amerikan kulturu
1. içimize işlemiş hamburger kola ücgeni bananeci zihniyet
2. tarihi olmayanın kültürü olur mu?
3. istanbul üniversitesinde edebiyatıyla beraber güzeel güzeel okutulan bölüm.
4. cahiliyet külliyati.
5. (bkz: modern putperest kultur)
6. düzensizlik ve ahlaksızlığın kültür diye yutturulmuş hali.
7. kültürün tanımını inceledikçe esasen var olmadığını anlayacağınız durumdur.#241276 bu sorunun varlığı da herşeyi açıklar durumdadır. hatta o kadar açıklayıcıdır ki bugün amerikanın neden bu kadar saldırgan bir politika izlediğinin bile açıklamısıdır bu soru. süper güç olarak tarihsiz olmaz büyük bir eksiktir. ve amerika oraya buraya savaş açarak tarihte var olduklarını belli etme çabasındadır.
8. spider-man, superman, captain america, gi joe pat küt bir sürü karakterin 100 sene çcinde masallarda anlatılmaya başlanıcağı içi boş, başı belli sonu gözükmeyen, saldırgan, umursamaz, duyarsız, pervasız, vefasız, gösteriş meraklısı, çocuguna büyügüne sahip çıkmayan, kendi çöpünü komşusunun bahçesine döken, düşüncesiz,adrenalin düşkünü, sevgi yoksunu, emiş gücü 1000 watt, dini imanı para güç olan inşaa edilmiş labarotuarlarda geliştirilmiş duble porsiyon egemen zibidi kültür." in god we trust, the others pay with cash"

9. "sabahleyin uyanan tipik bir amerikalının karyolası ilk defa yakındoğu'da icad edilen bir biçime göre imal edilmiş, sonra kuzey avrupa'da bazı değişikliklere uğrayarak amerika'ya intikal etmiştir. üstündekği yorgan pamuktansa bu ilk olarak hindistan'da, ketendense yakındoğu'da yetiştirilmiş, eğer ipektense ipeğin kullanılma tarzı da çin'de keşfedilmiştir. bütün bu maddelerin iplik haline getirilme ve dokunması usulleri de yakındoğu'da bulunmuştur. yataktan kalktığı zaman ayağında geçirdiği makosen terlikler doğu ormanlarında yaşayan kızılderililerin icadıdır. girdiği banyonun teçhizatı yakın zamanlara ait avrupa ve amerikan icatlarının terkibidir. üstünden çıkardığı pijama hindistan'da icad edilmiş bir çamaşırdır. yıkandığı sabun da eski gaullerin icadıdır.
bu amerikalıların giydiği esvapların aslı asya bozkırlarında yaşayan göçebelerin kullandıkları deri elbiselerdir. ayakkabıları eski mısır'da icad edilen bir usule göre de bağlanan derilerden çıkan kalıplara göre kesilip yapılmaktadır; boynuna bağladığı parlak renkli kumaş parçası olan kravatı da onyedinci yüzyıl hırvatlarının omuzlarına attıkları bir şalın bozulmuş, küçülmüş bir kalıntısıdır.
kahvaltı için dışarı çıkmadan önce baktığı pencerenin camları mısır'da icad edilmiştir. eğer yağmur yağıyorsa ayakkabılarının üstüne geçirdiği lastikler orta amerika yerlilerinin keşfettikleri kauçuktan yapılmıştır. yanına şemsiye alıyorsa bu da güney asya'da icad edilmiştir. başında geçirdiği şapkanın keçesi de asya steplerinde icad edilmiş. kahvaltıya giderken yolda bir gazete almak için cebinden çıkardığı bozuk paralar lidya icadıdır. lokantada yine başka kültürlerden geçmiş pekçok şeyle karşılaşacaktır. önüne konulan tabak çin'de icad edilen porselenin bir çeşididir. eline aldığı çelik bıçak ilk defa güney hindistan'da kullanılan bir bileşimden yapılmıştır. çatal ortaçağ italyasının bir icadıdır; kaşığın aslı da eski roma'dır. eğer bizim amerikalı kahvaltıya portakalla başlıyorsa portakalın aslı doğu akdenizdir; dilimli kavun iran'dan, karpuz ise afrika'dan gelmiştir. sabahları kahve içiyorsa bunun aslı bir habeşistan ağacıdır. süt veye krem ile sağmak fikrinin aslı ise ineğin ilk defa ehlileştirildiği yakındoğu'dur. şeker de ilkin hindistan'da imal edilmiştir. meyve ve kahveden sonra kek ve benzeri yiyeceklere geçiyorsa bunlar da anadolu'da yetiştirilmiş maddelerden iskandinav tekniğine göre yapılmaktadır. bu keklerin veya çöreklerin üstüne döktüğü akçaağaç pekmezi de doğu ormanlarında yaşayan kızılderili yerlilerin icadıdır. bunlardan önce yumurta ve ince kıyılmış et dilimleri yemişse, yumurta çin hindinde ehlileştirilmiş bir cins kuştan temin edilmiştir.; et dilimlerine gelince, ilk defa doğu asya'da ehlileştirilen bir hayvanın etinden kuzey avrupa usulüne göre tuzlanıp tütsülendirilmektedir.
dostumuz amerikalı yemeğini bitirdikten sonra arkasına yaslanıp sigara içecektir. sigara amerikan kızılderililerinin çok eski bir alışkanlığıdır. yerliler brezilya'da yetiştirilen bir bitkiyi virjinya kızılderililerinin icadı olan pipoya koyarak veya meksikalıların yaptığı gibi sigara şeklinde içerlerdi. eğer puro içiyorsa bu da ispanyollar vasıtasıyla antillerden gelmiştir. sigara içerken günün haberlerini okuyacaktır; bunlar almanya'da icad edilen bir usulle çin'de icad edilmiş bir maddenin üstüne eski samilerin icad ettiği işaretler halinde basılmıştır. dış haberler kısmındaki karışıklıkları gözden geçirdikten sonra, eğer iyi bir muhafazakar vatandaş ise, yüzde yüz amerikalı oluşundan dolayı hindo-avrupaî bir dilde bir ibranî tanrısına şükredecektir."

dünyanın en büyük sosyal antropoloji alimlerinden amerikalı ralph linton, bunları yazarken kültürlerarası alışverişin ne kadar üniversal olduğunu anlatmak istiyor, hafif alaylı bir üslupla amerikalıların kendilerine ait olmayan kültürlerini amerika'ya mahsus bir medeniyet olarak göstermelerini yeriyor...
10. (bkz: sex drugs and rock n roll)
11. "fuck the system" diyen ağızların "fucked by system"a devşirilmesiyle ortaya çıkan pavyon usulü "yanarlı dönerli" meyve tabağı.
12. "aradığınız şeye şu an ulaşılamıyor; lütfen daha sonra tekrar deneyiniz"
13. günümüz türk gencinin hali. hergün televizyonlarla, dergilerle gençliğimize aşılanmaya şalışılan ve büyük bir çoğunlukla başarılan kültürsüzlük düzeyi
14. bir çok çeşitli kültürün ve kimliğin birleşimiyle kısa sürede doğan, amerikalıları oraya ait olduklarını hissettiren aslında temelinde amerikaya ait olmayan kültürdür. ne var ki insanlarına o kadar benimsetmiştir ve o zamanlar amerikaya gelen insanlarında bu benliğe ve kendini bir yere ait hissetmeye o kadar ihtiyacı vardır ki artık böyle bir kültür oluşturulmuştur. hatta bir çok kişi de kendi gerçek ve kendiliğinden uzun yıllar içinde yoğrula yoğrula oluşan kültürünü pisler *, yapay olarak kısa sürede ordan burdan oluşturulmuş amerikan kültürünü benimser olmuştur. **
15. ici bos, kocaman bir balondan ibarettir.
tarihini kanli eylemlerle olusturma gayretindeki guruh.
16. var olmayan kültür.

var olmayan bu kültür, çeşitli emperyalist oyunlar ile dünya geneline yaymaya çalışılınır/yayılır. hatta çoğumuz da ister istemez bu oyunlara alet oluruz*
17. kökü avrupadadır, ancak avrupa kültüründen çok daha farklıdır.
ben amerikan kültürünün bugün hala çok vahşi ve bireyssel olmasını avrupalı yerleşimcilerin bakir toprakları işlemek için birbirleri ile yarışmış olmalarına bağlıyorum, bu yarışma bireyselleşmeyi getirdi ve avrupa soslu bir yeni kültür doğdu. bir bakıma avustralya kültürü ile de benzerlik gösterir.
18. avrupa kulturunun mahmutpasa da islenip, tahtakale den piyasaya surulmus versiyonu. *
19. (bkz: kültür mantarı)

*
*
*
20. amerikaya ilk göç eden toplumlar,ingiltereden ihraç edilmiş aşırı dinci anglo-saxon'lardır,amerikan devrimine kadar,olan süreçte amerikan kültürünü incelediğimiz 13 ana eyalette oluşan ve kültürüne sıkı sıkıya bağlı çiftçi kültürünü görmek olasıdır,1789 sonrası bağımsızlık ve genişleme ile birlikte amerika birleşik devleti büyük oranda göç almış ama yinede anglo-saxon özelliklerini devam ettirmiştir,güney eyaletlerinin köle ticareti ile inanılmaz bir zenginlik yakalaması ve kuzey birliğinin bu ucuz ama nitelikli işgücünü kullanma isteği üzerine çıkan bizim (bkz: amerikan iç savasi) olarak bildiğimiz savaşta güney konfederasyonu çökmüş amerikan kültürü yayılmacı kimliğini daha doğulaa taşımıştır,tehditten uzak ve büyük yerleşimlerde olan nufus ihtiyacı uyarınca amerika birleşik devletleri daha çok doğu avrupa ve kafkaslardan göç almıştır,alınan büyük göçlere rağmen tutucu kimliğini - ki bunu 1950 lerde başlayan komunist işgal korkusu ile komonistlerin toplanması ve idam edilmesi komunist partinin seçim sisteminden kovulması ve zencilerin büyük isyanları ve ku klux klan gibi -1960'lara kadar sürdüren amerikan kültürü 1970 hippi * akımı ile tersyüz olmuştur,amerikadaki etkin olan anglo saxon kültürü yerini büyük göçler sonrası daha çok yerel bazda ve eyaletten eyalete değişen 1990 lar sonrası ise şehirlerden kaçan ve banliyölere sıkışan aileler birliğini dönüşmüştür.


ama günümüzde ise amerikan kültürü 3 ana temel üzerien kurulu olan kültürdür diyebiliriz
(bkz: korku)
(bkz: tüketim)
(bkz: bireysellik)
21. derinliği tartışılabilecek ama hakimiyeti asla tartışılamayacak kültür. sözlükteki isimlerin ve başlıkların yarısının ingilizce olduğu; başlıkların birçoğunun amerikalı şarkıcı, oyuncu,onların şarkıları ya da filmleri ve benzeri şeylerle ilgili olduğu, bunları girenlerin de kendilerini "kültürlü" göstermek adına bunu yaptıkları göz önüne alınırsa, bahsettiğim "hakimiyet" kavramı daha iyi anlaşılır *
22. gerçek kültür tartışması yerine "kahrol abd, 200 yıllık olmayan geçmişinle sen bir hiçsin" tadında devam eden entrylere konu olan başlık. abd nin hamburger, 18 yaşında evden ayrılma zorunluluğu, hiphop-gangsta rap, ahlaksızlık, düzensizlik, emperyalizm gibi parça parça konulara indirgenerek tartışılması anlamsız, saçma. gördüğüm kadarıyla amerikan kültürü, "bilmem kaç yüz milletten oluşan halk birbirini boğazlamasın" diye oluşturulan asgari standartlardır, herkes de iki s kuralına göre bunlara uymaktadır.

cennet de olsa cehennem de olsa türkiyede yaşayıp ölmek isteyen yazarınız ülkesinde şunları da istiyor:

- arabalara kırmızı yandığında arabalar dursun. yayalar "bir öküz kırmızıda durmaz da beni salça yapar mı" diye düşünmeden rahat rahat geçsin.
- bazen arabalara yeşil yanarken de arabalar dursun, yayalara yol versin, yayalar da ona "sağol bilader" hareketi yapsın.
- ehliyet birbuçuk saatte alınsın olaya hile hurda rüşvet girmesin.
- tanımadığınız bir kişi size selam versin, siz de ona selam verin. akıllarda "bu kim ulen, bana niye selam verdi" şüphesi olmasın.
- iş hayatında bir başarı öyküsü yarattığınızda size mafya bulaşmasın, arkadaşlarınız size çelme takmasın.
- istanbulun en uzak yerlerine bile metro gitsin, egzoz dumanı olmasın.
- elektirkler kesilmeden iki gün önce "tamirat tapılacak, o yüzden elektrikler kesilecek" şeklinde yazı gelsin.
- ev yapılacak diye ağaç kesilmesin, şehrin içinde ormanlar olsun *
- resmi işiniz olduğunda, şartları yerine getirdiğiniz anda işiniz yapılsın, dayınız, amcanız veya bir yakınınız devreye girmesin.
- çinli, hispanik, swahili vatandaşı, eskimo vb. komşularınız size ters bakmasın, siz de onlara ters bakmayın.
- türkiyeye bir günlüğüne bile gelmiş olsanız, devlet size hemen bir numara versin, sosyal güvenliğiniz olsun.
- "bunun mucidi türklerdir" diye anılan müziklerimiz, sporlarımız, teknolojilerimiz olsun, dünyaya know-how satalım.
- işsiz kaldığınız anda devlet size maaş bağlasın, 6 ayda kendinizi toparlayıncaya kadar çoluk çocuk heba olmasın.
- türkiye, dünya siyaset sahnesinde figüran değil aktör olsun, etki yaratsın.
- talebi artan malın fiyatı da artmasın. yaklaşık bir yıl boyunca aynı mal 1.21 dolara alınsın, sonra mala zam gelsin 1.22 dolara alınmaya devam edilsin.
- devlet dayak yiyen ve şiddet gören çocukları tespit etsin, onları koruma altına alıp içinden harvard mezunları yetiştirsin (2001 harvard mba birincisi chantal mccullough)
- devlet her 100 tl verginin 93 lirasını toplasın (irs istatistiği) 50 küsur lira seviyesinde kalınmasın.
- polis sadece iş olsun diye ehliyet ve kimlik sormasın. sorunca da tansiyon olmasın. hatta polis mümkün olan en az seviyede dolaşırken görülsün.
- 100 liraya aldığınız malı, 50 kilometreden yakın bir yerde 40 liraya bulursanız malı satan size 60 lirayı geri ödesin.23. (bkz: amerikan kültürü ve edebiyatı)
okunması en rahat bölüm.100 yıllık bir geçmişi olan ülkeini kültürüde olmadığı için yatarak mezun olabilinecek bölüm.
(bkz: kaleyi içten feth etmek)
24. #1282015'daki teknik, medeniyet, kültür ilişkisi tespiti üzerine.

olup olmadığı sürekli tartışılan bir konu, sonunda da olsa bile bir poh değildir denilerek işin içinden çıkılır zaten.
derler ki amerikan kültürü yoktur, 300 senelik geçmişi olan bir topluluğun ne kültürü olacak? çok da doğru bir yaklaşım değildir bu. zira bu amerikan dediğimiz adamlar yerden bitmediler, şu an bulundukları topraklara avrupa'dan geldiler, gelirken de yanlarında kültürlerini de taşımışlardır heralde ya da amerika kıtasına ayak bastıkları an "tabula rasa"ya dönüştüler. ikinci ihtimal işin fantezi kısmı olduğuna göre asıl ihtimalden devam edelim. bu adamlar amerikaya vardıkların uçsuz bucaksız bakir topraklarla karşılaştılar ve o toprakları her bir eski avrupalı, çit ile çevirip sahiplendi, toprak o kadar boldu ki toprak talebi bir türlü arz edilmiş toprağı geçemiyordu. bu amerika kıtasının yeni sahiplerinin kültürüne kattığı ilk şey idi: bireysellik. bu bireysellik yanında liberal bir toplumu getirdi ve avrupa kaynaklı amerikan medeniyeti bu özgürlük ortamında gelişmeye başladı, bunların neticesinde teknik alanında da ilerlemeler çok hızlı sürüyordu, amerikan iç savaşı ilk denizaltının kullanıldığı savaş olmuştur, o yıllarda en çok icadın yapıldığı yer de abd topraklarıdır. hatta o yılların en büyük icatlarından biri olan kola hala dünyanın en çok duyulan kelimelerinden biridir. böylece amerikan medeniyeti teknik üzerine kurulu bir medeniyet halini almaya başladı. böylece coğrafyasının da yardımı ile dünyanın geleceğine uzun yıllar yön verecek olan amerikan medeniyeti gelişti.
bugün amerikan kültürünü eleştirebilirsinz ve bu eleştiride birçok doğru noktaya da değinebilirsiniz. mesela ben bir süre topraklarında da yaşadığım için çok yakından tanık olduğum "amerikalıların aptal olması"nı öne sürebilirim, gerçekten de öyle bir medeniyet ki bireyleri moronlardan oluşuyor, ama biz yine de coca-cola içiyoruz, nike giyiyoruz. amerikan kültürünün bizim kültürümüz kadar çeşitlilik ve zenginlik göstermediği doğrudur ama bu onların bir kültürü ve bir medeniyeti olmadığını göstermez.


Alakalı olabilir!
- amerikan ulusu
- amerikan okullari
- amerikan tutunu
- amerikan dugunu
- amerikan buyusu

nedir.Net