alman kalesi
1. yeterli miktarda oyuncu olmayinca cocuklugumuzda oynadigimiz oyun. amac topu yere degdirmeden gol atmak. hata yapan kaleye gecerdi.
2. (bkz: return to castle wolfenstein)
3. farklı versiyonlar halinde oynanan oyundur..

1. versiyon:
başlangıçta kaleye geçecek oyuncu seçimi için en az top saydıran oyuncu seçilir..diğerleri topu birbirlerine atmak ve istediği kadar dokunmak suretiyle kaleye atarlar..puanlama şehirden şehire mahalleden mahalleye değişmekle beraber yaklaşık şöyledir:
normal gol: 1 puan
stil ile gol : 3 puan
kafa golü : 4 puan
rövaşata ve bacak arası : 10 puan
ayrıca saydırarak atılan gol vardır ki bu da saydırdığın kadar puan demektir.ayrıca kombinasyonlar da olabilir örneğin kafa golü ile bacak arası: 14 puan gibi...

oyun kaleciye verilen 20,25,30 gibi puanlardan düşülerek * oynanır..son iki kişi penaltı atışır ve kazanan kişi belirtilen ödülü yenilenlerden alır..veya ilk elenenden alır..ödül 100 misket,cips,kola yedi katlı kames top olabilir..para sahibi olunmayan maçlarda elenenlere kız ismi takılır..kezban,hatçe,okşan,alev gibi..

2. versiyon **

oyun yine saydırma efektiyle başlatılır..en az saydıran kaleye geçer..ama kurallar farklıdır..golü atacak oyuncunun yapması gerekenler:
topu arkadaşından pas olarak almak..
havadan almak..
yere temas ettirmeden gol yapmak..
bunlar yapıldığı takdirde kaleciye bir gol eklenir..dokuz olduğunda kız ismi konulur..mantığı da kolaydır.her gol bir aya eşit sayıldığından dokuzuncu ayın sonunda kaleci arkadaşımız dünyaya yeni gelmşi bir kız çocuğu modunda yeni ismine kavuşacaktır..
golu atacak oyuncu:
topu yere çarptırarak gol atarsa,**
topa eliyle dokunursa,
topu auta atarsa,
topu arkadaşından havadan almak suretiyle kaleye göndermeyip kendisi havalandırıp şut atarsa,
kaleye geçer..kaleci arkadaş kaleden çıkar ve o ana kadar yediği gol * akılda tutulur ve kaleye yeniden geçtiğinde dokuza ordan tamamlanmaya çalışılır..sonuç olarak sona kalan oyuncu günü erkek olarak tamamlar bir dahaki oyuna kadar diğerlerini ehehe hande gel maç yapalım lan diye çağırma hakkına sahip olur..
4. jens lehmann'ın koruduğu şey.
5. alman kalesi değil, sadece alman

-alman oynayak mı?
+olmaz, japon kale oynuycaz bu sefer!
Alakalı olabilir!
- alman kulesi
- alman kale
- alman lisesi
- alman r si
- alman askeri

nedir.Net