anarsi
1. türk insanının cehaletinin eseri olarak teröristle aynı anlamda kullanılan ama gerçekte düzene karşı olmak manasındaki kelime.

(bkz: neyimiz dogruki amina koyim)
2. anarşizm ilk kez fransız düşünür proudhon tarafından kullanılan bir kelimedir."hükümetsizlik" demektir.otoriteden nefret etmek anlamındadır.anarşiste göre sınıflararası çatışmanın baş sorumlusu devlettir.
3. latince de duzen, kural , devlet manasina gelen sozcuk arch in olumsuzluk zitlik eki an ile birlesmesinden olusan anarchy kelimesinin turkcesi..
4. anarsi kelimesine sadece dead kennedys dinlemekten ve cok cool gorunen ambleminden asina olanlarin bir yonetim sekli sandiklari ve fakat kesinlikle bir yonetim sekli olmayan, isteyenin istedigi yerde at kosturmasina olanak veren ve ortami ve dingonun ahirina ceviren bir kuralsiz kaos kavrami, bir state of nature.
5. teorisyenlerinin çoğunun güzel edebiyat da yaptığı siyasi görüş
6. bir yönetim şekli değil, yönetimsizlik şeklidir. kimsenin otoritesine tabi olmama ve zorlama ile çalışmama şeklinde iki temel ilkesi vardır ancak bunun dışında birçok noktada farklı görüşler mevcuttur, bunlar da anarşizmin içindeki çeşitli eğilimleri ortaya çıkarır.**** bunlar ortalığın birbirine ne şekilde girmeyeceğine dair, az çok yakın olmakla birlikte farklı öneriler getirir.
en güzel örneklerinden biri için(bkz: hiçbiryerden haberler)
7. niyeyse yağma, kapış anlamında kullanmayı pek sever özellikle siyasetçiler. hatta kalıp olmuştur, "anarşi ve terör".
8. market ekonomisine karsi olup sosyalizimin de islevini yitirdigine inanan bir insan icin kar kavraminin ve her seye meta degeri bicilmesinden duydugu rahatsizlik ve buna cozum olarak marketsiz ve duzensiz bir halki gosteren ideoloji. hatta insanlara ilkel caglardaki piyasadan yoksun, sadece yasamak icin yemekten ibaret bir yasami degerli kilabilecek ve belki de insanlarin kar ve kazanc icin birbirini bogazlamayacagi uretim sistemi

anarsi belli bir noktaya kadar teknolojiye de koru korune karsit degildir
9. bu sistemin hayata geçmesi için az sayıda insan geklidir.bu nedenle ileride gerçekleşmesi ancak muazzam bir savaş sonunda olabilir kanımca.
10. fr. (la) anarchie
11. tabiattaki örneği için,
(bkz: orman kanunu)
12. insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamarıyla özde kötü kılındığını düşünerek insanların insanları yönetmesinden nefret eden görüş
13. orman kanunuyla anarşinin bir alakası yoktur, şu anda tabi olduğumuz baskıcı ve kısıtlamacı sistemde birçok insanın birçok konuda açlık çektiğini görüyor ve özgürlüğü ancak "tuttuğunu sikmek", "canının çektiğine el koymak", "beğenmediğinin kafasını kırmak " vs olarak tasavvur edebildiğini anlıyorum. ancak insanın her çeşit tahakkümden kurtulması sağlandığında, bu çeşit açlıkları olmayacak, üzülmesinler, o zaman onlar da insani değerlerle düş kurabilmeye, insan gibi davranmaya başlayabilecek.
14. anarşiyi anlatmak çok güçtür ama güzel bir resimde tasvir edilmişliği de vardır. bu resimde kafasının ortası kel, yanlarından saçları uzun ve sarkık, zayıfça, yakası bağrı açık bir dede vardır, bitkin görünmektedir. sırtındaki heybede bir orak görünmektedir.. bir elinde çuval vardır diğerinde ise bir süpürge.. yerde kalan birtakım kırıntıları süpürmektedir; çuvalın içinde ise gökdelenler, özgürlük anıtı gibi medeniyeti temsil eden sembolleşmiş yapılar bulunmaktadır ve dede hala daha süpürmektedir.. arkasında çorak topraklar yanmış ve kavrulmuştur.. uzaklarda biryerlerde ateş halen tütmektedir...
15. (bkz: anarsizm)
16. bir bilmecem var çocuklar
- haydi sor sor
devrimle birlikte gelir
-acaba nedir nedir
dinamit deyince akla
-tamam şimdi buldum
hemen onun adı gelir
-anarşi anarşi anarşi !
17. evin önünde bir çift ayakkabı görünce bunu polise fırlatmaktır.
18. 70li yillarda milliyet gazetesi bir sayfasini bu baslik altinda yayinlamis.
29 ekim 1978 tarihli milliyet gazetesinin anarsi sayfasindan haberler:

mamak katliamindan sanik 6 kisi tutuklandi, 6 kisi araniyor: 8 agustos 1978 gunu belediye otobusunu tarayanlar 3 kisiyi oldurmus, 15 kisiyi de yaralamisti. otobusu otomatik tufekle taradigi iddia edilen sanik, silahi ulku ocaklari baskaninin emriyle site yurdundan aldigini soyledi.

kars cezaevinde 140 tutuklu ve hukumlu ayaklandi.

ulkucu isciler baskani: kartaldaki arkadasimizi chp lokalinden cikanlar vurdu

pol-derli yoneticilerin 1-3 yil hapsi isteniyor.

dev-genc sagmalcilar cezaevi'ne silahlarin cezaevi hastanesi kanaliyla sokuldugunu iddia etti.

alman deniz kuvvetlerine ait bir filo izmir'e geliyor.

alman sendikalari, bozkurtlara karsi gosteri duzenledi: birlik baskani almanya'daki bozkurtlarin neo-nazilerle isbirligi yaptigini one surdu.

bir de olaylar adi altinda bir altbaslik mevcut:
adanada'da bir ulkucu isci olduruldu.
bes gun once bir otomobile konan bomba ile yaralanan hastabakici vefat etmistir.
ogretmenler bankasi soyuldu.
igd binasina uc kisi tarafindan ates acilmistir.
bildiri dagitan igd'li(ilerici genclik dernegi) bir kisinin uzerinden bir tabanca cikmistir
karabuk demircelikte gorevli bir ressamin arabasina konan patlayici nedeniyle iki kisi yaralanmistir.
ankara'da cafer kilic adli vatandasa yaylim atesi acilmis, sitelerde bir kahveye atilan bomba maddi hasara neden olmustur.
tokat egitim enstitusu mudur yardimcisi ile iki ogrencinin kaldigi eve patlayici madde atilmis olay sirasinda olen ya da yaralanan olmamistir.
kusku uzerine siverek ilcesi girisinde aranan otomobilde otomatik 3 tufek, 3 sarjor ve 45 mermi bulunmustur.
edirne valisine gelen bir grup kadin "ogrenci yurtlarinin bosaltilmasini ogrencilerin kaldiklari evlerin polis denetiminde tutulmasini" istemislerdir.
eskisehir ileri genclik dernegi(igd) "uye olmayanlari barindirdigi ve yasak yayin bulundurdugu" icin 3 ay sure ile kapatilmistir.o gunler harbiden anarsik gunlermis; spor sayfasindan

fenerbahce, lider diyarbakirspor'la istanbul'da oynuyor.

ayrica reha erus istanbul'dan, taki dogan ankara'dan bildiriyor.


19. kafasi kaybolmak/lik. ben buldum sahsen.
Alakalı olabilir!
- anarsik
- anarsizm
- anarsist
- anarshit
- anarsa

nedir.Net