anket »
1. insanlarin zevkini ogrenip ona gore bir mal uretmeyi amaclayan firmalarin yaptigi seylerdir genelde ya da halkin nabzini tutmak icin yapilir. genelde "en" ile baslar "...niz" diye devam eder bu baglamda silinen bircok baslik aslinda anket niteligini tasimaz. mesela "aglatan sarkilar"i ornek alalim sizi aglatan sarkilar yada dinlediginizde agladiginiz sarkilar, gibi bir sekilde acilsaydi baslik anket olurdu fakat "aglatan sarkilar" kesinlikle bir anket yada forum degildir, zaten cogu entry de anket e verilen cevap gibi degildir. (bkz: beni en cok....)
2. anket amaçlı açılmayan bir başlığın da zaman içinde ankete dönüştüğü çok sık rastlanan bir durumdur.mesela yazar yukarıda verilen "ağlatan şarkılar" adında bir başlık açıyor ve ilk entryi yazıyor;"dinlendiğinde insanda hüzün duyguları oluşturan bik bik falan" arkasından da bir örnek veriyor,dream theater space dye vest diyor arkasından bütün yazarlar sadece sarkı ismi yazmaya başlıyorlar,tanım falan yapmadan,eğer tanım yapıp biraz da yorum yapabilen yazarların örnek yazmalarını anket olarak algılamamalıyız,şimdi bunu kim okuyacak tabiiki hiçkimse sözlük öyle bir hal aldı ki artık kimse online bile olmuyor eskiden online insanlar olurdu ama entry yazmazlardı,şimdi kimse online bile olmuyor artık bu durum üzücü gerçekten,artık nedir.net demekten dilimde de tüy bitti o yüzden bir şey demiyorum,nedir.net için yapılacak en iyi reklam başlığı açsam anket olur mu acaba?sözlük için faydalı hiç bir başlık anket olmaz bu böyle biline,en iyi reklam da tv da canlı yayına bağlanarak nedir.net diye bağırmakla olur diyelim ve entrymizi noktalamayı bilelim.
3. alakasız zamanlarda kapınızı çalıp 'merabaaa biz bi anket yapıyoruz' diyen üniverste öğrencilerinin yaptığı olay.
(bkz: allah kolaylık versin)
4. tdk'nın internet sitesinden baktım şimdi, soruşturma sormaca diyor. ''anket yapmak'' içinse, ''bir konuda soruşturma, araştırma yapmak.'' diyor.
birebir sözlük anlamıyla ele alırsak, demek ki sözlük ruhuna aykırı değilmiş bu diyebiliriz sanırım.
ayrıca sözlükte beş on adet tip var ki, anket başlıkların altına, herkes gerizekalıymış da bir kendi akıllıymışçasına altına ''anket lan bu'' diye yazmıyorlar mı. delirtiyorlar adamı. çekeceksin kulaklarını o olacak.
5. suserlerin konular hakkındaki fikirlerinin alınabileceği ve özellikle kaç kişinin bağlandığını da görebileceğimiz şeysi..*
6. baştan beri neden karşı çıkıldığını anlayamadığım,illa ki "sözlük formatına aykırı" diye tepki çeken ama aslında güzel aktivite.bence bir yenilik de gelebilir.sonuçta anket gerekli olabilir.
7. aslında denmek istenen sey de zaten ayrı bi sekilde yapılması anketin. tabii ki, sözlük baslığı altındaanket yapılması saçma olur ama ayrı bir baslık altında cok da güzel olur.

(bkz: bugün, dün sayılar, haftanın anketi) gibi.
8. bence sözlüğü eğlendiren neden yasak olduğunu anlamadığım bir şey...
9. şimdi bilindigi gibi anket cok sıkıcı bişey ona okey ama bir yer bir mekan bir şirket üzerine olmadıktan sonra,bir görüşü yazarlarla paylaşmak,bu cok farklı bişey ve ankete girmez.bir zaman gelecek ki sozlukte sıkışma olacak başlık acılmıcak duruma gelcek başlık acılacak, herşeyi yazmışlar sen ne yazacaksın şimdi , sende görüşler öne sürülen başlıklara birşey yazacaksın. bu sıkışma senin yaratıcılıgının körlügünden degil herkesin görüşlerini bildirmesiyle olacaktır kafa ya takma ve ben neden böyleyim diye de aglama bana göre bu anket degil(bkz: sozlugun en karizmatik nicki)
10. anketör
11. soruşturma, sormaca.
12. aldığım bir dersin projesi yüzünden hazırlamak için iki gündür sabahladığım, "ya bunun bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim" dedirten şaşılası soru silsilesi*.
13. tarafimdan özenle temizlenecek ve yapani da sözlükten temizletecek olay.
(bkz: denemesi bedava)
14. sözlükte olması gereken fakat çok saçma sapan gereksiz olanlarada izin verilmemesi gereken şey..mesela:
"görülmesi gereken şehirler" başlığı bir anket olarak görülüp silinebilir fakat şu yönden bakarsanız bu başlığın altına örnek (bkz: izmit) gibi bir bkz. verilirse bu başlığı okuyan kişi bu bkz ı tıklıycak yada verilmiş bkz. lar arasında hangisi hakkında bilgiye sahipse onu tıklıyacak ve oraya bir anlam giricek ve anlam sayısı yani bilgi sayısı artmış olucak..
15. anket olmalı fakat bunu haftanın anketi olarak kısıtlamak bile yetersiz olabilir. bu anket neye göre seçilecek, o hafta bittiğinde düşünceler yazılamayacak mı, herkes bu nasıl anket benimki daha iyiydi der ise ne olacak? ama elbette bu işin sözlük dışında, ya ayrı bir bölümde ya da apayrı bir sitede yapılması gerekir.
16. yasah olunan mevhum. yapmayınız, yapanları uyarınız.
17. sozlukte yapılması, yasak olan eylem.
18. yapanına anketor denilen araştırma.
19. bir web programlama dili ogreniyorsaniz mutlaka bir gun gelistireceginiz algoritmadir.
20. birçok entryinin silinme sebebi..ayni zamanda nedir.netin eksiden farki*..kanimca yasaklanmasi sacma olan sey..hele ole basliklar siliniyor ki ulan ne alaka demekten kendinizi alamıyorsunuz..ve bu yüzden bissürü değerli bilgi içerebilecek entry ya siliniyor ya da önü kesilmiş oluyor..
21. belki de en yararlı olan başlıklardan biridir, birsürü örnek işlenebilir altında, her yazar bişeyler yazar.
ha hadi: yazarlarımızın nicklerinin anlamları, yazarlarımızın yaşları, adları bıdı olmasın.
ama bir yanlış numara diyalogları, bir otuzbir baskınında verilebilecek cevaplar, tarihin en kanlı savaşları, vs. gibi başlıkların uçması insanı çileden çıkartıyor.

*
22. (bkz: anket bekcisi)
(bkz: anket lan bu)
23. soru/cevap şeklinde giden bir yaşam formudur. yok değildir. işte piar'ın filan yaptığı şey piyasada. ama bizim sözlükte bu yapılmaz. yapanın kulağına tazyikli su sıkılır **.

ankete dönüşme konusunda çok çok büyük risk taşıyan başlıklar şunlardır:
- soru cümlesi olarak açılan başlıklar
- çoğul eki kullanılarak açılan başlıklar

bazı anketler gider, bazıları kalır. bunda etken, nedir net diktatoryası'nın takdiri, takdir-i ilahi, gammazların uyuması, veya, anketimsi de olsa, cevapların linklerle bize yeni bilgiler getirmesi halidir. bu bkz'lı, gbkz'lı yazılar, anket bulmuş kolaycı yazarın biraz daha düşünmesini sağlıyormuş, daha az kirlilik yaratıyormuş duygusu veriyorlar, ondan.
24. şu dakikada büyük reyting alan anketleri açıklıyorum:
(bkz: tuvalet kapısı arkadasındaki yazılar)
(bkz: unutulmayan film replikleri)
(bkz: unutulmayan çizgi film replikleri)
(bkz: baba replikleri)

anket budur.
25. Önceden hazırlanmış soruların yazılı olarak üzerinde inceleme yapılan insanlara doğrudan yöneltilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
»
Alakalı olabilir!
- anketsi
- anketor
- anketci
- ankebut
- ankes

nedir.Net