atakurt
1. ahmet altanin milliyetten konulmasına belki de benim atılmama da sebep olacak yazısı..
mustafa kemal, selanik’te degil de musul’da dogmus bir osmanli paşası olsaydi, kurtulus savasını turklerle ve kurtlerle gerceklestirdikten sonra kurulmasına onayak oldugu cumhuriyetin adini ‘kurdiye cumhuriyeti koysaydi, kendisi de meclis kararıyla ‘atakurt’ adini alsaydi...
kurdiye cumhuriyeti’nin butun vatandaslarına kurt denecegi icin hepimiz kurt sayılsaydık, taksim’e, kadıkoy’e, kızılay’a, kordon’a ‘ne mutlu kurdum diyene’ pankartları asılsaydı...
kurdiye’de turk olmadıgı, herkesin aslıinda kurt oldugu soylenseydi, kendilerini turk sananlarrın aslında ‘deniz kurdu’ oldukları iddia edilseydi...
kurtlerin yedibin yillik bir tarihi bulundugunu, anadolu’nun esas sahiplerinin kurtler oldugunu, mogollarin, hunlarin, etrukslerin aslinda kurtlerin atasi sayildigini, osmanli’da kurt pasalarin kahramanliklerini derslerde okusaydik.
teoman, cengiz, atilla, osman gibi adlar almamiz yasaklansaydi. berfin, beruj, nevruz gibi isimler almak zorunda kalsaydik.
turkce televizyon kurulması yasak edilseydi, butun televizyon yayinlari kurtce yapılsaydi...
romanlarimizi, hikayelerimizi, şiirlerimizi kurtce yazmak zorunda kalsaydik, yalnızca kurt şarkileri dinleseydik, gazetelerimizi kurtce cikarsaydik. ..
okullarimizda yalniz kurtce okutulsaydi ve turkce okutulmasi yasaklansaydi...
‘biz turkuz, bizim bir tarihimiz, bir dilimiz var’ dendiginde sorgusuz sualsiz hapislere atilsaydik.
istanbul’da, ankara’da, izmir’de, bursa’da polis sureklı olarak bizi izleseydi, ozel timler bizim kurdiye cumhuriyeti’ni parcalamak isteyen ayrilikcilar olmamizdan kuskulanıp hepimize surekli suclu muamelesi yapsaydi, sirf turk oldugumuz için hakaretlere ugrasaydik.
12 eylul darbesinden sonra butun bati bölgesindekiler hapishanelere doldurulsa, inanılmaz işkencelerden gecirilse, bogazlararina kadar camurlarin icine battikleri hucrelere konsa azgın kopeklerle bacaklari parcalansaydi.
evlerimiz basilsa, ayrilikci turk teroristlere yardim ettigimiz iddiasiyla apartmanlarimiz yakilsa evimizden bir eşya bile alamadan cikarilip, diyarbakir’e, hakkari’ye surgune gonderilerek, cadirlarda yasamak zorunda birakilsaydik.
biz turkler buna razi olur muyduk? ‘işte hepiniz kurdiye cumhuriyeti’nin vatandasi olarak birer kurtsunuz, ayrica kurtluk diye niye tutturuyorsunuz, isterseniz basbakan bile olabilirsiniz’ sözlerini bir hakkaniyet isareti olarak kabul eder miydik?
...ve tarih turk cizgisinden yurumus, bugün bizim’turk’ olarak kabul edemeyeceklerimizi kurtların kabul etmesini istemisiz, bu yersiz istek sonunda patlamıs, ulke once terore arkasından bir ic savasa yuvarlanmıs.
...
biz turkler, bir kurdiye cumhuriyeti’nde yasasaydık ne isteyeceksek, bu isteklerin bu gun kurtlar taraindan dile getirilmesidir demokrasi.
kendimiz icin isteyecegimizi, bizimle esit oldugunu kabul ettigimiz insanlara vermemek icin bu kadar kan dokmeye, ulkeyi çıkmaza suruklemeye deger mi?
degmez diyenler demokrasi istiyor iste"

ahmet altan
17-4-1995, milliyet
2. (bkz: atakurt dusmanligi)
3. yüzeysel insanların hakkında hemen yanlış düşüncelere kapılacağı, atatürk düşmanı ilan edilecek halbuki ülkenin gerçeklerinden bahseden bir yazı. önce iyice okumak gerekir, göz gezdirmek değil.
4. bilimkurgu, fantazi ve tarih her biri başlıbaşına güzeldir, karıştırışıp çorbaya dönüştürülmesi ancak bulanıklık isteyen dimağlara hizmet eder dedirten *yazı.
5. tarihini bilmeyen bir millet, başlığın ilk entrysindeki ahmet altan'a ait olan yazıyı yüz kere de okusa hak verir. ancak burada kürt milletinden bahsediliyor, milletçe bizim adımızın kürt olmasından değil, bu nedenle, şunları yüzeysel okumadığını sanan ve kabul gören arkadaşlarıma ve ahmet altan'ın yazısını buraya yakıştıran arkadaşıma söylüyorum...
7000 yıllık tarihi olan kürtler değil, türkler, türk soyu kalmasaydı da, dünya tarihinde, türkler 7000 yıl yaşadı denicekti.
ve aynı zamanda anadolunun sahibi oraya kanını yıllarca dökmüş olan türk soyundan gelen insanlardır. Çok dinli ve milliyetli bir türk imparatorluğu ve kısmen şimdiki cumhuriyetimiz için bir rum devleti yakıştırması, kürt devleti yakıştırması farklı olmaz. bu ülkede yaşıyan herkes kardeştir ve çoğunluğu kürtlerden oluşan atatürk düşmanı, türk düşmanı, binlerce askerimizi insanımızı öldüren terör yanlıları ise düşmanımızdır.
ve atatürk selanik'te doğmuş, türk milletinin gerçek sahibi olduğu topraklara gerçek adını vermiştir. türkiye cumhuriyeti
6. milliyetçilik denen hadisenin ne kadar yanlış bir şey olduğunu çok güzel anlatan yazı.
7. ataturk kurt olsaydı ve bu hizmetleri yine yapsaydı sonuçta cabalari türk kökenli devlet için olacagından yine ataturk olarak isimlendirileceğini düsünüyorum.
sonuçta okuduğumuz yazıtlarda hep türk adı gecer yani kürt değil ve bu da bu yazının ne kadar az düsünülerek yazıldığını gösterir.
eger atatürk değil de kürt biri osmanlıya o kotu durumunda yardım etseydi zaten o kişi de normal olarak turk olarak kabul edilir ve bas tacı yapılırdı.ne olursa olsun bir kişi yüzünden ülkenin adı ve niteliği değismezdi.
bugün hala askerlerimizin yollarına bomba koyanları savunmak yanlış *
illa varlıklarını kabul ettirmek istiyorlarsa*basvuracakları yol siyasi olmalı terörizm olmamalı
8. bu ahmet altan'ın bu yazısında türkler kürt, kürtler türk olmuştur. yani biz türkler, osmanlı zamanında sürekli ayaklanıp isyan etmişiz. kürtlerin kinini toplamışız. sürekli kendi ülkemizi kurmaya çalışmışız. bir başka ülkenin topraklarını ele geçirmeye çalışmışız. kürt halkı bizden bu yüzden nefret ettiği için bize kötü davranmış. biz daha sonra terör örgütü kurup berfinciğin * canını hiç acımadan almışız. ben bu durumda türklüğümden utanırdım ve barış, kardeşlik numaralarını bırakırdım.
9. (bkz: atatürk)
10. 80 yıllık cumhuriyet tarihinde yetişmiş en nadide yazar olan ahmet altan'ın, kürt sorununu ısrarla anlamak istemeyenlere, konuyu basitleştirip anlattığı makalesinin adıdır.
11. evrimin en güzel kanıtlarından birinin yazdığı yazıdır maksat tamamen yalakalık olup kendisi daha sonra kazanovalığa soyunmuş
-ben kadından anlarım arkadaş demiş
kadın programlarına çıkmıştır,ne zaman fotoğrafını görsem içimi sevinçle dolduran,bu şahıs üniversiteli gençlerden çoğu kereler yumurta yemiştir,kendisinin koridorda kaçarkenki görüntüsü halen aklımızdadır.
durum tamamen delilin kuyuya taş atmasından ibarettir.
12. ahmet altan ne ki yazdigi ne olsun diyerek fazla sasirilmamasi gereken zavallilik ornegi yakistirma. cozum yolu onermek yerine kasiya kasiya kanatilan bir yarayi acmanin ve her ilerleme doneminde onumuze konan temcit pilavinin altini isitmanin baska bir yolu.
13. İdeolojinin karşısında, ideolojik lafazanlıklar yüzünden gerçekleri göremeyen türkiyelilerin kafalarının daha kolayca alması için yazılmış bir makaledir.
...
(#796424) nolu entry'deki gerici faşist söylemler, bir kültürü aşağılamalar gerçeğin önündeki perdeyi kapatmak içindir. kürtler hala feodal yapıdan kurtulamamışlardır evet. bu feodal sürü zihniyeti pkk örgütlenmesinde ve apo tapıncında da kendini gösterir evet. ancak yıllar yılı bu halkı ağaların eline bırakan ve bu sayede bürokrasinin yukarı katlarında politik rant sağlayanlar yine bu "büyük türk devletinin"(!) kurucuları ve ardılları değil miydi? kürt halkını, kürdistanı 1. dünya savaşı ve kurtuluş savaşının ardından önce sahiplenen sonra asimilasyon politikalarıyla ağaların eline verenlerle, ahmet altan'ın oldukça tarafsız yazısına tepki gösterenlerde aynı kulvardandır.
...
kürtler, kendi kültürleri, tarihi ve dilleri olan bir halktır. ağaların eşkıyaları bitti, sonra 80 öncesinin kalıntısı örgütleri temizlemek için devlet tarafından finanse edilen pkk geldi. onun yarattığı savaş ortamıyla beraber tsk o halkın anasını ohal bahaneleriyle ağlattı. tvlerde görmüyormusunuz, bedava dağıtılan makarnaları birbirini ezerek almaya çalışan halkı. İç anadoluya, karadenize mevsimlik işçi olarak giden elleri nasır tutmuş kürtlerin halini kaç kişi gördü yaşadı? ortalama yıllık geliri 2000 doların altında, hatta 1000'in altına düşen rakamlar neden hep doğu ve güneydoğu anadolu illerinde?
...
bırakın kendi dillerini konuşsunlar, bırakın "kürtüm ben" diyebilsinler. bırakın ağalarına karşı ve ağaları destekleyen devlete karşı seslerini çıkarabilsinler. kurtuluş savaşında türkler bu yüzden savaşmadımı emperyalistlerle? eğer siz böyle faşist söylemlerde bulunursanız, kürtler türk emekçi sınıfından destek alamazsa pkk gibi şoven, pragmatist ulusalcı oluşumların kucağına düşer. kürt halkı bizimle, bizde kürt halkıyla olmalıyız..
(bkz: halkların kardeşliği)
(bkz: sınıf savaşımı)
(bkz: ulusal şovenizm)
(bkz: faşizm)
14. (bkz: kürtiye)
(bkz: kürtiye de yasayan herkes kürt tür)
(bkz: kürt silahli kuvvetleri)
(bkz: kürt dil kurumu)
(bkz: kürt hava yollari)

bu böyle uzar gider.. taklitciliktir efenim..
15. farklı bir bakış açısı hoş bir yazı
16. "kendimiz icin isteyecegimizi, bizimle esit oldugunu kabul ettigimiz insanlara vermemek icin bu kadar kan dokmeye, ulkeyi çıkmaza suruklemeye deger mi?
degmez diyenler demokrasi istiyor iste"
Alakalı olabilir!
- atakum
- atak
- atakule
- atakent
- ataka

nedir.Net