1130723)
bir kez daha idda oynamamanın hayırlı olacağını hatırlatmış maç.
Alakalı olabilir!
- 9 temmuz 2006 roger federer rafael nadal maci
- 9 temmuz 2011 nedir net insan ne ile yasar zirvesi
- 9 temmuz 1994 hollanda brezilya maci
- 9 temmuz israili lanetleme mtingi
- 9 temmuz 2004 nedir net frp zirvesi

nedir.Net