abraham lincoln
1. 1865 kuzey-güney savaşında kuzey kazanır ve kölelik kalkar. siyahlar dahil herkes yasalar önünde eşit olur. bunun mimarı olan abraham lincoln, abd' yi uluslaştıran başkandır ayrıca.
2. uzun silindir şapkası, suratını çepeçevre kaplayan ve bir bıyık ile burun altından iki tarafı birbirine bağlanmayan sakalı ile tanınır, bir gün tiyatro izlerken suikaste uğramıştır. "ben hayatimda yalan soylemedim" demiş olduğu iddia olunur bu yüzden de bir lakabı honest abe'dir.
3. zamanında oğlunun öğretmenine şöyle bir mektup yazan abd başkanı:

"Öğrenmesi gerekli biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını, fakat şunu da öğret ona.

her alçağa karşı bir kahraman, her bencil politikacıya kendini adamış bir lider vardır.
her düşmana karşı bir dost olduğunu da öğret ona.

zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen, kazanılan bir doların, bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğret.

kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve kazanmaktan neşe duymayı.

kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.

bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını... eğer yapabilirsen; ona kitapların mucizelerini öğret.

fakat ona; gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği zamanlar da tanı...

okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona.

ona kendi fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahi...

nazik insanlara karşı nazik, sert insanlara karşı sert olmasını öğret ona.

herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma.

tüm insanları dinlemesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret...

eğer yapabilirsen üzüldüğünde bile nasıl gülümseyebileceğini öğret ona.

gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. herkesin sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini...

ona, kuvvetini ve beynini en yüksek fiyata satmasını, fakat hiçbir zaman kalbine ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.

uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret.

ona nazik davran ama onu kucaklama. Çünkü, ancak ateş çeliği saflaştırır. bırak sabırsız olacak kadar cesaretine sahip olsun, bırak cesur olacak kadar sabrı olsun.

ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır...

bu, büyük bir taleptir, ne kadarını yapabilirsen bir bakalım... o ne kadar iyi, küçük bir insan, oğlum..."

kaynak : http://www.senetci.com/hikayeler/79.htm
4. abraham lincoln'un son günü hakkında bir yazı :

"amerika'nın eski cumhurbaşkanlarından abraham lincoln, 1865 yılının 14 nisan gecesi, gördüğü garip bir rüya ile sıçrayarak uyandı. rüyanın verdiği sıkıntıdan sırıl sıklam terlemişti. kalktı çamaşır değiştirdi. bir süre kitap okudu. tekrar uzandığında, sanki aynı rüya kendisini yatağın içinde bekliyormuş gibi rahatsızlık duydu. tekrar uykuya dalabilmesi bir kaç saatini aldı. sabah olduğunda rüyasını eşine ve yakınlarına anlattı. hatta o gün kabine toplantısında bile bahsetmek lüzumunu hissetti.

rüyasında, beyaz sarayın hizmetkarları telaşla koşup geliyorlar ve cumhurbaşkanının öldüğünü kendisine haber veriyorlardı. abraham lincoln'ün yakınları bunu hayra yorarak ömrünün uzayacağını söylediler. aynı günün akşamı lincoln ve karısı dostlarıyla birlikte tiyatroya gittiler.

kötü rüya lincoln'ü manen sarsmıştı. bir ön seziyle olacak hadiseleri hissediyormuşçasına konuşuyor, yakınlarını teskin edici telkinlerine rağmen ruhunu saran karanlıktan sıyrılamıyordu.

temsilin heyecanlı bir sahnesinde lincoln'ün oturduğu loca kapısı, yavaşça aralandı sahneden akseden ışıkla elindeki tabancası parlayan genç bir adam; içerdekilerin hareketlerine fırsat vermeden kurşunları boşalttı.

amerikanın 16. cumhurbaşkanı, beynine dolan kurşunlarla koltuğuna cansız yığılıverdi. henüz gördüğü rüyanın üzerinden yirmi dört saat bile geçmemişti. böylece, rüyanın gelecekten haber veren işareti ile bir ülkenin devlet başkanı tarihe karışmış oluyordu."

kaynak : http://www.tabirci.com/ozelruyalar/linkoln.php
5. 35. amerika başkanı kennedy ile bir çok ortak özellikleri olduğu söylenen amerikan başkanı:

"abraham lincoln un kongreye seçildiği yıl 1846, john f. kennedy nin ki ise1946.
abraham lincoln un abd başkanı olduğu yıl 1860 john f. kennedy nin ki ise 1960.
her iki başkan da bir cuma günü suikasta kurban gitti.
her iki başkan da başlarına isabet eden kurşunla öldü.
lincoln un sekreterinin soyadı kennedy, kennedy nin sekreterinin soyadı da lincoln idi.
lincoln ve kennedy güneyliler tarafından öldürüldü.
lincoln un ve kennedy nin de koltuğuna güneyliler oturdu.
yerlerine gelen başkanların ikisininde soyadları johnson dı.
lincoln den sonra başkan olan andrew johnson ın doğum yılı 1808, kennedy den sonra başkan olan lyndon johnson ın doğum yılı 1908 di.
lincoln u vuran john wilkes booth un doğum yılı 1839, kennedy yi vuran lee harvey oswald in doğum yılı 1939 du.
iki suikastçinin de üç ismi vardı.
iki suikastçinin de isimlerinde 15 harf vardı.
lincoln, kennedy isimli bir tiyatroda vurulurken, kennedy, lincoln marka bir otomobilde vuruldu.
lincoln u vuran tiyatrodan kaçtı, bir depoda yakalanırken, kennedy yi vuran depodan kaçtı, bir tiyatroda yakalandı.
her iki başkan da davaları başlamadan öldürüldü.
lincoln ölmeden bir hafta önce maryland eyaletinin monroe kasabasındaydı, kennedy ölmeden bir hafta önce marilyn monroe ya gitmişti."

kaynak : http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?sayfa=yazarlar&haberno=7548&tarih=2005-02-26
6. günümüzde portresi ile 5 dolar banknotlarının ön yüzünde, büstüyle rushmore dağı anıtı nda ve ismiyle de bir amerikan uçak gemisinde hatırlamakta olduğumuz amerikan başkanı.
7. 12 Şubat 1809 yılında kentucky eyaletinin hodgenville köyünde doğan , 14 nisan 1865 günü washingtondaki ford tiyatrosu nda "our american cousin" adlı oyunun performansı sırasında güneyli bir tiyatrocu olan john wilkes booth tarafından başının arkasından vurularak öldürülen 16. ve ilk cumhuriyetçi amerikan başkanı.
8. 2006 yılında ünlü yönetmen steven spielberg in yöneteceği filmde irlandalı oyuncu liam neeson tarafından canlandırılacak olan amerika başkanı.
9. 1809 yilinda kentucky'de dogdu. onculer grubundan ciftci bir ailenin oglu olarak buyudu. annesinin olumu ile beraber aile 1816'da indiana eyaletine tasindi. lincoln 1830 yilinda illinois eyaleti'nin, salem kentine yerlesti. senator henri clay en buyuk esin kaynagiydi. koeligin adaletsizlik oldugunu savundu. 1836 yilinda hukukculuk kariyeri basladi. 1837 yilinda springfiled sehrine tasindi. 1842 yilinda mary todd ile evlendi. 4 cocuklarinin ucu kucukl yasta oldu. 1846 yilinda kongreye secildi. kolelik aleyhtari kuzey eyaletlerini (ozgur eyaletler) destekledi ve kolelige karsi durdu. bu donemde yasana dred scott davasi lincoln'un donbemindeki kolelik destekcilerini ve karsitlarini anlamak icin en onemli kaynaklardan biridir.
1860 yilinda cumhuriyetci part'den baskan adayi oldu. %40'lik oy orani ile abd'nin 16. baskani olarak secildi. oylarin cogunlugu ozgur eyaletlerden geldi. lincoln'un secilmesi ile basta guney carolina eyaleti olmak uzere koleligin yasal oldugu eyaletler, birlikten ayrildi. konfederasyon eyaletleri adi altinda toplandilar. kuzey guney savasi (civil war) 1861-1865 yillari arasinda yasandi.kuzeyin kazandigi savasin sonunda ulkeyi tekrar birlestirmek amaci ile %10 baris planini gelistirdi. savasin sonu ile abd'de kolelik yasaklandi.1862 yilinda oglunu kaybetti. 14 nisan 1865 yilinda washington'da ford tiyatrosunda , john wilkes booth'un suikasti ile yasama veda etti.
lincoln kolelik sistemine darbe vuran en onemli kisilerden biridir. zenci toplumunun kaderini degistirmistir, ve yasadigi doneme gore ileri bir goruse sahipti. doneminde yasanan, ve milyonlarca kisinin olmune sebep olan ic savas basarisina tartisma getirmistir. idealizmi, ve ilerigorsululugu ise onu amerika'nin en buyuk isimlerinden birisi haline getirmistir.
(bkz: civil war)
(bkz: kuzey guney savasi)
(bkz: kolelik)
(bkz: free states)
(bkz: confederation states)
Alakalı olabilir!
- abramelin
- abraham muslow
- abraham maslow
- abraham
- abraham kamondo

nedir.Net