amerikan ulusu
1. amerika birleşik devletleri'nde yaşayan toplumun kendine koyduğu ad. aslen gerçek bir anlamı yoktur. "amerikan ulusu" derken aslında birçok avrupa ulusunun bir araya toplanmasından oluşan karma topluluk kastedilmektedir. yani ortada bir ulus yoktur. buradan yola çıkarsak amerikan diye de bir terim yoktur. bunun yerine amerikalı denilmelidir.
2. obez olan ulus.
3. hemen hemen aynı dil özelliği kullanılan ama içlerinde kimsenin bunu tırmalayıp adilik etmediği ulustur. örneğin bu insanlar biz amerika birleşik devletleri'liyiz demezler amerikanım derler.

not: öylesine yazdım türkiye'den bahsetmiyorum, mevzu bahis mekan fiji adaları aslında.
4. devletlerin tek tek bakıldığında ayrı uluslar oluşturduğunu söylemek güç olduğundan ve tek bir merkezi otorite tarafından yönetildiği göz önünde bulundurulduğunda tek bir ulus olarak düşünebileceğimiz bir toplum. avrupa birliği de buna benzer bir yaklaşım sergilemektedir ancak avrupa devletleri uluslarına çok daha fazla sahip çıktıklarından bu birtakım çıkar çatışmalarına sebebiyet vermektedir. amerika da ise böyle birşey söz konusu değildir. (bkz: supra-national) (bkz: trans-national)
Alakalı olabilir!
- amerikan buyusu
- amerikan kulturu
- amerikan tutunu
- amerikan ordusu
- amerikan dugunu

nedir.Net