ayakta kal
1. yönetmen : adnan güler
senaryo : İrfan saruhan, selim Çiprut
oyuncular : mehmet aslan, Ümit acar, okan karacan, sinem kobal, mehmet Çelik, ercü turan, oğuzhan yıldız, alp Çoker, ozan aydemir, fırat Çöloğlu, irmak Ünal

" devlet lisesinde okuyan gençlerle özel okulda okuyan öğrenciler arasındaki sınıf çatışmalarının anlatıldığı filmde rol gereği devlet lisesine devam eden mehmet aslan' ın canlandırdığı ali karakteri yasemin rolüyle karşımıza çıkacak olan sinem kobal' a aşık oluyor. fakat özel okula devam eden ve çok zengin bir aileye sahip olan yasemin, anne ve babasının bu aşka karşı çıkmasıyla zor günler geçiriyor. "

kadro ve konu böyle. filmi izlemedim ama az evvel disko kralı' nda fragmanını gördüm, 3. sınıf hollywood filmlerini andırıyordu. tekrar söylüyorum,izlemeden yapılmış bir yorum bu. asıl dikkatimi çeken ise, filmin konusu sorulduğunda kobal' ın verdiği cevaptı. "sınıf çatışmasını anlatan bir film" dedi. -madonna nın "devrimci" olduğunu iddia etmesine benziyor. - filmin konusuna "zengin hatun-fakir erkek aşkı" demesi daha yakışık almaz mı? benzer konuyu işleyen n tane film var sinema tarihinde, her biri "sınıf çatışması" nı mı anlatıyor? sınıf çatışması anlatmak bu mudur? böyle mi anlatılır? sebep-sonuç ilişkisinden bahsetmeden anlattığın hikaye "sınıf çatışması" olur mu? bu filmlerde gururlu fakirler vardır genelde. gayet kaderci bir şekilde aç bilaç, işsiz güçsüz onurunu korumakla mükelleftir kahramanımız. harama göz dikmez, namus timsalidir. koşulları değiştirmek için de bir halt yapmaz. dürüstlük ve çalışkanlığından ötürü patronun sağ kolu, göz bebeğidir fabrika işçisi ise. asla ters düşmez onunla. yaniii, araya aşk girip aileler suyu bulandırıyorsa "sınıf çatışması" olur, patronun 3 kuruşa çalıştırdığı adamlar üzerinden sürdüğü "lüküs hayat" çatışmayla yakından uzaktan ilgili değildir. bu mudur? budur. böyle değerlendirirsek "üç maymun" da sınıf çatışmasını anlatmaktadır. patron parayı bastırdığı için adam özgürlüğünden de karısından da olmadı mı? oldu. nuri bilge ceylan sınıf çatışmasından dem vurduğuna dair bir ifade kullandı mı peki? hayır. sınıf çatışması dersen "arkadaş" gibi film çekersin, "umut" gibi film çekersin. yeter, konuşmasınlar artık "sınıf çatışması" vs diye ya da konuşuyorlarsa, dertleri buysa, hakkını versinler. iyice boşalttılar her kavramın içini. bu konuda haklıyım, film hakkında yamuluyorsam da izleyen biri düzeltsin.
2. emrah ve seren serengil'in 90 lı yıllardaki yasak sokaklar filminin 2000 versiyonu.
3. bir tv programında, ikiye bölünmüş ekranın bir yarısında bu filmin fragmanı, bir yarısında program konuğu sinem kobal görülmekteyken, fragmanı izlerken sinem kobal'ın resmen ve bariz ve açıkça ve seçikçe utandığını görmemize vesile olan film. yüz yılı aşmış sinema tarihi adına sinem'i yalnız bırakmayalım, hepimiz utanalım.
Alakalı olabilir!
- ayakta kalmak
- ayaktas
- ayakcak
- ayaktaysam
- ayaktakimi

nedir.Net