balikesir «
26. (bkz: hasan boğuldu Şelalesi)
27. küçük, ama büyük, sokakları adım adım, kaldırımları adım adım, ansızın yağmurunu yağdıran, sokak sokak kapı numarası aratan, tanık, sırdaş, özel, bambaşka..
28. cok seyleri alip goturen bir daha da geri vermeyen transit yol ustu eski sevgili sehri.
29. balıkesir ve çevresinin tarih öncesi mÖ.3200'lü yıllardan günümüze kadar yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır. mÖ 2000'li yıllarda balkanlar üzerinden gelen pelasgların koloniler kurdukları görülür. balıkesir frig, lidya, pers, makedonya, bergama krallığı, roma ve bizans dönemlerini yaşamıştır.
1071 malazgirt savaşından sonra selçuklu beylerinden kalem Şah beyin oğlu karesi bey, karesi beyliğini kurarak balıkesir'i merkez yaptı ancak osmanlı egemenliğini kabul etti. balıkesir 1923 yılında vilayet oldu. İlin karesi olan ismi 1926 yılında balıkesir olarak değiştirildi.
30. (bkz: sırrı yırcalı anadolu lisesi)
31. (bkz: bir sehre kufur etmek)
32. ordu donatim okulunun bulundugu il.hatta üniversite ve ordu donatim okulundan ibaret olan il desek daha dogru olur.sanayiden söz etmenin mümkün olmadigi bu ilin baslica gecim kaynagi, her daim sömürülmeye hazir asker ve de ögrenci potansiyelidir.olaganüstü bir durum olmadigi müddetce adim atilmamasi tavsiye olunur.
33. tatil beldeleriyle (ayvalik,altınoluk,akçay,burhaniye vs.) çoğu ile türkiye'nin birçok ilinden yerli turist alan bir ilimiz.
plaka kodu 10, telefon kodu ise 0266'dır.bandırma ilçesinin merkezinden daha gelişmiş olduğu(sanayi anlamında) açık bi gerçek.

(bkz: rahmi kula anadolu lisesi)
34. okumak için ayrılanların gözünde tüten; yine okumak için çevre yerlerden oraya gelenlere ise küfürler ettiren şehir*
yemek-içmek; çarşısı pazarı, ulaşımı, konaklaması vs. çevresindeki illere göre çok çok ucuzdur. tam bir, memur,emekli cennetidir yani...
35. gönen ilçesinde genelde kızlarının 13-14 yaşında kocaya kaçmasını duyduğum ve tanık olduğum bi' il.* **
36. plaka numarası itibari ile türkiyenin 10 numaralı oyun kurucusu olması gereken, ama ne yazık ki bir türlü istenilen form seviyesini yakalayamamış ilimiz. (:
«
Alakalı olabilir!
- baliksirti
- baliketi
- balik eti
- balikesirspor
- baliknefesi

nedir.Net