ali «
26. mahallede daha küçücük veletken bile mutlaka senin adında bir arkadaşımız olurdu..tıpkı şimdi senin adında birisini tanımamamızın imkansız olduğu gibi..

derken okula başladık..arkadaşlığımız bitti derken sınıfımızda ikişer üçer aliler gördük şaşırmadık..öğretmen geldi tahtaya adını yazdı,mahalledeki etkinliklerini yazdı şaşırmadık..çünkü sen bizden biriydin..

zaman geçtikçe büyüdük..ama sen hep aynı kaldın..okumayı öğrendiğimizde de vardın,sıfatı fiili öğrendiğimizde de..hiçbir zaman gitmedin hayatımızdan..isimli örnek vereceğimiz zaman ilk sen geldin aklımıza..her türlü cümlenin içinde kullandık seni..büyük bir iz bıraktın anlayacağın..

seni seviyoruz ali..iyi ki varsın..
27. (bkz: ali gel)
28. will smith'in başrolünü oynadığı 2001 yapımı michael mann filmi. muhammed ali'nin hayatını konu alan film pek ilgi çekmemiş olsa da kanımca bir yönetmenlik şaheseridir. muhammed ali'nin dünya şampiyonluğuna uzanan fırtınalı yaşam öyküsünü, lirik bir dille ele alan mann, ali'nin siyasi bulantılarına ve ailevi buhranlarına da cesurca değinir. ama filmi benim için en özel kılan an son sahnesidir.


ali zaire'de foreman'la yapacağı maç öncesinde açlığı görür, kendi renginden insanların yaşam yaşam koşullarını ve o insanların kendisine bağladıkları umudu, onların gözündeki önemini görür. zaire yoksuldur. zaire çaresizdir. ali ise zengindir, yaralara merhemdir. o insanlar, o kara ırk ali için bir amaç halini alır. ali maça çıkar. zor geçen maçı kazanır. zafer kutlanmalıdır. inceden yağmur yağar. ali sağ yumruğunu kara ırk için havaya kaldırır. tüm o insanlar zaman-mekan yoksunluğu içinde sevinç içinde ali'yi selamlar. inceden yağmur yağar...
29. ya cindir ya da ata bakar, başka alternatifi yok garibimin.
ayrıca neredeyse her hikayede adı geçer mükkerrer dir.
bunun yanı sıra zamanında her türlü emir verilmiştir.
(bkz: ali ata bak)
(bkz: ali göte bak)
* * *
30. kendisine o.ç. diyen şahsa "...şimdi bana niye gelip de küfrediyorsun, o.ç. diyorsun? o.ç. sensin yani, ben öyle şey demem..." diyen, küfredip küfredip "bi daha öyle küfretme bana. ben şimdiye kadar ağzımdan sana bir küfür çıkmadı, bi daha etme yani böyle, ayıp birşey." diyen sonra yine küfreden insan.
31. alison isminin kısaltılmış hali.

(bkz: ali larter)
«
Alakalı olabilir!
- alis
- alin
- alim
- alil
- alik

nedir.Net