askerlik »
1. turkiyede 15 ay gibi uzun bir zaman suren 20 yasina gelmis her turk gencinin almasi yasalar ile zorunlu olan askeri egitim. kimileri acikogretim, master ve doktora yaparak bu 20 yas limitini 33 yasina kadar uzatir
2. icinde mantik aranmamasi tavsiye edilen bir turkiye gercegi. hakkindaki diger bir gercek ise pek cok kisiye bir is ve meslek kazandirmasidir.
3. türk erkekleri'nin şap gerçeğiyle tanıştıkları süreç.
4. adam oldurme sanatı olarak gecen hede
5. (bkz: dovizli askerlik)
6. İstisnai durumda olanlar hariç her türk gencinin yapmakla yükümlü olduğu vatani yükümlülük.
7. dünya'nın en gereksiz silsilesi olarak gördüğüm ve yapmamak için elimden geleni yapacağım mantıksız ve saçmalığın önde gideni...
8. 150 yila kalamadan ortadan kalkacagina inandigim yasamak icin oldurme sanati
9. bedelli askerlik,tecil ettirmek,şafak gibi terimleri içinde bulunduran kurum
10. yeşilin tüm renklerinin birlikte olduğu eşsiz yerde bulunmak...
11. su an icinde oldugum yer gelmeyin aklınız varsa olm
12. oxford mezunu bi adamla ömrünü dağda geçirmiş gariban bir çobanın ilk ve son kez karşılaşacağı yer. evet her tc vatandaşı sağlıklı erkeğin yapması şart koşulan hem bir hak hem de bir görev. kanun en azından böyle diyor.
evet herkesin konu ile ilgili söyleyecek bir şeyi var. benim belirtmek istediğim nokta biraz farklı. sözlüğün yazar ve okurlarının büyük bir kısmı üniversite eğitimi görmekte yada görmüş. yada bir gün görecek, görmese de bilinç seviyesi toplumun ortalamasının üzerinde. üniversite yıllarında yaşadığımız yoğun entellektüel (? doğru mu acaba) ortamdan, bir başka deyişle fil dişi beyaz kulemizden çıkmamıza sebep olan, (keşke askerlik olmadan da yapabilsek ama malesef beceremiyoruz) sivriliklerimizi törpüleyen ve bir gün elimizde maddi ve manevi anlamda sahip olduğumuz ne varsa kaybettiğimizde ne ile karşı karşıya geleceğimizi gösteren ortam. herkes küfür ediyor belki taşıdığı mavi kimliğe ama unutmayın 6 ay çok uzun bir süre değil, bu laboratuara bir kere gireceksiniz, edineceğiniz tecrübe kaybettiğinizi düşündüğünüz zamandan çok daha fazlasını verecek size. gerçekle yüzleşip nasıl bir millet olduğumuzu göreceksiniz. zira ortaköy ve taksimin barlarında oturup kırmızı şarap eşliğinde yapılan sosyolojik analizlerin ne kadar temelsiz olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. hayatınızda çok küçük detay olarak gördüğünüz (örneğin çıplak ayakla halıya basmanın) aslında ne büyük bir lüks olduğunu göreceksiniz. ve daha binlercesi. elinizdeki en önemli şeyi, özgürlüğünüzü, avuçlarınızdan asla bırakmamanız geretiğini farkedip sıkıca sarılacaksınız ona. belki de hepsi boş. dönüp baktığımda kaybettiklerimden çok daha fazlasını kazandığımı düşünüyorum bazen,bazen de çok fazla şey kaybettiğimi düşünüp acı acı küfür ediyorum birbirinin üzerine. amacım bir şeyleri savunmak yada avukatlığını yapmak değil ama her şey o kadar siyah ve beyaz değil. duyduklarınızı bir kenara bırakın. gördüklerinizle ve yaşadılarınızla değerlendirin olayları.
13. serefli olmayi gerektiren meslek.
14. 12 ay zorunlu 3 ay gonullu olarak yapilan vatani gorev
15. türkiye'de zorunlu olması sebebiyle ülkeye faydalı olabilecek birsürü genci yurtdışına kaçırtan, kişileri asker olarak işe yarayacak hale geldiği anda terhis eden, milyon insana barınak sağladığı için ülke ekonomisine yük olan, ve de yine aynı gençleri en verimli dönemlerinde eğitimleriyle ihtisaslaştıkları alanlarda iş yapmaktan alıkoyan gereksiz kurum, ayrıca zorunlu olması insan haklarıyla çelişkili.
http://www.bedelli.org
16. (bkz: vicdani red)
17. her yapanın en az bir kaç çavuş tokatlayıp,bir kaç subay dövdüğünü söylediği geçici veya kalıcı meslek.
18. (bkz: ret1111)
(bkz: vicdani red)
http://www.ret1111.org
19. (bkz: zorunlu askerlik)
20. en kötüsü şudur askerlikle ilgili olarak
her ne kadar artık azlmışta olsa tam 544 gün boyunca

aynı yemek
aynı yatak
aynı arkadaşlar
aynı nöbet yeri
aynı tüfek
aynı elbise
aynı postal
aynı aynılar.
ve 545 inci size git hadi derler.
hiç bir şey aynı değildir. aile, dostlar, yaşam ve türkiye geçip gitmişitr. sizse pause ladığınız hayata aynı noktadan başlamaya çalışırsınız.

olmaz.
1 yıl boyunca ağzınızı her açtığınızda askerlik çıkar yalnızca.
ve yitirilen dostluklar, kaybolan anlamsızlaşan anılar.
askerlik iyidir hoştur. ama devamında siz siz olamazsınız eskisi gibi.
askerliğin en kötü yanı;
bize yaptığı en kötü şey budur işte.

21. 15 aylik kamp ben 18 ay yaptim ne mutlu bana*
22. erkeklerin en çok korktuğu şey sanırım.

(bkz: erkeklerdeki askerlik korkusu)
23. erkeklerin kişiliksizleştirilmesi süreci. sivriliklerinin törpülendiği, emir almayı ve sürüden ayrılmamayı öğrendikleri dönem.
24. liseyi gecen sene bitirmiş biri olarak sanırım iki yıllık süre kadar tecil ettirme hakkımın olduğunu öğrenmemden dolayı aklıma geldiğinde artık ruhumu sıkmayan zorunlu süreç.
25. hayata * bir ara...
»
Alakalı olabilir!
- askeri
- asker olmak
- asker
- askerlik dersi
- askerlik anisi

nedir.Net